Potrącenia z wynagrodzenia: zmienia się definicja wynagrodzenia

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 3 kwietnia 2023

Nowe przepisy dotyczące potrąceń z wynagrodzenia mają usprawnić działania wierzyciela i organu egzekucyjnego w zakresie niezbędnym do wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej. Mają także zwiększyć efektywność prowadzonej egzekucji. Dla pracodawcy najistotniejsza zmiana dotyczy definicji wynagrodzenia na potrzeby postępowania egzekucyjnego. Sprawdź, kto skorzysta na zmianach.

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Na czym będzie polegało usprawnienie procesu realizacji zajęcia przez pracodawcę
  • Jaka będzie nowa definicja wynagrodzenia na potrzeby postępowania egzekucyjnego
  • Jak będą dokonywane potrącenia ze świadczeń przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które są wypłacane przez pracodawcę
  • Kiedy zmiany w potrąceniach z wynagrodzenia wchodzą w życie

O potrąceniach z wynagrodzenia przeczytasz także tutaj:

Jak dokonywać potrącenia komorniczego, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca

Potrącenia z wynagrodzeń – wyliczenia na liście płac

Potrącenia z zasiłków z wyższymi kwotami wolnymi od potrąceń od 1 marca 2023 r. - 4 listy płac

Jak dokonać potrącenia komorniczego w przypadku złożenia oświadczenia PIT-2

Pobierz ebook:

Potrącenia z wynagrodzenia 2023 - odpowiedzi na 10 pytań specjalistów ds. kadr i płac

Aby usprawnić egzekucję ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacanych przez pracodawcę dokonano zmiany art. 1a pkt 17 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2022 r. poz. 479 ze zm.). Ujęto w definicji wynagrodzenia  również świadczenia przysługujące z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacanych przez pracodawcę na podstawie ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Potrącenia z wynagrodzenia: jedno zamiast dwóch zajęć egzekucyjnych – mniejsze koszty dla dłużnika

Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność dokonywania odrębnie zajęć egzekucyjnych wierzytelności ze stosunku pracy oraz ze świadczeń, które są wypłacane zobowiązanemu przez pracodawcę, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia za pracę, oraz zapewni ciągłość egzekucji. Tym samym zobowiązany poniesie mniejsze koszty związane z egzekwowaniem zaległości (wydatki związane z doręczeniem korespondencji), które są zaspokajane przed należnością pieniężną. Nastąpi usprawnienie procesu realizacji zajęcia przez pracodawcę – zamiast dwóch zajęć egzekucyjnych będzie obsługiwał tylko jedno. Dokona zatem jednego przelewu środków pieniężnych bądź też udzieli jednej odpowiedzi organowi egzekucyjnemu w przypadku wystąpienia przeszkody w realizacji zajęcia egzekucyjnego.

Potrącenia z wynagrodzenia: utrzymanie zasady dwóch odrębnych zakresów potrąceń

Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w Kodeksie pracy. W nowej definicji wynagrodzenia, zawartej w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ujęto również świadczenia przysługujące z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacane przez pracodawcę, które podlegają ochronie w innym zakresie niż wynagrodzenie za pracę. Dlatego też dodano przepis (art. 9 § 5), zgodnie z którym świadczenia te będą potrącane w zakresie określonym przepisami o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tj. ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 504 ze zm.).

Dzięki temu przepisowi nie będzie wątpliwości w zakresie potrąceń ze świadczeń przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. będą zapewnione te same zasady potrąceń niezależnie od tego, czy będzie wypłacał je pracodawca czy też ZUS.

Nowa definicja wynagrodzenia – przepis przejściowy

Zgodnie z art. 11 ust. 8 ustawy zmieniającej, do egzekucji z wynagrodzenia za pracę oraz ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacanych przez pracodawcę, wszczętych po wejściu w życie ustawy zmieniającej w postępowaniu egzekucyjnym wszczętym i niezakończonym przed dniem jej wejścia w życie stosuje się przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w nowym brzmieniu – nadanym ustawą zmieniającą.

Innymi słowy, na podstawie tego przepisu w postępowaniach egzekucyjnych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej będą miały zastosowanie nowe przepisy, ale wyłącznie w przypadku, gdy egzekucje te zostaną wszczęte już po wejściu w życie tej ustawy.

Potrącenia z wynagrodzenia i nowa definicja wynagrodzenia – od kiedy obowiązują nowe przepisy

Jak wynika z art. 29 ustawy zmieniającej, przedstawione wyżej zmiany wejdą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia jej ogłoszenia, tj. w dniu 25 marca 2024 r.

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 556).
  • Art. 1a pkt 17 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 479 ze zm.).
Autor: Maciej Karpiński
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej