Informacje o dłużnikach alimentacyjnych będą dostępne w Krajowym Rejestrze Zadłużonych
W dniu 1 lipca 2021 r. zostanie ustanowiony Krajowy Rejestr Zadłużonych. Będzie on źródłem informacji o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub podmiotach, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję. Wśród danych znajdą się także informacje dotyczące dłużników alimentacyjnych. Sprawdź również, jakie kary finansowe są planowane w Kodeksie pracy, gdy pracodawca zatrudni pracownika bez potwierdzenia na piśmie zawartej z nim umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, a pracownik jest dłużnikiem alimentacyjnym figurującym w rejestrze.
- Data: 22.04.2021
Podwyżki wynagrodzeń w podmiotach leczniczych w 2021 r. – odpowiedzi na 3 pytania
Na 1 lipca 2021 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, trzeba podnieść co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym tego pracownika. Sprawdź, co to oznacza w praktyce.
- Data: 22.04.2021
Tarcza antykryzysowa 9.0 – czy opłacać składki ZUS za marzec 2021 r.
Zbliża się termin płatności składek ZUS za marzec 2021 r. Nowe przepisy dotyczące wsparcia najbardziej poszkodowanych przedsiębiorców nie zostały jeszcze uchwalone. Jak powinni postąpić przedsiębiorcy w oczekiwaniu na tarczę antykryzysową 9.0? W jaki sposób wypełnić odpowiedni formularz i przekazać go do ZUS?
- Data: 22.04.2021
Tarcza antykryzysowa: zleceniobiorcy mają 7 dni od zawarcia umowy cywilnoprawnej na złożenie wniosku RZN
Zleceniobiorca, który zawarł umowę do 31 marca 2021 r. i jej przedmiot związany jest z działalnością twórczą, artystyczną oraz w zakresie architektury może złożyć wniosek o zwolnienie zleceniodawcy z obowiązku naliczania za niego składek. Wniosek RZN musi trafić do ZUS przez PUE ZUS w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Sprawdź, czy zleceniobiorca musi poinformować swojego zleceniodawcę o złożeniu wniosku RZN.
- Data: 22.04.2021
Transformacja cyfrowa ZUS – cykl spotkań konsultacyjnych z przedsiębiorcami rozpoczęty
We wrześniu 2020 r. Zarząd ZUS przyjął 14 programów transformacji systemu zabezpieczenia społecznego oraz ZUS na lata 2021–2023+. ZUS zapowiada budowę nowoczesnego e-urzędu, automatyzację procesów, szerszą elektronizację komunikacji i wymiany danych i informacji, a także dalszą integrację systemów i rejestrów organów administracji. Dnia 11 marca odbyło się spotkanie konsultacyjne ze środowiskiem przedsiębiorców, zaś 8 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska wytwórców oprogramowania kadrowo-płacowego. Sprawdź, co przewiduje automatyzacja rozliczeń i zasiłków.
- Data: 22.04.2021
Wniosek o zwrot składek ZUS za kwiecień 2021 r. na formularzu RZS-P – instrukcja
Płatnicy, którzy chcą otrzymać zwrot opłaconych składek ZUS, powinni złożyć odpowiedni wniosek. Służy do tego formularz RZS-P. Jeśli ZUS nie otrzyma wniosku RZS-P, zaliczy składki w poczet bieżących lub przyszłych składek. Sprawdź, jak krok po kroku wypełnić formularz RZS-P i odzyskać składki ZUS.
- Data: 22.04.2021
Czy pracodawca może pozyskiwać informacje o zakażeniach COVID-19 wśród personelu
Czy pracodawca może wejść w posiadanie informacji o zakażeniach wśród pracowników, a także osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne? Które przepisy prawa na to pozwalają? Sprawdź, pogodzić przepisy sanitarne, Kodeks pracy i RODO.
- Data: 21.04.2021
Dokumentacja dotycząca pracy zdalnej – w jakiej formie w aktach osobowych
Praktyką wielu pracodawców stało się wyodrębnianie w aktach osobowych osobnej podczęści, gromadzącej dokumenty dotyczące pracy zdalnej. Czy jest możliwe, by była ona prowadzona postaci elektronicznej, w przypadku gdy pracodawca prowadzi „papierowe” akta osobowe? Do problemu odniósł się resort pracy.
- Data: 21.04.2021
Dyżur pod telefonem jak dyżur zakładowy albo czas pracy
Dyżur pracowniczy pełniony poza zakładem pracy „pod telefonem”, który wiąże się z poważnymi ograniczeniami aktywności życiowej może być kwalifikowany jako czas pracy. Przy czym w polskich warunkach mógłby on być zakwalifikowany jako dyżur zakładowy, za który przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub wolny czas po dyżurze.
- Data: 21.04.2021
Kierownik też może otrzymać wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
Pracownicy zarządzający (kierownicy) zachowują prawo do wynagrodzenia i dodatku, jeśli wykażą, iż poza normalnymi godzinami pracowali permanentnie w nadgodzinach. I to niezależnie od tego, czy liczba przepracowanych nadgodzin w okresie rozliczeniowym była wysoka, czy niska. Wyrok Sądu Najwyższego z 20 lutego 2020 r. (sygn. akt I PK 247/18).
- Data: 21.04.2021
Nowe formularze deklaracji PIT-4R oraz PIT-8AR dla płatników
Od 9 marca 2021 r. obowiązują nowe wzory dwóch deklaracji ważnych dla płatnika, tj. PIT-4R oraz PIT-8AR. Ale uwaga, wzory deklaracji w nowych wersjach stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2021 r. Czy to oznacza, że trzeba składać deklaracje na nowych wzorach, jeżeli przed 9 marca 2021 r. deklaracje zostały już złożone?
- Data: 21.04.2021
PFR pyta o niezawarte umowy o zarządzanie PPK
W ostatnich tygodniach PFR przesłał do pracodawców wezwania w związku z nieterminowym zawarciem umowy o zarządzanie PPK. Dokonuje w ten sposób weryfikacji, dlaczego część podmiotów zatrudniających nie utworzyła pracowniczych planów kapitałowych w terminie przewidzianym w przepisach PPK.
- Data: 21.04.2021
- « pierwsza
- «
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- »
- ostatnia »