Przepracowaną ponadnormatywną godzinę pracy pracodawca może zrekompensować pracownikowi na 2 sposoby – poprzez:
Zmiana czasu z letniego na zimowy to dla pracowników godzina nadliczbowa
Dnia 30 października 2022 r. (w nocy z soboty na niedzielę) ulegnie zmianie czas z letniego na zimowy. Zegarek przestawiamy z godz. 3.00 na 2.00 w nocy. Pracownicy świadczący wówczas pracę w nocy zamiast 8 przepracują 9 godzin. Dodatkowo przepracowana przez nich godzina będzie godziną nadliczbową.
- oddanie czasu wolnego albo
- wypłacenie dodatku.
Jeżeli pracownik nie odbierze czasu wolnego za przepracowaną godzinę nadliczbową, pracodawca powinien mu wypłacić za nią – oprócz normalnego wynagrodzenia - dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia. Dodatek w takiej wysokości przysługuje bowiem za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy. Oprócz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi wypłacamy również dodatek za pracę w nocy. Dodatek wypłacamy pracownikowi za 9 godzin pracy w nocy, mimo że pora nocna obejmuje tylko 8 godzin. Przyjęcie odmiennego stanowiska i przyznanie dodatku nocnego tylko za 8 godzin byłoby krzywdzące dla pracownika.
Za dodatkową godzinę pracy w nocy pracownikowi przysługuje:
- normalne wynagrodzenie,
- dodatek za pracę nadliczbową,
- dodatek za pracę w porze nocnej.
- Art. 80, art. 81, art. 151 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r., poz. 1510 ze zm.).
- Ustawa z 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. nr 16, poz. 144).