Przedsiębiorca (spółka) zatrudniał osobę na umowie o świadczenie usług zarządzania (kontrakt menedżerski). W jej ramach zleceniobiorca został zgłoszony tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Zawarty kontrakt zawierał klauzule o zakazie konkurencji po jego rozwiązaniu, z prawem do odszkodowania. Kontrakt rozwiązano i w związku z tym przysługuje zleceniobiorcy odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji przez okres 12 miesięcy.
Składki ZUS od odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji menedżera - interpretacja ZUS
Sprawdź, czy od wypłaconego po rozwiązaniu umowy odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji menedżera należy opłacać jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku (decyzja Nr 8/2022 z 13 stycznia 2022 r., w sprawie DI/100000/43/806/2021).
Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji menedżera – stan faktyczny
Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji menedżera – stanowisko przedsiębiorcy
Zdaniem przedsiębiorcy, wypłacając odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji, ma on jedynie obowiązek potrącać składkę zdrowotną tak, jak to miało miejsce przy wypłacie wynagrodzenia z tytułu kontraktu menedżerskiego na ostatni dzień trwania świadczenia usług zarządzania.
Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji menedżera – stanowisko ZUS
Co do zasady, umowa o świadczenie usług zarządzania (kontrakt menedżerski), jest w istocie umową nienazwaną o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia. Osoba zarządzająca, z tytułu wykonywania kontraktu menedżerskiego, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne, o czym stanowi art. 11 ust.2 ustawy. W sytuacji zbiegowej (zbieg tytułów ubezpieczeń) możliwe jest podleganie z tego tytułu tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Czytaj także:
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób wykonujących pracę w oparciu o umowę o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego odnoszące się do umowy zlecenia, stanowi przychód z tytułu tej umowy (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 18 ust. 3 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Wskazany przepis, zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ma zastosowanie również do ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że zleceniobiorca (menedżer), którego dotyczy wypłacane odszkodowanie za zakaz konkurencji, w okresie trwania kontraktu menedżerskiego podlegał tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko przedsiębiorcy, że od wypłaconego po rozwiązaniu umowy odszkodowania należy opłacać jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne, należy uznać za prawidłowe. Wyplata odszkodowania jest bowiem wyłącznie następstwem istniejącego wcześniej tytułu do ubezpieczeń, z którego to menedżer podlegał wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy/zleceniodawcy. Od odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, wypłacanego byłemu zleceniobiorcy po rozwiązaniu kontraktu menedżerskiego, do którego stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, zleceniodawca ma obowiązek opłacać wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorcy. Chodzi o przypadek gdy z tytułu kontraktu menedżerskiego zleceniobiorca podlegał wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.