Sprawdź, jak rozliczać składki ZUS oraz świadczenia chorobowe przy zmianie wymiaru czasu pracy

Autor: Bogdan Majkowski

Dodano: 28 września 2022
Jak ustalić podstawę wymiaru składek oraz na co zwrócić uwagę w przypadku zmiany etatu w trakcie miesiąca kalendarzowego? W jakich dokumentach oraz w jaki sposób wykazać zmianę wymiaru czasu pracy? Złożenia jakiego dokumentu powinien zażądać pracodawca od pracownika, który po zmianie zatrudniony będzie na niepełnym etacie? O czym powinni pamiętać pracodawcy opłacający składki na FEP za pracownika, któremu zmieniono wymiar czasu pracy? Odpowiedzi znajdziesz w komentarzu eksperta.

Zwiększenie lub zmniejszenie pracownikowi wymiaru czasu pracy nakłada na pracodawców jako płatników wiele obowiązków związanych ze składkami, drukami rozliczeniowymi oraz świadczeniami chorobowymi. Ich zakres dodatkowo zwiększa się, jeżeli do zmiany takiej dochodzi nie z początkiem miesiąca kalendarzowego, a w jego trakcie.

Zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie miesiąca kalendarzowego nakłada na pracodawców obowiązek przeliczenia wynagrodzenia, a tym samym podstawy wymiaru składek, za ten miesiąc. Dotyczy on jednak tylko stałych składników wynagrodzenia.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że żaden z powszechnie obowiązujących przepisów nie określa sposobu postępowania w takiej sytuacji. Problem ten podejmuje natomiast Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 6 kwietnia 2009 r. (GPP-471-4560-24/09/PE/RP) w sprawie obliczania wynagrodzenia przy zmianie etatu w ciągu miesiąca. Z pisma tego wynika, że przy obliczaniu składników stałych należy posiłkować się, ale tylko w zakresie obliczania stawki godzinowej, § 12 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. To z kolei oznacza, że w celu ustalenia kwoty wynagrodzenia stałego przysługującego za miesiąc, w trakcie którego nastąpiła zmiana etatu, należy:

  • podzielić miesięczne stawki wynagrodzenia przed i po zmianie etatu przez nominalną liczbę godzin roboczych obowiązującą w tym miesiącu dla danego etatu, a następnie
  • otrzymane stawki godzinowe pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w ramach każdego z wymiarów czasu pracy.

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Jak ustalić podstawę świadczenia chorobowego w sytuacji, jeśli zmiana etatu miała miejsce w miesiącu powstania niezdolności do pracy albo w trakcie pobytu pracownika na zwolnieniu lekarski
  • Kiedy zmiana etatu nie wpłynie na sposób liczenia podstawy świadczeń chorobowych
  • Jaki raport złożyć do ZUS za pracownika, któremu zmieniono wymiar czasu pracy w trakcie miesiąca kalendarzowego
  • Jak liczyć podstawę zasiłkową w przypadku zmiany etatu
  • Co oznacza zachorowanie w miesiącu wcześniejszym niż zmiana etatu

Pozostało jeszcze 94% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj portal Placewfirmie.pl i papierowy magazyn Płace w firmie przez 14 dni BEZPŁATNIE.

To kompleksowy serwis ekspercki dla specjalistów zajmujących się płacami w firmach w którym znajdziesz:

  • Informacje o zmianach prawnych,
  • Konsekwencje wyroków sądowych i interpretacji podatkowych dla pracodawców
  • Każde zagadnienie wyjaśnione od strony składek ZUS, podatku PIT i obowiązków pracodawcy wobec pracownika,
  • Kalkulatory, wzory dokumentów, wskaźniki płacowe, akty prawne, raporty
  • Indywidualne konsultacje e-mailowe z ekspertami,
  • 3 razy w tygodniu newsletter Przegląd płac i ZUS.
Sprawdź ofertę »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej