Służba wojskowa wpływa na proporcjonalne rozliczenie urlopu wypoczynkowego pracownika

Autor: Marta Wszoła

Dodano: 9 maja 2023

Dnia 23 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa o obronie Ojczyzny, która wprowadza czynną służbę wojskową oraz służbę w rezerwie. Wprowadza również wiele uprawnień dla pracowników, którzy zgłoszą się do odbywania służby wojskowej. Są to ochrona przed zwolnieniem z pracy, urlop bezpłatny na czas szkolenia i rotacyjne pełnienie służby. Warto pamiętać, że przepisy wprowadziły również proporcjonalne rozliczenie urlopu wypoczynkowego. Sprawdźmy, o jakie sytuacje chodzi.

Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła zmianę w Kodeksie pracy odnośnie urlopów wypoczynkowych. Chodzi o proporcjonalne rozliczenie wymiaru urlopu wypoczynkowego w przypadku odbywania służby wojskowej. Przerwa w zatrudnieniu spowodowana służbą wojskową trwająca co najmniej miesiąc, a następnie  ponowne podjęcie pracy u tego samego pracodawcy, spowoduje, że urlop będzie rozliczany proporcjonalnie. De facto przerwa w zatrudnieniu doprowadzi do obniżenia wymiaru urlopu. 

Znowelizowany przepis Kodeksu pracy stanowi bowiem, że proporcjonalny wymiar urlopu stosuje się do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie pełnienia:

  • zasadniczej służby wojskowej,
  • pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie,
  • pełnienia służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby,
  • odbywania ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy albo
  • pełnienia służby zastępczej.

Urlop będzie rozliczany wtedy w następujący sposób (w myśl art. 1551 § 1 pkt2):

  • proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
  • proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

Przepisy wskazują również , że gdy okres służby wojskowej przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu. Chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Podstawa prawna: 
  • Art. 700 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2022 r. poz. 655).
  • Art. 1551 i art. 1552 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
Autor: Marta Wszoła

Autor: Marta Wszoła

Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Szczecinie. W latach 2009-2013 zatrudniona w Publicznych Służbach Zatrudnienia jako Specjalista ds. Rozwoju Zawodowego. Aktualnie związana z administracją samorządową. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz prawa turystycznego.

Numer 285 Styczeń 2025 r.

Numer 285 Styczeń 2025 r.
Dostępny w wersji elektronicznej