Umowy o pracę na czas określony i na okres próbny – zmiany w Kodeksie pracy od 26 kwietnia 2023 r.
Pracodawca będzie musiał wskazywać przyczynę wypowiedzenia nie tylko w przypadku umów na czas określony, ale także przy wypowiadaniu umów terminowych. Ale to nie jedyna zmiana, którą od 26 kwietnia 2023 roku wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy, tzw. work-life-balance. Sprawdź, jak przygotować się na zmiany w umowach na czas określony i na okres próbny.
- Data: 10.05.2023
Służba wojskowa wpływa na proporcjonalne rozliczenie urlopu wypoczynkowego pracownika
Dnia 23 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa o obronie Ojczyzny, która wprowadza czynną służbę wojskową oraz służbę w rezerwie. Wprowadza również wiele uprawnień dla pracowników, którzy zgłoszą się do odbywania służby wojskowej. Są to ochrona przed zwolnieniem z pracy, urlop bezpłatny na czas szkolenia i rotacyjne pełnienie służby. Warto pamiętać, że przepisy wprowadziły również proporcjonalne rozliczenie urlopu wypoczynkowego. Sprawdźmy, o jakie sytuacje chodzi.
- Data: 09.05.2023
Kodeks pracy 2023 i umowy pracę: od 26 kwietnia 2023 r. zwiększa się ochrona pracownika przed zwolnieniem
Pracodawcy otrzymali gotowy katalog sytuacji, które nie mogą stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę. Sprawdź szczegóły.
- Data: 25.04.2023
Urlop opiekuńczy – już wkrótce nowe uprawnienie w Kodeksie pracy
Urlop opiekuńczy ma przysługiwać w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia najbliższym krewnym lub osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki. Wymiar urlopu ma wynieść do 5 dni w roku kalendarzowym. Będzie to zwolnienie od pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Uprawnienie pracownika do nowego rodzaju urlopu będzie regulował nowy art. 1731 Kodeksu pracy. Sprawdź na przykładach, w jakich sytuacjach Twoi pracownicy będą korzystać z urlopu opiekuńczego.
- Data: 25.04.2023
Nowy wzór świadectwa pracy 2023 – po zmianach pracodawca przekaże 4 nowe informacje
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. W projekcie zawarto również nowy pomocniczy wzór świadectwa pracy. Dzięki zmianom treść świadectwa pracy zostanie dostosowana do nowych uprawnień pracowniczych wprowadzanych nowelizacjami przepisów Kodeksu pracy. Sprawdź, jak wypełniać nowy wzór świadectwa pracy po zmianach w 2023 roku.
- Data: 19.04.2023
Kodeks pracy 2023: Wniosek pracownika o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej
Od 26 kwietnia 2023 r. pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Wymiar tego zwolnienia to 2 dni lub 16 godzin. Pracownik za czas zwolnienia zachowuje prawo do 50% wynagrodzenia. Zmianę wprowadził nowy art. 1481 Kodeksu pracy. Pobierz wniosek pracownika o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.
- Data: 19.04.2023
Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r. – ekwiwalenty i ryczałty, jak zwracać koszty
Od 7 kwietnia 2023 r. pracodawca ma obowiązek rekompensowania pracownikom poniesione wydatki w związku z taką pracą. Niestety, z powodu stosunkowo lakonicznych kodeksowych zapisów w tym zakresie, wielu pracodawców może mieć problemy z ustaleniem wysokości takich świadczeń. Sprawdź, jak obliczać ekwiwalent i ryczałt przy pracy zdalnej
- Data: 18.04.2023
Jakie zasady określi regulamin pracy zdalnej – pobierz wzory zapisów i dokumenty pracy zdalnej
Od 7 kwietnia 2023 r. zasady pracy zdalnej pracodawca określa w porozumieniu lub regulaminie. Jeśli nie ustalono porozumienia ani regulaminu, praca zdalna będzie mogła być wykonywana w określonych sytuacjach na podstawie polecenia pracodawcy lub w porozumieniu z pracownikiem. Sprawdź, jakie informacje powinny znaleźć się w treści porozumienia lub regulaminu dotyczącego pracy zdalnej. Przekonaj się, jakie postanowienia w zakresie pokrywania kosztów powinny znaleźć się w regulaminie pracy zdalnej.
- Data: 13.04.2023
Dokumentacja przy pracy zdalnej – pobierz dokumenty i sprawdź wzory zapisów
Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r. może być zainicjowana już na etapie zatrudniania pracownika albo w trakcie trwania zatrudnienia. Aby było to zgodne z prawem, pracodawca musi przygotować wiele dokumentów: regulaminów, wniosków czy oświadczeń. Sprawdź, jak sporządzić dokumentację przy pracy zdalnej, na podstawie której właściwie uregulujesz pracę zdalną, w tym także pracę okazjonalną.
- Data: 12.04.2023
Zmiany w aktach osobowych: od 21 marca i 7 kwietnia 2023 r.
Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie badania trzeźwości oraz pracy zdalnej pociągnęła za sobą zmiany w dokumentacji pracowniczej. Nowe dokumenty o charakterze informacyjnym przechowywane będą w części B akt osobowych. Dodana również zostanie część E, w której gromadzona będzie dokumentacja związana z kontrolą trzeźwości. Rozporządzenie w części dotyczącej badania trzeźwości wchodzi w życie 21 marca, natomiast w części dotyczącej pracy zdalnej wchodzi w życie od 7 kwietnia 2023 r. Sprawdź szczegóły.
- Data: 12.04.2023
Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r. – Państwowa Inspekcja Pracy odpowiada na pytania pracodawców
Miejscem wykonywania pracy zdalnej zawsze będzie miejsce wskazane przez pracownika i każdorazowo uzgodnione z pracodawcą. Może nim być także miejsce zamieszkania pracownika lub inne miejsce wskazane przez niego, na które pracodawca wyrazi zgodę. Nie ma przeszkód prawnych, aby strony stosunku pracy uzgodniły, że praca zdalna będzie wykonywana w różnych miejscach. Niedopuszczalne jest natomiast świadczenie pracy w miejscu, które nie zostało uzgodnione z pracodawcą. To jedna z odpowiedzi, którą PIP zamieściła na swojej stornie internetowej w związku z pytaniami pracodawców o pracę zdalna. Sprawdź, jak wprowadzić pracę zdalną zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Pracy.
- Data: 12.04.2023
Jak chronić dane osobowe przy pracy zdalnej od 7 kwietnia 2023 r. – przykłady
Niezależnie od rodzaju dokumentu, który będzie regulował zasady wykonywania pracy zdalnej, w jego treści muszą znaleźć się postanowienia określające przede wszystkim grupy pracownicze objęte pracą zdalną, zasady kontroli wykonywania tej pracy, kontroli wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także kontroli zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji z uwzględnieniem procedur ochrony danych osobowych.
- Data: 11.04.2023
Praca hybrydowa od 7 kwietnia 2023 r. – trochę zdalnie, trochę stacjonarnie (co z czasem pracy)
Nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca pracy zdalnej przewiduje kilka możliwości, w tym m.in. obligatoryjną pracę zdalną czy okazjonalną pracę zdalną. Nie przewiduje jednak wyraźnie pracy hybrydowej. Czym zatem jest praca hybrydowa?
- Data: 07.04.2023
Kodeks pracy 2023 – sprawdź 3 nowe obowiązki informacyjne pracodawcy od 26 kwietnia 2023 r.
Najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy od 26 kwietnia 2023 r. zmienia treść art. 942 Kodeksu pracy. Przepis ten wskazuje, o jakich kwestiach trzeba informować pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Dotychczas przepis ten nakazywał informować o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, a pracowników zatrudnionych na czas określony – o wolnych miejscach pracy. Teraz obowiązek informacyjny będzie rozszerzony.
- Data: 05.04.2023
- « pierwsza
- «
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- »
- ostatnia »