Wkrótce trzy nowe, rewolucyjne uprawnienia kontrolerów PIP
Dobiegają końca prace nad projektem nowelizacji ustawy o PIP. Inspektorzy zyskają kilka istotnych uprawnień m. in. możliwość zastąpienia umowy cywilnoprawnej umowę o pracę w drodze decyzji administracyjnej. Rewolucyjna zmiana czeka także branżę budowlaną. Sprawdź, czy PIP będzie mogła prowadzić kontrolę przedsiębiorcy bez zapowiedz. Przekonaj się, jakie uprawnienie będzie przysługiwało PIP w zakresie zmiany rodzaju zawartej umowy.
- Data: 17.11.2021
Zakup biletów dla pracowników na zwiedzanie z rabatem – co z przychodem
Dyrektor KIS rozpatrywał sprawę pracodawcy, który w ramach akcji promocyjnej umożliwił pracownikom i współpracownikom zakup biletów na zwiedzanie trasy wycieczkowej po niższej cenie. Cena uwzględniała rabat. Sprawdź, czy powoduje to powstanie przychodu po stronie pracowników i współpracujących. Poznaj interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 września 2021 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.632.2021.1.MKA).
- Data: 17.11.2021
4 sposoby na wcześniejsze rozstanie się z pracownikiem
Jak bardzo można skrócić okres wypowiedzenia za porozumieniem stron? Czym różni się rozwiązanie umowy za porozumieniem stron od skrócenia okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron? Czy skrócenie wypowiedzenia za porozumieniem stron trzeba wykazać w świadectwie pracy? Czy za okres skrócenia w tym przypadku przysługuje wynagrodzenie? Czy jest on wliczany do stażu pracy? Kiedy pracodawca może jednostronnie skrócić okres wypowiedzenia? Czy za okres tego skrócenia przysługuje wynagrodzenie za urlop? Na czym polega zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy trzeba najpierw udzielić urlopu, a potem zwalniać z obowiązku pracy?
- Data: 16.11.2021
Nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych 2021
1 listopada 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 października w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie utraciło moc. Sprawdź, co się zmieniło w stosunku do pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach i innych placówkach oświatowych prowadzonych przez samorząd.
- Data: 08.11.2021
Nowelizacja przepisów o rozliczeniach świadczeń z FGŚP uchwalona
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Dzięki noweli usprawnieniu ulegną działania wojewódzkich urzędów pracy, na których spoczywa obowiązek rozliczenia i kontroli wsparcia udzielonego przedsiębiorcom i innym podmiotom z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
- Data: 08.11.2021
Pakiet mobilności 2022 – zmiany dotyczą nie tylko wynagrodzeń
Na początku 2022 roku wchodzi w życie druga część przepisów pakietu mobilności. Dla przewoźników wykonujących przewozy międzynarodowe będą to zmiany rewolucyjne. Obejmą delegowanie kierowców, powrót pojazdu do macierzystego kraju, kabotaż, wymagania dotyczące siedziby. Będą dotyczyły także obowiązkowych licencji dla pojazdów poniżej 3,5 t. Sprawdź, które z tych wymogów dotyczą Twojej firmy i jak masz je spełnić.
- Data: 08.11.2021
Polski Ład: „pracownicze” zwolnienia i ulgi od 2022 roku
Ulga dla tzw. klasy średniej, zwolnienie z podatku dochodów rodzin wielodzietnych, a także pracujących emerytów to tylko niektóre nowe preferencje w podatku dochodowym od osób fizycznych, które przewiduje od nowego roku Polski Ład. Z większości ulg można będzie korzystać w trakcie roku, składając oświadczenie u płatnika. Sprawdź szczegóły.
- Data: 08.11.2021
Polski Ład: Najważniejsze zmiany w PIT od 1 stycznia 2022 r. - pobierz praktyczne zestawienie
Początek 2022 roku to wiele kluczowych zmian w podatkach dochodowych. Podatnicy muszą się też przygotować na nowe obowiązki. Przedstawiamy praktyczne zestawienie najważniejszych zmian w PIT, jakie wprowadza od 2022 roku Polski Ład.
- Data: 08.11.2021
Projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych przyjęty przez rząd
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rząd chce w ten sposób poprawić sytuację OSP, wzmocnić ich rolę oraz uhonorować wieloletnią i ofiarną służbę strażaków ochotników. Sprawdź szczegóły.
- Data: 08.11.2021
Szkolenie wideo: Wezwanie pracownika do pracy w dni wolne – rekompensata
Jak prawidłowo rekompensować pracę pracownika w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy lub w wolną niedzielę lub święto? Obejrzyj wideoporadę i poznaj odpowiedzi na często pojawiające się pytania.
- Data: 22.10.2021
Szkolenie online: Polski Ład: zmiany zasad naliczania wynagrodzeń od 2022 roku
Podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł i drugiego progu podatkowego od 120 tys. zł, ulga dla klasy średniej i PIT 0 dla seniorów – takie m.in. rozwiązania wprowadzi Polski Ład. Sprawdzimy na, jak wprowadzane zmiany wpłyną na rozliczanie wynagrodzeń od 2022 roku. Zobacz szkolenie online.
- Data: 20.10.2021
Czy wzrost stóp procentowych NBP wpłynie na wysokość odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych
Od 7 października 2021 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się podnieść stopy procentowe NBP, m.in. lombardową, która wzrosła do 1,00% – wzrost o 0,5%. Wysokość stopy lombardowej ma wpływ na wysokość stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. W tym przypadku podwyżka nie ma wpływu na stawkę tych odsetek, która nadal wynosi 8%.
- Data: 15.10.2021
Czy zasady wynagradzania zarządu są zakładowym regulaminem
Zasady wynagradzania członków zarządu ustalone przez organ nadzorczy osoby prawnej nie mają charakteru aktu zakładowego prawa pracy takiego jak regulamin wynagradzania, ale – jeżeli zostały wydane przez właściwy organ – stanowią oświadczenie woli regulujące sprawy płacowe tychże członków zarządu, a wycofanie się z nich może nastąpić w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2021 r. (sygn. II PSKP 15/21)
- Data: 15.10.2021
- « pierwsza
- «
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- »
- ostatnia »