Zadaniowy system czasu pracy – jak rozliczać zadania i pracę nadliczbową

Joanna Suchanowska

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 6 października 2023

Zadaniowy system czasu pracy może być stosowany przy tego rodzaju pracach, w których istotne jest faktyczne ich wykonywanie. Rozliczanie za efekty, a nie liczbę przepracowanych godzin, pozwala pracownikom realizować zadania w sposób bardziej elastyczny i efektywny. Sprawdź, jak uniknąć najczęstszych problemów z właściwą organizacją pracy w tym systemie.

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Ile godzin na dobę pracownik może pracować w zadaniowym czasie pracy
  • czy pracodawca może zobowiązać pracownika do wykonywania pracy w określonym czasie
  • Jak rozliczać pracę nadliczbową w zadaniowym systemie czasu pracy
  • Jak w zadaniowym systemie czasu pracy rozliczać pracownika z powierzonych zadań
  • Jak w zadaniowym systemie czasu pracy rozliczać pracę w weekendy
  • Jakie okresy rozliczeniowe czasu pracy można stosować w zadaniowym systemie czasu pracy
  • Jak prowadzić ewidencję czasu pracy i listę obecności w zadaniowym systemie czasu pracy

Przeczytaj więcej praktycznych informacji na temat rozliczania czasu pracy:

Pozostawanie w gotowości do pracy a praca w godzinach nadliczbowych

W jakim terminie należy udzielić czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych 

Jak poprawnie ustalić liczbę godzin nadliczbowych

1/5 etatu – kiedy pracownik ma prawo do dodatku jak za nadgodziny

Pobierz wzory dokumentów:

Kodeks pracy 2023 r. Informacja o możliwości zmiany wymiaru czasu pracy, awansu lub wolnych stanowiskach pracy

Wniosek o łączenie przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy u pracodawcy udzielającego urlopu

Zadaniowy system czasu pracy pracodawca może wprowadzić, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy, jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. W licznych wyrokach Sąd Najwyższy doprecyzowuje przesłanki uzasadniające zastosowanie tego systemu czasu pracy. Przykładowo wskazuje, że zadaniowy czas pracy może być wprowadzony, gdy:

  • dla danej pracy co najmniej utrudnione jest precyzyjne określenie momentu jej rozpoczęcia i zakończenia;
  • niemożliwa jest kontrola czasu poświęconego na wykonywanie pracy;
  • praca może być wykonywana poza normalnym rytmem funkcjonowania zakładu pracy;
  • wykonanie pracy zależy od zmiennych, trudnych do przewidzenia okoliczności i uwarunkowań;
  • zapotrzebowanie na daną pracę jest nierytmiczne, a decydującym czynnikiem dla wykonania pracy jest indywidualne zaangażowanie pracownika, a nie jego uczestnictwo w kolektywie pracy skooperowanej i bezpośrednie podporządkowanie kierownictwu pracy.

Doświadczenie życiowe wskazuje, że w zadaniowym czasie pracy zatrudniani są w szczególności listonosze, inkasenci, poborcy skarbowi, programiści, projektanci, gospodarze domów i osoby sprzątające (wyrok SN z 22 września 2020 r., sygn. akt I PK 126/19, OSNP 2021, nr 6, poz. 61).

Zadaniowy czas pracy może być stosowany tylko w wąskim zakresie – wówczas, gdy rodzaj pracy, jej organizacja albo miejsce jej wykonywania uniemożliwiają lub znacznie utrudniają kontrolę pracodawcy nad pracownikiem w czasie wykonywania pracy. Ten rodzaj czasu pracy jest stosowany przede wszystkim wówczas, gdy pracownik wykonuje pracę poza siedzibą pracodawcy i bezpośrednim nadzorem przełożonych.

Samo określenie przez strony czasu pracy jako zadaniowego nie jest podstawą do stosowania omawianego przepisu, jeżeli nie jest to uzasadnione rodzajem pracy i jej organizacją (wyrok SN z 4 sierpnia 1999 r., sygn. akt I PKN 181/99, OSNAPiUS 2000 nr 22, poz. 810).

Ile godzin na dobę pracownik może pracować w zadaniowym czasie pracy

W zadaniowym systemie czasu pracy pracodawca nie określa pracownikowi odgórnie godzin pracy, lecz zadania do wykonania których będzie on zobowiązany. Zadaniowy system czasu pracy zakłada jednak wyznaczanie zadań pracownikom w taki sposób, aby można je było wykonać w normalnym czasie pracy, tj. przez przeciętnie 40 godzin w tygodniu i 8 godzin dziennie.

