ZUS udostępnił instrukcje, jak prawidłowo wypełnić ZUS DRA i ZUS RCA
ZUS udostępnił krótkie instrukcje z wzorami prawidłowo wypełnionych dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA i ZUS RCA. Pomocą w naliczeniu składki zdrowotnej mogą też być filmy zamieszczone w kanale Elektroniczny ZUS na YouTube. Pobierz instrukcje i złóż dokumenty rozliczeniowe w lutym 2022 r. zgodnie z nowymi zasadami.
- Data: 10.02.2022
Brak badań kontrolnych. Czy będzie dyscyplinarka?
Załóżmy, że pracownik po zakończeniu długotrwałego zwolnienia lekarskiego nie stawia się na badania kontrolne, na które pracodawca go skierował. Jednocześnie nie usprawiedliwia swojej nieobecności. W takim przypadku można go zwolnić dyscyplinarnie. I to nawet, jeśli w międzyczasie stara się o rentę. Tak wynika z wyroku SN z 4 marca 2021 r., II PSKP 13/21. Sprawdź szczegóły.
- Data: 10.02.2022
Czy dokumenty dostarczone przez pracownika kopiujemy do akt
Pracownicy dostarczają nam wiele dokumentów. Czy powinniśmy kopiować je do akt? Czy są jedynie dostarczane do wglądu? A może tylko niektóre z nich należy kopiować? Niedawno stanowiska w tej kwestii zajęły: resort pracy i UODO. Sprawdź, co z nich wynika.
- Data: 10.02.2022
Czy lista obecności jest informacją publiczną
Obowiązująca w jednostce publicznej lista obecności pracowników stanowi informację publiczną. Należy więc pozytywnie rozpatrzeć wniosek o jej udostępnienie. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 15 września 2021 r., II SAB/Gd 92/21.
- Data: 10.02.2022
Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy w 2022 r., m.in. dla rodziców i pracowników terminowych
Najpóźniej z początkiem sierpnia Polska musi wdrożyć przepisy unijne, które wprowadzą kilka bardzo ważnych zmian. Duże zmiany czekają umowy na okres próbny i na czas określony, a także przepisy związane z rodzicielstwem i generalnie – opieką (np. 5 dni nowego urlopu opiekuńczego). Poniżej wymieniamy najważniejsze z tych rewolucyjnych nowości – które właśnie zapowiedział rząd w wykazie pracy legislacyjnych na najbliższe miesiące.
- Data: 10.02.2022
Rozliczanie używania samochodów służbowych do celów prywatnych w 2022 roku – jak dokumentować
Od 1 stycznia 2022 r. nastąpiły zmiany w rozliczaniu używania samochodów służbowych do celów prywatnych. Nie ma uregulowań nakładających na podatnika (pracodawcę) określone obowiązki związane z dokumentowaniem używania samochodu służbowego do celów prywatnych. W praktyce przede wszystkim potrzebny jest regulamin obowiązujący u pracodawcy. Trzeba też zawrzeć z pracownikiem umowę o używaniu samochodu służbowego do celów prywatnych. O zakresie innych dokumentów powinien zdecydować pracodawca, aby prawidłowo rozliczyć przychód powstały po stronie pracownika.
- Data: 10.02.2022
Umowa o dzieło – tylko wtedy gdy potrzebne są specjalne umiejętności wykonawcy
Umowę o dzieło można zawrzeć tylko wtedy, gdy do jej wykonania niezbędne są konieczne są szczególne, indywidualne umiejętności (zdolności) wykonawcy. Jeśli zaś umowa przewiduje wykonywanie rezultatu będącego skutkiem zwykłych, starannie wykonanych pracy – należy stosować przepisy o zleceniu. Jak to należy rozumieć. Odpowiedzi udzielił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 grudnia 2021 r., II GSK 3768/17
- Data: 10.02.2022
Urlop okolicznościowy, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z 9 lutego 2022 r. na zapytanie Płace w firmie
Sprawdź, czy wniosek o urlop okolicznościowy jest składany – to czy powinien być przechowywany w dokumentacji pracowniczej. Przekonaj się, jak postąpić w przypadku gdy pracownik ma ważne orzeczenie o zdolności do pracy i w tym okresie przedstawia pracodawcy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
- Data: 09.02.2022
Pakiet mobilności od 2 lutego 2022 r.: podróże służbowe, wynagrodzenia i czas pracy
Wchodząca w życie 2 lutego 2022 r. kolejna część Pakietu mobilności jest niezmiernie istotna dla przewoźników. Co do zasady, od tego dnia kierowcy wykonujący przewozy na terenie UE będą musieli otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż obowiązujące w kraju, w którym realizują usługę przewozową ale już bez możliwości wliczenie do tego wynagrodzenia diet i ryczałtów noclegowych. Nie dotyczy to wszystkich przejazdów – wyłączone spod tej zasady są przewozy bilateralne i tranzyt. Z tym związana jest jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją – wyłącznie przewozów międzynarodowych spod pojęcia podroży służbowych i tym samym brak świadczeń delegacyjnych za ich czas. Sprawdź szczegóły.
- Data: 09.02.2022
Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę – wkrótce także przy umowach terminowych
W 2022 roku mają zacząć obowiązywać przepisy, które zobowiążą pracodawcę do wskazywania przyczyny wypowiedzenia także w przypadku umów o pracę na czas określony. Obecnie taki obowiązek pracodawca ma jedynie w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Zmiany obejmą także umowy o pracę na okres próbny.
- Data: 09.02.2022
Jest nowe lex Hoc. Pracownik bez negatywnego wyniku testu na COVID-19 może zapłacić świadczenie odszkodowawcze
Do Sejmu trafił projekt nowej ustawy, która zastąpi i rozszerzy planowany projekt w sprawie tzw. weryfikacji covidowej, popularnie zwany lex Hoc. Zakłada on m.in., że pracownik, który będzie miał uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia się przez niego koronawirusem doszło w zakładzie pracy, będzie mógł dochodzić zapłaty świadczenia odszkodowawczego. Świadczenie to zapłaci pracownik wykonujący pracę bez negatywnego wyniku testu lub – w określonych sytuacjach – pracodawca. Sprawdź, jaka będzie procedura przyznania świadczenia odszkodowawczego.
- Data: 28.01.2022
Od 29 stycznia 2022 r. duże zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców - sprawdź szczegóły
Nowe regulacje w zakresie zatrudniania cudzoziemców, które wchodzą w życie pod koniec stycznia br. mają być korzystne zarówno dla urzędników, którzy zyskają na uproszczeniu niektórych procedur z tym związanych, jak i dla obcokrajowców podejmujących w naszym kraju zatrudnienie, a przede wszystkim dla polskich pracodawców.
- Data: 28.01.2022
Weryfikacja covidowa - nieodpłatne testy na COVID-19 dla pracowników i zleceniobiorców
Nowy projekt ustawy o tzw. weryfikacji covidowej zakłada, że testom diagnostycznym na COVID-19 będą podlegali zarówno pracownicy, jak i zleceniobiorcy – i to niezależnie od tego, czy przebyli już infekcję wirusem SARS-CoV-2, a także czy poddali się szczepieniom ochronnym przeciwko COVID-19 czy też nie. Sprawdź, jak często, zgodnie z projektem ustawy, mają być wykonywane testy pracowników w kierunku COVID-19.
- Data: 28.01.2022
Nowelizacja Polskiego Ładu: zmiany w zaliczkach w ustawie – liczymy praktyczne skutki zmian
Resort finansów przygotował nowelizację, która reguluje ustawowo zmiany dotyczące rozliczania zaliczek na PIT zapisane wcześniej w rozporządzeniu z 7 stycznia br. Co w praktyce oznacza wydanie tej nowelizacji? Jakie jeszcze rozwiązania znalazły się w projekcie i co z zapowiadanymi zmianami w uldze dla klasy średniej? Dowiedz się więcej o nowelizacji Polskiego Ładu.
- Data: 27.01.2022
- « pierwsza
- «
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- »
- ostatnia »