Pracodawca chce sfinansować wartość telefonu w adekwatnej części uzależnionej od skali jego użytkowania dla celów zawodowych – przy uwzględnieniu tego, aby sposób rozliczenia nie generował comiesięcznie nadmiernych trudności z wyliczaniem kwoty ekwiwalentu (dlatego zamierza zastosować ryczałt).
Ekwiwalent za używanie telefonu prywatnego do celów służbowych a podatek PIT
Pracodawca – uwzględniając postulaty pracowników – zamierza umożliwić im wykonywanie zadań służbowych za pomocą telefonów będących ich własnością. W zamian za korzystanie z osobistego sprzętu pracownik otrzymywać będzie ekwiwalent pieniężny. Opłata będzie stała (ryczałt), a jej wysokość będzie ustalana w zależności od kategorii sprzętu, kosztu jego zakupu oraz spodziewanej częstotliwości użytkowania sprzętu do celów służbowych. Sprawdź, jak rozliczyć ekwiwalentu za używanie telefonu prywatnego do celów służbowych z urzędem skarbowym. Zapoznaj się z interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 stycznia 2024 r. (0112-KDIL2-1.4011.931.2023.1.DJ).
Z komentarza eksperta do interpretacji podatkowej dowiesz się:
Kiedy ekwiwalenty wypłacane pracowników są wolne od PIT
Przeczytaj więcej o ekwiwalentach:
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 roku – procedura, kalkulator, 6 przykładów
Ekwiwalent pieniężny za urlop. Nagroda jubileuszowa w związku z przejściem na rentę
Zmienne składniki wynagrodzenia w podstawie wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność. Z powyższego przepisu wynika, że ekwiwalent musi być wypłacony w pieniądzu, a jego kwota powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom, to znaczy musi zachodzić racjonalny związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi a wartością używanych do celów pracodawcy narzędzi, materiałów lub sprzętu należących do pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie tego używania.
Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy Jako kwotę ekwiwalentu można przyjąć z góry określoną sumę, która spełni przesłanki warunkujące uznanie jej za ekwiwalent. Zatem opłata ryczałtowa spełniająca wspomniane przesłanki będzie zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT.
Podobne artykuły
Zobacz również
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 287 Marzec 2025 r.