Z tych względów w zadaniowym systemie czasu pracy, czas niezbędny do wykonywania zadań w ramach obowiązujących norm czasu pracy ustala pracodawca po porozumieniu z pracownikiem, a jeśli wystąpi konieczność dodatkowej pracy (tzn. ponaddokonane ustalenia), to będzie to praca nadliczbowa, za którą należy się pracownikowi rekompensata.

Zdaniem Sądu Najwyższego, wymagane „porozumienie” z pracownikiem nie oznacza uzgodnienia, lecz konsultację. Brak takiego porozumienia nie powoduje nieskuteczności ustanowienia zadaniowego systemu czasu pracy, ale w razie sporu powoduje po stronie pracodawcy obowiązek wykazania, że powierzone pracownikowi zadania były możliwe do wykonania w granicach norm czasu pracy określonych w art. 129 Kodeksu pracy (wyrok SN z 5 lutego 2008 r., sygn. akt II PK 148/07, OSNAPiUS 2009/7-8/93).

W ramach zadaniowego systemu czasu pracy o rozkładzie swojego czasu pracy decyduje samodzielnie pracownik. Tym samym pracodawca nie ma też obowiązku tworzenia harmonogramu (rozkładu) czasu pracy pracownika. W rezultacie pracownik może elastycznie kształtować długość dnia pracy, a nawet liczbę dni pracy (przykładowo: pracownik może świadczyć w danym tygodniu pracę przez 4 dni po 10 godzin, a w innym przez 5 dni po 8 godzin, jeżeli tylko o takim układzie dni i godzin pracy zadecydował samodzielnie).

Sąd Najwyższy podkreśla jednak, że zadaniowy czas pracy nie polega na tym, że pracownik przychodzi do pracy kiedy chce, pracuje tyle godzin,  ile chce, i upuszcza pracę, kiedy chce. Nie ma co prawda ścisłych godzin pracy, wiążą go jednak przydzielone mu zadania, które powinien wykonać w okresie rozliczeniowym. Zadania powinny być tak ustalone, aby pracownik, przy dołożeniu należytej staranności i sumienności (art. 100 § 1 kp) mógł je wykonać w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 kp), jeżeli jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. W tych granicach czas niezbędny do wykonania powierzonego zadania ustala pracodawca po porozumieniu z pracownikiem. Chociaż porozumienie w sprawie stosowania systemu zadaniowego czasy pracy nie musi przybrać postaci umowy sporządzonej na piśmie (wyrok Sądu Najwyższego z 5 lutego 2008 r., sygn. akt II PK 148/07, OSNP 2009 nr 7-8, poz. 93), to jednak musi rzeczywiście mieć miejsce, ponieważ pracownik ma prawo wyrazić swoje stanowisko co do tego, czy będzie w stanie wykonać powierzone (przydzielone) mu zadania w obowiązującej go normie czasu pracy. Niedostosowanie wymiaru zadań pracowników do norm czasu pracy stanowi naruszenie art. 140 kp (wyrok SN z 12 stycznia 1999 r., sygn. akt I PKN 526/98, OSNAPiUS 2000 nr 4, poz. 147).

Zadaniowy system czasu pracy: czy pracodawca może zobowiązać pracownika do wykonywania pracy w określonym czasie

Pracodawca może zobowiązać pracownika do wykonywania pracy w określonym czasie. Zobowiązanie takie powinno być jednak uzasadnione obiektywnymi okolicznościami (np. rodzajem pracy, która może być wykonywania jedynie o określonej porze dnia, lub jej organizacją).

Pracodawca może również polecić pracownikowi stawienie się w wyznaczonym miejscu i o wyznaczonej godzinie, np. raz lub nawet kilka razy w tygodniu. Ważne, aby takie polecenie było faktycznie uzasadnione, np. zdanie wyników swojej pracy ze względu na konieczność rozliczenia wykonanych zadań, spotkanie z przełożonym, spotkanie z pracodawcą w celu ustalenia kolejnych zadań, spotkanie z klientem itp.

Nie można również wykluczyć sytuacji, w której pracodawca zobowiąże pracowników zatrudnionych w systemie zadaniowego czasu pracy, aby w określonych godzinach byli dostępni przed komputerem lub pod telefonem (w celu możliwości nawiązania z nimi kontaktu przez pracodawcę). Taka sytuacja wydaje się jednak dopuszczalna, jedynie gdy charakter wykonywanych przez pracowników zadań umożliwia im bycie jednocześnie dostępnym pod telefonem czy komputerem i wykonywanie swojej pracy.

W przeciwnym razie, gdy czynności tych nie da się pogodzić, pozostawanie pracowników pod telefonem (komputerem), może zostać uznane za pozostawanie przez pracowników w gotowości do wykonywania pracy (dyżur).

