Uznaniowa premia urlopowa wypłacana czas niezdolności do pracy a podstawa wymiaru składek

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 8 listopada 2022

Dany przychód ze stosunku pracy ma charakter uznaniowy. W obowiązujących u danego pracodawcy przepisach o wynagradzaniu istnieje zapis stwierdzający, iż pracownik zachowuje do niego prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego. Sprawdź, czy wobec tego wliczać go do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie (decyzja Nr 919/2022 z 6 września 2022 r., w sprawie WPI/200000/43/919/2022).

Uznaniowa premia urlopowa - stan faktyczny

Przedsiębiorca wypłaca swoim pracownikom raz w roku premię urlopową, której pełna kwota (w przypadku spełnienia warunków premiowych) odpowiada kwocie połowy wynagrodzenia miesięcznego pracownika, nie więcej jednak niż kwota maksymalna, określona przez przedsiębiorcę. Warunkiem uzyskania premii jest pozostawanie w stosunku pracy z przedsiębiorcą na dzień 30 czerwca danego roku. Okres premiowy wynosi 12 miesięcy, licząc od 1 lipca.

Warunki premiowe zostały uregulowane w przepisach wewnętrznych przyjętych w zakładzie pracy pracodawcy, tj. w regulaminie wynagradzania oraz zarządzeniu dyrektora. Regulamin wynagradzania określa główne założenia premii dotyczące: prawa do premii, maksymalnej kwoty premii, okresu premiowego, zasad obliczania podstawy premii w przypadku pracowników zatrudnionych w trakcie okresu premiowego, momentu wypłaty premii. Zarządzenie dyrektora precyzuje zasady obliczania premii, w tym m.in. zasady ustalania podstawy premii oraz reduktory zmniejszające ostateczną kwotę premii do wypłaty.

Uznaniowa premia urlopowa - stanowisko przedsiębiorcy

Zdaniem przedsiębiorcy, przychód z tytułu premii urlopowej nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, bez względu na okres nieobecności spowodowanej niezdolnością do pracy z powodu choroby, w sytuacji, gdy kwota premii jest pomniejszana proporcjonalnie dopiero po upływie 30 dni kalendarzowych nieobecności spowodowanej niezdolnością do pracy z powodu choroby za każdy dzień takiej nieobecności powyżej 30 dni kalendarzowych. Skutek ten ma miejsce bez względu na okres nieobecności spowodowanej niezdolnością do pracy z powodu choroby, w tym nieobecności przekraczającej 30 dni kalendarzowe.

Uznaniowa premia urlopowa - stanowisko ZUS

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku (§ 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego).

Przepis ten ma zastosowanie do składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie choroby czy też pobierania zasiłków, tj. dotyczy takich składników, które za te okresy mu przysługują, a niewypłacenie ich przez pracodawcę powoduje, iż pracownik będzie mógł wystąpić z roszczeniem o ich wypłatę.

Jeżeli jednak dany przychód ma charakter uznaniowy, to nawet w przypadku, gdy w obowiązujących u danego pracodawcy przepisach o wynagradzaniu istnieje zapis stwierdzający, iż pracownik zachowuje do niego prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, brak jest podstaw do jego wyłączenia z podstawy wymiaru składek. Uwaga: jak wynika ze stanowiska ZUS, wydając interpretację indywidualną przyjęto, że premia urlopowa, której interpretacja dotyczy, ma charakter uznaniowy, co nie wydaje się jasno wynikać z pełnego opisu stanu faktycznego przedstawionego przez przedsiębiorcę].

Zwolnienie wynikające z wyżej wspomnianego przepisu dotyczy stałych składników wynagrodzenia. Zatem, jeżeli pracownik otrzymuje premię urlopową wypłaconą jednorazowo za okres, za który przysługuje mu prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy lub zasiłek chorobowy, to stanowi ona podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Mając powyższe na uwadze, ZUS uznał stanowisko przedsiębiorcy za nieprawidłowe.

Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy Jeżeli dany przychód ze stosunku pracy ma charakter uznaniowy, to nawet w przypadku, gdy w obowiązujących u danego pracodawcy przepisach o wynagradzaniu istnieje zapis stwierdzający, iż pracownik zachowuje do niego prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, nie ma podstaw do jego wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Autor: Maciej Karpiński
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej