Praca zdalna w Kodeksie pracy – co planuje resort pracy [lista założeń]
Od ponad pół roku trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi pracy zdalnej. Resort pracy planuje uwzględnić możliwie jak najwięcej rozwiązań przyjętych w toku negocjacji przez pracodawców i związki zawodowe. Dowiedz się, jakie rozwiązania resort pracy planuje przyjąć w przygotowywanym projekcie.
- Data: 29.03.2021
Godziny nadliczbowe średniotygodniowe – stanowisko resortu pracy z 3 lutego 2021 r.
Czy praca w niedzielę albo święto, za którą pracownik nie otrzymał innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, jest pracą nadliczbową średniotygodniową? Czy do limitu godzin nadliczbowych średniotygodniowych przewidzianego w art. 131 Kodeksu pracy wchodzą godziny nadliczbowe spowodowane akcją ratunkową i awarią? O stanowisko w tej sprawie zwróciliśmy się do resortu pracy.
- Data: 05.03.2021
Jak liczyć wynagrodzenie za 2 dni zwolnienia od pracy na oddanie osocza w okresie epidemii
Od 26 stycznia 2021 r. w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje nowe uprawnienia. Jest to płatne zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych dla pracownika w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym. Należność za czas zwolnienia od pracy na oddanie osocza pracodawca wylicza na tych samych zasadach, które obowiązują przy kalkulowaniu wynagrodzenia za „standardowe” oddawanie krwi. Sprawdź krok po kroku, jak liczyć wynagrodzenie za 2 dni zwolnienia od pracy.
- Data: 05.03.2021
Od 26 stycznia 2021 r. obowiązuje 8 zmian w tarczy antykryzysowej – co nowego dla pracodawców
Rzeczywiste skutki wywołanego wybuchem pandemii kryzysu są dalej idące niż wcześniej sądzono. Dlatego też wprowadzono wiele nowych zmian w tarczy antykryzysowej. Dotyczą one m.in. pracy w trakcie kwarantanny, czasu pracy, świadczenia postojowego, zwolnienia ze składek ZUS. Sprawdź, na czym polegają nowe rozwiązania.
- Data: 05.03.2021
Tarcza antykryzysowa 7.0 – ponowne świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS
Od 1 lutego 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż mogą skorzystać z ponownego świadczenia postojowego oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Oto praktyczne instrukcje, jak złożyć wnioski o ponowne świadczenie postojowe oraz zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.
- Data: 05.03.2021
Wniosek o udzielenie subwencji finansowej w ramach tarczy 2.0. – praktyczne wskazówki od ZUS
Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek o udzielenie subwencji finansowej w ramach tarczy 2.0. Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR), ZUS przekazuje do PFR dane dotyczące stanu zatrudnienia oraz salda na koncie płatnika. Jeżeli wnioskodawca otrzymał informację o negatywnym wyniku weryfikacji spełnienia warunków otrzymania subwencji, może sprawdzić, według jakich zasad ZUS przekazał dane do PFR.
- Data: 05.03.2021
5 błędów, których unikniesz dzięki elektronicznej teczce pracowniczej
Zarządzanie dokumentacją pracowniczą w tradycyjnej formie papierowej wiąże się z licznymi wyzwaniami, które negatywnie wpływają na efektywność działu HR. Utrudniony dostęp do danych, zagubione dokumenty, opóźnienia w aktualizacji oraz możliwość utraty ważnych akt są coraz bardziej uciążliwe w dobie cyfryzacji. Elektroniczna teczka pracownicza (e-teczka) oferuje skuteczne rozwiązania tych wyzwań, przekształcając tradycyjny model zarządzania w nowoczesny, zautomatyzowany proces. Poniżej przedstawiamy pięć najczęściej spotykanych problemów związanych z dokumentacją papierową i korzyści wynikające z cyfrowego zarządzania teczką pracowniczą.
- Data: 20.09.2024
Kalkulator dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki)
Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) dla pracowników sfery budżetowej przysługuje w pełnej wysokości pracownikowi, który przepracował u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Natomiast prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego ma pracownik, który przepracował u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Za pomocą kalkulatora wyliczysz wysokość trzynastki z uwzględnieniem wynagrodzenia zasadniczego i dodatkowych składników wynagrodzenia przysługujących pracownikowi.
- Data: 01.01.2024