Ponadto wydaje się, że bez względu na system czasu pracy, jakim objęty jest pracownik, pracodawca uprawniony jest do kontaktowania się z pracownikiem i wydawania mu poleceń związanych z pracą. Tym samym, nawet przy braku wyraźnego zobowiązania pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy do pozostawania pod telefonem w określonych godzinach, pracodawca będzie mógł nawiązać z nim kontakt (chyba że charakter wykonywanej przez pracownika pracy mu to faktycznie uniemożliwia).

W takim jednak przypadku dobrze byłoby, aby pracodawca i pracownik porozumieli się w tej kwestii, tak aby konieczność odbierania telefonów i maili od pracodawcy nie wykraczała poza czas, który pracownik przeznacza na wykonanie poleconych mu zadań.

Jak rozliczać pracę nadliczbową w zadaniowym systemie czasu pracy

Względem pracowników zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy konieczne jest zawsze poczynienie dalszych ustaleń co do rozmiaru obowiązujących go zadań, w szczególności możliwości ich wykonania w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129 kp (tj. w czasie 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 w tygodniu). W przypadku sporu dotyczącego zadaniowego czasu pracy to pracodawca powinien wykazać, że powierzał pracownikowi zadania możliwe do wykonania w czasie pracy wynikającym norm określonych w art. 129 kp (wyrok SN z 27 stycznia 2016 r., sygn. akt I PK 25/15).

Nawet bowiem pracownik, który według pracodawcy jest zatrudniony w systemie zadaniowym, nie może być pozbawiony roszczenia o wynagrodzenie za pracę ponad normy czasu pracy, jeżeli powierzonych mu obowiązków obiektywnie nie mógł wykonać w ramach tych norm.

Zlecanie pracownikowi zadań, których wykonanie w normalnym czasie pracy jest niemożliwe, trzeba przy tym kwalifikować jako równoznaczne z poleceniem świadczenia pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy (wyrok SN z 10 września 1998 r., sygn. akt I PKN 301/98, OSNP 1999 nr 19, poz. 608).

Przykład

Praca nadliczbowa „zadaniowca”

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierownika ds. sprzedaży, w zadaniowym systemie czasu pracy, zobowiązany został przez pracodawcę do odbywania 40 wizyt tygodniowo u klientów. Swoją pracę wykonuje na obszarze województwa łódzkiego. Czas dojazdu do klienta oraz przemieszczania się pomiędzy klientami wynosi przeważnie od 45 minut do 1 godziny. W praktyce pracownik pracował w dni robocze przez ok. 12 godzin. Okoliczność tą udowodnił rejestracją przebytych każdego dnia tras (dane z GPS) oraz sporządzanymi dokumentami z wizyt u klientów. Praca powyżej 8. godziny w danej dobie stanowi zatem pracę nadliczbową wynikającą z przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Pomimo zatrudnienia pracownika w zadaniowym systemie czasu pracy nabywa on prawo do rekompensaty z tytułu świadczonej pracy nadliczbowej.

Jak w zadaniowym systemie czasu pracy rozliczać pracownika z powierzonych zadań

Przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku formalnego rozliczania zadań wykonywanych przez pracowników zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy. Wykonanie zadań pracownik może jednak wykazywać choćby za pomocą sporządzanych raportów (np. okresowej karty zadań). Mogą one być sporządzane na koniec dnia, tygodnia czy okresu rozliczeniowego w terminie wynikającym z aktów wewnątrzzakładowych firmy (z regulaminu pracy). Żaden przepis nie określa też terminu, w którym pracownicy zatrudnieni w zadaniowym systemie czasu pracy powinni się rozliczyć z zadań (w systemie miesięcznym mogą to robić zarówno w terminie do ostatniego dnia miesiąca, jak też tuż przed wypłatą wynagrodzenia za poprzedni miesiąc).

Jak w zadaniowym systemie czasu pracy rozliczać pracę w weekendy

Jak wskazano wyżej, w ramach zadaniowego systemu czasu pracy o rozkładzie swojego czasu pracy decyduje samodzielnie pracownik. Organizując swój czas pracy, pracownik powinien jednak przestrzegać obowiązującego w firmie ramowego rozkładu czasu pracy

ustalonego, zgodnie z art. 150 kp w regulaminie pracy (układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu). Z rozkładu tego powinna wynikać m.in. informacja dotycząca obowiązującego w całej firmie dnia wolnego , który jest konsekwencją rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (zazwyczaj rolę takiego dnia pełni sobota), oraz dopuszczalność pracy w niedzielę i święta. Organizując swój czas pracy, pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy zobowiązany jest bowiem przestrzegać zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy oraz przepisów ograniczających pracę w niedzielę i święta.

Przykład

Praca przez przeciętnie 5 dni w tygodniu

Jeżeli w zakładzie pracy praca w niedzielę jest dopuszczalna, nie ma przeszkód, aby pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy wykonywał pracę tego dnia (bez ryzyka powstania pracy nadliczbowej). Jednocześnie świadcząc pracę w weekendy, pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy musi pamiętać, aby liczba dni jego pracy w poszczególnych tygodniach okresu rozliczeniowego nie przekroczyła średnio 5 w tygodniu. W przeciwnym razie dojdzie do naruszenia zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Jakie okresy rozliczeniowe czasu pracy można stosować w zadaniowym systemie czasu pracy

Ustawodawca wyraźnie zastrzega, że określając zadania, które mają być powierzone pracownikowi zatrudnionemu w zadaniowym systemie czasu pracy, pracodawca powinien uwzględniać wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 kp, czyli ośmiogodzinnej normy dobowej oraz przeciętnie40-godzinnej normy tygodniowej w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Rozliczenie przeciętnie czterdziestogodzinnej normy tygodniowej oraz zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy możliwe jest natomiast tylko w odniesieniu do ustalonego okresu rozliczeniowego. W okresie tym (z chwilą jego zakończenia) możliwe jest bowiem ustalenie, czy wskazana norma czasu pracy oraz zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy zostały zachowane.

Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy może świadczyć pracę w godzinach nadliczbowych. Praca ta może mieć charakter pracy nadliczbowej wynikającej z przekroczenia dobowej normy czasu pracy, ale również może powstać na skutek przekroczenia norm średniotygodniowych.

Ta ostatnia jest przy tym możliwa do stwierdzenia dopiero z końcem ustalonego okresu rozliczeniowego.

Wobec pracowników zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy również należy ustalić obowiązujący ich okres rozliczeniowy. Bez niego nie jest bowiem możliwe pełne i właściwe rozliczenie czasu pracy pracowników. Posiłkując się art. 129 kp, okres rozliczeniowy powinien wynosić nie więcej niż 4 miesiące.

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy i listę obecności w zadaniowym systemie czasu pracy

Konsekwencją tego, że pracodawca w systemie zadaniowym nie rozlicza pracownika z godzin pracy, jest to, że w tym systemie nie ewidencjonuje się godzin pracy (pracy w godzinach nadliczbowych też się nie ewidencjonuje). Niemniej jednak samą ewidencję czasu pracy należy prowadzić i odnotowywać w niej wszelkie okoliczności typu: urlop, zwolnienie, choroba, praca w dniu zaplanowanym jako wolny itp. A zatem pracownikowi mającemu system zadaniowy ewidencjonuje się jedynie obecności i nieobecności (dni pracy i dni wolne od pracy, a nie godziny).

Jeżeli natomiast chodzi o listę obecności, to należy pamiętać, że sposób potwierdzania przybycia i obecności w zakładzie pracy pracodawca powinien uregulować w regulaminie pracy. Natomiast jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do wydania regulaminu pracy taką informacje przekazuje pracownikom na piśmie nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Przepisy prawa pracy nie określają, w jaki sposób ma wyglądać potwierdzanie przybycia i obecności w pracy, pozostawiając w tym zakresie swobodę pracodawcy.

Również pracownik objęty zadaniowym system czasu pracy zobowiązany jest, w sposób ustalony z pracodawcą, potwierdzać swoją obecność w pracy. Żaden bowiem przepis prawa nie zwalnia go z takiego obowiązku. Nie ma jednak nakazu, aby pracownik podpisywał listę obecności (pod warunkiem że w innym uzgodniony z pracodawcą sposób potwierdzi wykonywanie pracy w danym dniu).

Zapis, np. w regulaminie pracy, o systemie zadaniowym

1. Pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy Alfa SA obowiązuje podstawowy system czasu pracy, z wyjątkiem pracowników wymienionych w pkt 6.4.

2. Praca odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30–15.30. Pracownicy potwierdzają swoją obecność w zakładzie pracy na liście obecności, wpisując obok daty godziny pracy.

3. Pracownikom pracującym dłużej niż 6 godzin w danej dobie przysługuje jedna 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy. Wykorzystanie przerwy następuje po uzgodnieniu z przełożonym.

4. Pracownicy działu projektów objęci są zadaniowym systemem czasu pracy.

5. Pracownikom, o których mowa w pkt 4 zadania do realizacji przydziela oraz termin ich realizacji określa bezpośredni przełożony.

6. Pracownicy, o których mowa w pkt 4 samodzielnie ustalają rozkład swojego czasu pracy w ramach obowiązujących ich norm czasu pracy i z uwzględnieniem zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

7. Pracownicy objęci zadaniowym systemem czasu pracy potwierdzają obecność w zakładzie, wpisując na liście obecności obok daty symbol P (praca).

Podstawa prawna: 

Art. 29 § 3, art. 149 § 1, art. 150 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1465).

Autor: Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska

Autor: Joanna Suchanowska

Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej