Odszkodowanie dla zwalnianego pracownika a składki ZUS

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 29 lutego 2024

Pracodawca podpisał z pracownikiem porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę, w którym zobowiązał się do wypłaty odszkodowania. Wypłacone odszkodowanie będzie stanowiło równowartość wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymałby pozostając w stosunku pracy do uzyskania przez niego wieku emerytalnego. Odszkodowanie będzie pozostawało w bezpośrednim związku z faktem rozwiązania stosunku pracy. Sprawdź, jak rozliczyć z ZUS odszkodowanie dla zwalnianego pracownika i jakie składki ZUS naliczyć. Poznaj interpretację ZUS Oddział w Gdańsku – decyzja nr 20 z 10 stycznia 2024 r. (DI/100000/43/1103/2023).

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia składkowego podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią przychody uzyskane przez pracownika w zw. z wypłatą odpraw, odszkodowań, rekompensat z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.

Przywołany przepis znajduje zastosowanie, jedynie w przypadku gdy wypłata np. odszkodowania pozostaje w bezpośrednim oraz nierozerwalnym związku z faktem wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy. Jedyną przyczyną wypłaty przez pracodawcę takiego świadczenia powinno być ustanie zatrudnienia. Innymi słowy, celem takiego świadczenia jest zrekompensowanie pracownikowi faktu utraty zatrudnienia.

Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy Świadczenie (odszkodowanie), o którym mowa w analizowanym stanie faktycznym pozostaje w bezpośrednim związku z rozwiązaniem stosunku pracy, a jego wypłata nie jest uzależniona od spełnienia dodatkowych warunków, poza faktem rozwiązania stosunku pracy. Tak więc świadczenie to nie podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Autor: Maciej Karpiński
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej