Zmiany w aktach osobowych pracownika po wprowadzeniu pracy zdalnej do Kodeksu pracy
W części B akt pracowniczych będą przechowywane dotychczasowe dokumenty dotyczące telepracowników, a obok nich pracowników zatrudnionych zdalnie. To jedna z nowych reguł wprowadzona do dokumentacji pracowniczej. Największą zmianą jest jednak wprowadzenie do akt osobowych nowej części E. Wysłuchaj krótkiego szkolenia i sprawdź, jakie nowe dokumenty pracodawca będzie przechowywał w aktach osobowych pracownika.
- Data: 02.03.2023
Jak obliczać dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli trzynastkę, za 2022 rok
Przyznanie dodatkowego wynagrodzenia za dany rok kalendarzowy nie ma charakteru obowiązkowego dla wszystkich pracodawców, nie jest to powszechne uprawnienie pracowników. Jedynie osoby zatrudnione w sferze budżetowej mają przepisami prawa zagwarantowaną wypłatę trzynastki. Niestety prawa do trzynastki nie mają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło.
- Data: 26.02.2023
Składki ZUS od wynagrodzeń w kosztach podatkowych – od 1 stycznia 2023 r. nowe zasady
Co się zmieniło od 1 stycznia 2023 r. w zaliczaniu składek ZUS do kosztów. W tej sprawie wypowiedział się niedawno organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko i wyjaśnienie eksperta. Sprawdź, co w praktyce oznacza zmiana zasad zaliczania składek ZUS od wynagrodzeń do kosztów podatkowych. Dowiedz się, kiedy zaliczyć do kosztów składki od wynagrodzeń za grudzień 2022 roku wypłaconych w styczniu.
- Data: 26.02.2023
Będą nowe wzory formularzy ZUS DRA i ZUS RCA
Prawidłowe wypełnianie przez płatników dokumentów ubezpieczeniowych oraz rozliczanie składek po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem 2.0. mają umożliwić nowe wzory formularzy ZUS DRA i ZUS RCA. Zostały one określone w nowym rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Sprawdź szczegóły.
- Data: 16.02.2023
Dokumentację dotyczącą kontroli trzeźwości pracodawca umieści w aktach osobowych pracownika
Dokumenty dotyczące kontroli trzeźwości lub kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu, pracodawcy będą musieli przechowywać w aktach osobowych pracownika. To samo dotyczy dokumentacji w zakresie dopuszczenia osoby do wykonywania pracy zdalnej. Tak wynika z projektowanych przepisów dotyczących prowadzenia dokumentacji pracowniczej.
- Data: 16.02.2023
Od 15 lutego do 2 maja 2023 r. można rozliczyć PIT za 2022 rok
Już 15 lutego br. rozpocznie się okres rozliczeń PIT za ubiegły rok. Resort finansów zaprasza wszystkich do korzystania z jego e-usług i rozliczania podatków drogą elektroniczną. W usłudze Twój e-PIT na podatników będą czekać zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Przedsiębiorcy będą mogli wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.
- Data: 16.02.2023
Wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych z wyższym dofinansowaniem
Od okresu sprawozdawczego styczeń 2023 roku obowiązują wyższe kwoty miesięcznych dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Przypomniał o tym Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w wydanym komunikacie.
- Data: 16.02.2023
Nowe stawki kilometrówki od 17 stycznia 2023 r. na przykładach liczbowych
W związku ze wzrastającymi kosztami eksploatacji pojazdów, wysokimi kosztami paliwa dotychczasowe maksymalne stawki nie gwarantowały pracownikom zwrotu rzeczywistych kosztów ponoszonych przez nich z tytułu używania własnych pojazdów dla celów służbowych. Z tego względu dokonano zmian – znowelizowano rozporządzenie dotyczące warunków ustalania oraz kosztów podróży służbowych. Dlatego już 17 stycznia 2023 r. wejdą w życie przepisy podwyższające wartość kilometrówki w przypadku podróży służbowych.
- Data: 15.02.2023
PIT-11 i PIT-2 w pytaniach i odpowiedziach
Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawców po zakończeniu roku jest sporządzenie dokumentów PIT-11. Dodatkową trudnością jest nowy PIT-2. Formularz ten w nowej wersji będzie miał znacznie szersze zastosowanie niż dotychczas. Sprawdź, jakie praktyczne problemy wynikają z nowych przepisów dla płatników. Wykorzystaj w swojej pracy komentarze naszych ekspertów. Zastosuj właściwe koszty uzyskania przychodu w 2023 roku.
- Data: 14.02.2023
Do 28 lutego trzeba wypełnić informację o przychodach emeryta i rencisty
Do 28 lutego 2023 r. płatnicy składek zatrudniający na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia osoby pobierające emeryturę bądź rentę mają obowiązek złożyć w ZUS zaświadczenie o uzyskanych przez nich dochodach w 2022 roku. Dzięki tym zaświadczeniom będzie można ustalić, czy nie doszło do przekroczenia kwot granicznych. Sprawdź, jak przygotować zaświadczenie (informację) o dodatkowych przychodach świadczeniobiorców za poprzedni rok.
- Data: 10.02.2023
Autozapis do PPK a zakończenie stosunku pracy
Zgodnie z zasadami autozapisu do PPK, z dniem 28 lutego 2023 r. wygasają wszystkie deklaracje o rezygnacji z PPK. Może się jednak zdarzyć, że osoba, która zakończyła przed tym dniem zatrudnienie, otrzyma jeszcze wynagrodzenie w marcu (np. premię roczną). Czy w związku z wygaśnięciem deklaracji rezygnacji, takie wynagrodzenie będzie objęte PPK? Prześledźmy to na dwóch przykładach.
- Data: 08.02.2023
Jak badać trzeźwość pracowników od 21 lutego 2023 r. – nowe przepisy
Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej obejmują nie tylko zmiany w Kodeksie pracy, ale również w innych aktach prawnych ważnych dla pracodawcy. Pracodawca musi określić nie tylko grupę pracowników objętych kontrolą trzeźwości, ale także sposób przeprowadzania tej kontroli, a także jej czas i częstotliwość. Odpowiednie dokumenty trzeba umieścić w aktach osobowych pracownika. Sprawdź, jak przygotować się do nowych zasad przeprowadzania kontroli trzeźwości, które obowiązują od 21 lutego 2023 r.
- Data: 08.02.2023
Kodeks pracy 2023 – badanie trzeźwości pracowników od 21 lutego 2023 r.
W Dzienniku Ustaw pod pozycją 240 została opublikowana ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych ustaw. Data ogłoszenia to 6 luty 2023 r. Oznacza to, że przepisy dotyczące badania trzeźwości pracowników wchodzą w życie 21 lutego 2023 r. Natomiast przepisy dotyczące pracy zdalnej wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r.
- Data: 08.02.2023
Jak wysłać PIT-11 Ukraińca bez PESEL
W PIT-11(29) trzeba w nim podać dane identyfikacyjne oraz adres zamieszkania podatnika. W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ani niebędących zarejestrowanymi podatnikami VAT właściwym identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Jak się okazuje, często płatnicy nie dysponują numerami PESEL ani NIP podatników, których muszą w ten sposób rozliczyć. Problem ten dotyczy w szczególności podmiotów, które w 2022 roku zatrudniały cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy. W wielu przypadkach takie osoby przyjechały do Polski na krótki czas, po czym wróciły do kraju pochodzenia, albo udały się dalej do innych państw, nie zdążywszy otrzymać polskiego PESEL. Sprawdź, jak wysłać PIT-11 Ukraińca bez PESEL.
- Data: 31.01.2023
Jak rozliczyć roczną składkę zdrowotną w deklaracji ZUS DRA – praktyczne przykłady
Już w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za kwiecień 2023 r. przedsiębiorcy opłacający w 2022 roku składkę na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu lub dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, po raz pierwszy dokonają jej rocznego rozliczenia. Sprawdź, w jakim terminie i na jakich zasadach powinno się to odbywać.
- Data: 30.01.2023
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »