Pamiętaj o aktualizacji adresu pocztowego i e-mailowego do ZUS
Jak przypomina ZUS, zgodnie z przepisem art. 41 Kodeksu postępowania administracyjnego, w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego. Jeśli adres pocztowy lub e-mailowy nie zostanie zaktualizowany, doręczenie pisma od ZUS pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.
- Data: 27.07.2021
Polski Ład. ZUS będzie wypłacać pieniądze na drugie i kolejne dziecko w rodzinie
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Przewiduje on wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi – 12 tys. złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesiąca życia. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Wkrótce ruszają konsultacje społeczne.
- Data: 27.07.2021
COVID-19 a przywrócenie terminu odwołania od decyzji podatkowej – ważny wyrok WSA
Czy przywrócenie terminu odwołania od decyzji podatkowej jest możliwe, jeżeli pełnomocnik podejrzewał u siebie koronawirusa i nie mógł dotrzymać terminów? W tej sprawie wypowiedział się WSA w Bydgoszczy (sygn. akt. I SA/Bd 833/20). Sprawdź komentarz eksperta z Andersen.
- Data: 21.07.2021
Jak zagwarantować przestrzeganie norm czasu pracy w pracy zdalnej
Czy obowiązujące przepisy i planowana nowelizacja Kodeksu pracy są wystarczające, aby uniknąć ryzyka wystąpienia naruszeń związanych z przestrzeganiem norm czasu pracy wykonywanej zdalnie? Wątpliwość dotyczą także sposobu, w jaki należałoby zagwarantować pracodawcy przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa.
- Data: 21.07.2021
Podatek od egzemplarzy autorskich utworu – kontrowersyjna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Zdaniem Dyrektora KIS wydanie autorowi egzemplarzy autorskich utworu powoduje powstanie po jego stronie przychodu opodatkowanego z tzw. innych źródeł. Wydawca ma więc obowiązek przekazać autorowi PIT-11 i wykazać w nim wartość rynkową publikacji. Tak wynika z najnowszej podatkowej interpretacji indywidualnej z 17 maja 2021 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.215.2021.1.MK).
- Data: 08.07.2021
Praca zdalna podczas upałów – czy pracodawca musi zapewnić wodę i klimatyzację
Prawo określa różne obowiązki pracodawcy względem podwładnych, którzy pracują podczas upałów. Główny Inspektor Pracy w apelu z 18 czerwca 2021 r. przypomniał, że przełożony powinien zapewnić pracownikom nieodpłatnie zimne napoje, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28o C. Ani przepisy, ani GIP nie przesądzają jednak, czy dotyczy to również pracowników w trybie pracy zdalnej. Niemniej wysokie temperatury mogą uzasadniać przejście na pracę zdalną, jak i ją wykluczać.
- Data: 08.07.2021
RODO: czy możesz skontaktować się z uczelnią lub byłym pracodawcą kandydata do pracy
W tej kwestii RODO i Kodeks pracy milczą. W myśl zaleceń Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych pracodawca nie ma uprawnienia, aby potwierdzić dyplom w uczelni, którą ukończył kandydat do pracy. Natomiast zweryfikowanie referencji od byłego przełożonego zależy od wyrażenia zgody przez kandydata. Pobierz poradnik UODO dla pracodawców „Jak chronić dane osobowe w miejscu pracy”.
- Data: 08.07.2021
Wideoporada: Wyjścia prywatne pracowników
Czy pracodawca musi się zgodzić na wyjście prywatne? Jaki czas obejmuje wyjście prywatne? Co pracownik ma zrobić, gdy pracodawca nie zgodził się na wyjście prywatne? Na jakich zasadach pracownik może odpracować wyjście? Czy we wniosku należy wskazać termin odpracowania? Jak ewidencjonować wyjście prywatne i jego odpracowanie? Gdzie przechowywać wniosek o wyjście prywatne? Czy nadal można stosować zeszyty wyjść prywatnych w firmach?
- Data: 08.07.2021
Zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemca w Polsce – co z dostępem do rynku pracy
Od dnia złożenia (kolejnego) wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna, cudzoziemiec ten podlegający ochronie ze względu na legalność jego pobytu na terytorium Polski oraz przysługujące mu uprawnienie do legalnego wykonywania pracy, powinien być traktowany tak samo jak osoba posiadająca kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.
- Data: 08.07.2021
Od 23 lipca 2021 r. sklepiki szkolne i piloci wycieczek mogą składać wnioski o pomoc finansową
Sklepiki szkolne, które poniosły straty z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID19 otrzymają pomoc. Przedsiębiorcy mogą liczyć na świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Wsparcie otrzymają także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Wnioski można składać od 23 lipca.
- Data: 06.07.2021
Ochrona sygnalistów – jakie będą obowiązki pracodawców
Od 17 grudnia 2021 r. mają zacząć obowiązywać przepisy, które wprowadzą nowe zasady ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości w firmach. Jak wygląda ochrona sygnalistów? Jakie środki muszą zapewnić i podejmować pracodawcy dla zapewnienia ochrony zgłaszającym naruszenia? Jakie działania mogą być uznane za naruszenie zasad ochrony sygnalisty?
- Data: 05.07.2021
Sygnalista w firmie – kim jest i kiedy będzie chroniony
W ostatnim czasie w publikacjach prasowych i internetowych, w szczególności koncentrujących się na tematyce HR-owej, przewija się wiele informacji, w których pojawia się termin „sygnalista”. Przyczyną jest bliskie (planowane na grudzień 2021 r.) wdrożenie do polskich przepisów postanowień unijnej dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Kim jest sygnalista i kiedy będzie chroniony?
- Data: 05.07.2021
Urlop rodzinny: 12 miesięcy na opiekę nad członkiem rodziny
Trwają prace nad poselskim projektem zmian w Kodeksie pracy wprowadzającym urlop rodzinny. Urlop ten ma być przeznaczony na opiekę nad dorosłym członkiem rodzinny. Będą mogły z niego skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą.
- Data: 05.07.2021
Jak od 1 lipca 2021 r. podwyższać wynagrodzenia zasadnicze pracowników w podmiotach leczniczych
Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych wymaga obecnie podwyższenia wynagrodzeń co najmniej do wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego w terminie do 1 lipca 2021 r. Sprawdź, jak ustalić wynagrodzenia.
- Data: 02.07.2021
Zatrudnianie niepełnosprawnych po 1 lipca 2021 r. – co ze wsparciem państwa
Rada Ministrów dostosowała kilka rozporządzeń określających szczegółowe zasady uzyskiwania wsparcia w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do prawa unijnego, pod kątem okresu ich obowiązywania. Sprawdź, na jaką pomoc może liczyć pracodawca od 1 lipca 2021 r., gdy zatrudnia osoby niepełnosprawne.
- Data: 02.07.2021
- « pierwsza
- «
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- »
- ostatnia »