Czy ryczałt dla pracowników na pracy zdalnej jest ich przychodem podlegającym PIT – sprawdź stanowisko fiskusa

Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Dodano: 24 lutego 2022

Ryczałt wypłacany pracownikom stanowi ekwiwalent za zwiększone zużycie mediów w postaci np. prądu czy łącza internetowego w ramach świadczenia pracy zdalnej. Sprawdź, czy jest to przychód podlegający opodatkowaniu. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 lutego 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.987.2021.2.NM). Pobierz wzory dokumentów dotyczące pracy zdalnej.

Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna), w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Pobierz wzory dokumentów:

Wniosek pracownika o umożliwienie pracy zdalnej

Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z regulaminem pracy zdalnej

Polecenie zakończenia wykonywania pracy zdalnej

Regulamin pracy zdalnej

Polecenie prowadzenia ewidencji czynności w okresie pracy zdalnej

Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca. Natomiast przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik może używać narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę pod warunkiem, że umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Czytaj także: Praca zdalna – czy naliczać składki ZUS od świadczeń, które rekompensują koszty pracy zdalnej

Dyrektor KIS zgodził się z wnioskodawcą, że ponoszenie zwiększonych kosztów mediów przez pracowników jest ścisłym efektem poleceń wydanych przez pracodawcę. Koszty te są ponoszone wyłącznie w związku z wykonywaną pracą. Ścisły związek z wykonywaną pracą ma też zwrot poniesionych kosztów przez pracowników.

A zatem to pracodawca powinien zapewnić pracownikom narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz jej odpowiednią organizację. Przy czym, przepisy nie precyzują, w jaki sposób pracodawca ma zapewnić pracownikom wykonującym pracę zdalną, potrzebne narzędzia i materiały do świadczenia tej pracy. Pozostawiają w tym zakresie swobodę.

Może to być, np. wyposażenie stanowiska pracy, ale też wypłata świadczenia za wykorzystywanie w pracy zdalnej własnych narzędzi i materiałów pracownika.

W związku z tym, niezależnie od wyboru formy zapewnienia przez pracodawcę potrzebnych materiałów i narzędzi dla pracowników w celu wykonywania pracy zdalnej, otrzymane świadczenia nie stanowią przychodu dla pracownika.

Podstawa prawna: 
  • Art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
  • Art. 3 ust. 3–5 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.).
Autor: Sławomir Liżewski
Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Prawnik, specjalista w zakresie podatków i prawa gospodarczego
Słowa kluczowe:
praca zdalna

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej