Zmiany w wynagrodzeniach – Płace w firmie polecają przegląd na początek wakacji

Renata Kajewska

Autor: Renata Kajewska

Dodano: 2 lipca 2024

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta płaca minimalna, zarówno z tytułu zatrudnienia etatowego jak i na umowę zlecenia. Nowe wynagrodzenie miesięczne z umów o pracę wynosi 4.300 zł, a stawka minimalna godzinowa z umów cywilnoprawnych – 28,10 zł. Sprawdź przykładowe listy płac i dowiedz się, jak ustalać wysokość świadczeń pracowniczych po zmianach od 1 lipca 2024 r.

Przeczytaj także:

Potrącenia z umowy zlecenia i nowe kwoty wolne od potrąceń od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.  – praktyczne zestawienia Aby w stosunku do wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia, można było stosować ograniczenia w egzekucji, muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki. Umowa zlecenia powinna stanowić świadczenia powtarzające się, tzn. pobierane okresowo w regularnych odstępach czasu, jednak bez względu na częstotliwość wypłat – co miesiąc, kwartał czy raz w roku. Jego celem powinno być zapewnienie utrzymania albo powinno ono stanowić jedyne źródło dochodu. Sprawdź kwoty wolne od potrąceń przy umowach zlecenia, które obowiązują od 1 lipca 2024 r.

Wczasy pod gruszą – wysokość świadczenia, kryteria przyznawania, dokumentacja Wczasy pod gruszą jest to świadczenie wypłacane z ZFŚS. Stanowi formę dofinansowania wypoczynku urlopowego. Sprawdź, jakie kryteria socjalne stosować przy przyznawaniu wczasów pod gruszą. Dowiedz się, w jaki sposób ustalić przedziały i progi dochodowe. Przeczytaj, co powinien zawierać wniosek o wczasy pod gruszą.

Lista płac krok po kroku – jak liczyć wynagrodzenie od brutto do netto Lista płac to bardzo istotny dokument przedstawiający rozliczenie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń przyznawanych zatrudnionym osobom przez pracodawców. W przepisach nigdzie nie znajdziemy jednak jej wzoru, wskazującego, jakie dokładnie elementy powinna ona zawierać. W praktyce jej ostateczny kształt zależy przede wszystkim od podstawy zatrudnienia rozliczanych osób oraz od specyfiki i potrzeb konkretnego zakładu pracy. Sprawdź, jak krok po kroku sporządzić listę płac. Pobierz instrukcję.

Od 1 lipca 2024 r. zmienia się najniższa podstawa wymiaru składek ZUS na urlopie wychowawczym Pracownik korzystający z urlopu wychowawczego objęty jest ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i zdrowotnym. Składki za czas tego urlopu finansuje budżet państwa, jednak obowiązek ich prawidłowego naliczania i rozliczania ciąży na pracodawcach. Dolna granica, od której nalicza się składki za pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, zależy od minimalnego wynagrodzenia. Limit ten jest wyższy od 1 lipca 2024 r. Sprawdź podstawę składek ZUS na urlopie wychowawczym.

Resort pracy zapowiada wyższe kary za opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń Ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała, że należy uporządkować przepisy dotyczące wypłaty wynagrodzeń. Chodzi tu np. o nieterminowe wypłaty wynagrodzenia.Dlatego też resort pracy zapowiada prace na ustawą o minimalnych wynagrodzeniach. Znajdą się w niej propozycje, co robić z pracodawcami spóźniającymi się wypłacaniem wynagrodzeń.

Dyrektywa w sprawie jawności wynagrodzeń – 6 nowych obowiązków pracodawcy Dyrektywa w sprawie jawności wynagrodzeń wymaga od pracodawców wdrożenia i utrzymania zasady równości wynagradzania ze względu na płeć. Aby odpowiednio przygotować się na nowe przepisy, pracodawca powinien już teraz dokonać przeglądu przepisów płacowych. Sprawdź, jakie procedury związane z informowaniem pracowników będą wymagane po wprowadzeniu nowych przepisów. Dowiedz się, co z podwyżkami wynagrodzeń po wprowadzeniu dyrektywy do polskiego prawa.

Zatrudnianie i wynagrodzenia Ukraińców 2024 – zmiany, pytania i odpowiedzi Obecnie toczą się prace nad zmianami w udzielaniu pomocy prawnej obywatelom Ukrainy. Legalność pobytu obywateli Ukrainy będzie przedłużona do 30 września 2025 r. Jednocześnie od przyszłego roku możliwa będzie zmiana statusu pobytu z obecnej ochrony tymczasowej na pobyt czasowy na okres 3 lat. Od 1 lipca 2024 r. zmieni się także system wsparcia dla obywateli Ukrainy. Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców.

Uprawnienia rodzicielskie dla pracownika ojca – 6 wniosków o urlopy i zwolnienia od pracy wraz z dokumentami Obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy Kodeksu pracy, stwarzają pracującym rodzicom możliwość nieograniczonej opieki nad dziećmi, szczególnie w początkowej fazie ich życia. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, większość uprawnień rodzicielskich przysługuje zarówno pracującym matkom, jak i ojcom dzieci, a niektóre z nich przysługują wyłącznie ojcom. Z artykułu dowiesz się m.in., na jakich zasadach pracodawca udziela urlopów i zwolnień, czy jest nimi zobligowany oraz jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku.

Autor: Renata Kajewska
Renata Kajewska

Autor: Renata Kajewska

Renata Kajewska - redaktor publikacji płacowych od ponad 20 lat, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i studiów podyplomowych z zakresu pracy pracy na UW

Numer 287 Marzec 2025 r.

Numer 287 Marzec 2025 r.
Dostępny w wersji elektronicznej