Siła wyższa a korekty do ZUS i wyrównanie dla pracownika po zmianie stanowiska ZUS

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 30 kwietnia 2024

W związku z nowym stanowiskiem ZUS z 20 marca 2024 r. przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, w miesiącu, z którego wynagrodzenie uwzględniane jest w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za późniejszy okres, należy przyjąć stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika wynikające z umowy, niezależnie czy korzystał z tego zwolnienia przez cały dzień czy kilka godzin. Sprawdź, czy w związku z nowym stanowiskiem ZUS pracodawca musi składać korekty do ZUS.

Nie należy z urzędu ponownie przeliczać podstaw wymiaru zasiłków w sprawach zamkniętych. Chyba że ubezpieczony zwróci się do płatnika z takim żądaniem. Jeśli pracownikowi przysługują zmienne składniki wynagrodzenia, należy je przyjąć zgodnie z zasadą uzupełniania wynagrodzenia przyjętymi w ustawie zasiłkowej (art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej)

Jest to odmienne stanowisko od wcześniejszych interpretacji. Dlatego też uregulowanie to należy stosować na bieżąco. Nie ma więc konieczności dokonywania przeliczeń zasiłków z urzędu w sprawach, w których już nastąpiła wypłata, czyli w sprawach zamkniętych.

W jakiej sytuacji trzeba będzie wypłacić pracownikowi wyrównanie zasiłku

Jeżeli jednak ubezpieczony wystąpi z wnioskiem o dokonanie przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku (w kontekście uzupełnienia wynagrodzenia w miesiącu, w którym pracownik korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej), takie przeliczenie trzeba będzie wówczas dokonać i wypłacić wyrównanie.

Kto zapłaci odsetki przy wyrównaniu wypłaconego zasiłku

Warto również dodać, że zgodnie ze stanowiskiem ZUS w związku z tym, że płatnikowi uprawnionemu do wypłaty zasiłków nie można przypisać odpowiedzialności za wystąpienie okoliczności, których następstwem jest konieczność zapłaty odsetek, ZUS nie będzie wymagał, aby wyrównanie wypłaty świadczenia była dokonywana z odsetkami sfinansowanymi przez tego płatnika. Dlatego to ZUS będzie właściwym do sfinansowania z FUS wypłaty odsetek od wypłaconego świadczenia.

Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej