Dzień Dziecka w firmie – co z podatkiem PIT od świadczeń
Z okazji Dnia Dziecka wiele firm przekazuje dzieciom swoich pracowników paczki ze słodyczami, zabawki, drobne upominki itp. Zakłady pracy często organizują z tej okazji również okolicznościowe festyny, pikniki itp. z udziałem pracowników oraz członków ich rodzin. W niektórych przypadkach te działania mogą wywoływać skutki w podatku PIT po stronie pracowników.
- Data: 01.06.2022
Jak wypłacać dodatkowe świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2022 roku
Już pod koniec sierpnia 2022 r. mija termin wypłaty świadczeń urlopowych dla nauczycieli. Dlatego też należy pamiętać o tym, że zmieniła się jego wysokość w 2022 r. Sprawdź, jak obliczać świadczenie urlopowe dla nauczycieli krok po kroku.
- Data: 26.05.2022
Poznaj 10 planowanych zmian w przepisach dotyczących pomocy obywatelom Ukrainy
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Doprecyzowane i uzupełnione zostaną przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Sprawdź, co jeszcze się zmieni.
- Data: 26.05.2022
Zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej – potrzebne są wniosek ZCZ i formularz Z-3
Od 23 kwietnia 2022 r. żołnierz, który po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej stanie się niezdolny do pracy, może otrzymać zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy. Aby otrzymać zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy, żołnierz zwolniony z czynnej służby wojskowej powinien złożyć wniosek ZCZ. Gdy ZUS go otrzyma, pozyska od płatnika składek niezbędne zaświadczenie na formularzu Z-3.
- Data: 26.05.2022
Ustawa o obronie Ojczyzny – jak działa ochrona zatrudnienia (3 przykłady)
Pracownik podejmujący decyzję o wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego ma gwarancję, że decyzja ta nie pociągnie za sobą negatywnych skutków w postaci zwolnienia z pracy. Ochrona obejmie również powołanych do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, jednak rządzący podkreślają, że na chwilę obecną nie planują takich powołań. Prymat ma wieść służba dobrowolna. Sprawdź, jak działa ochrona zatrudnienia w tym przypadku.
- Data: 26.05.2022
NSA: zapewnienie pracownikom transportu i noclegu poza podróżą służbową – co z przychodem
Jeżeli pracodawca zapewnia pracownikom, którzy nie odbywają podróży służbowej, transport i nocleg, to pracownik uzyskuje przychód ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 lutego 2022 r. (sygn. akt II FSK 1435/19).
- Data: 25.05.2022
Praca zdalna wejdzie do Kodeksu pracy – rząd przyjął projekt ustawy
Możliwość wykonywania pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy – to główne założenie projektu ustawy przyjętego przez rząd. Wkrótce projekt zostanie przekazany do prac parlamentarnych. Praca zdalna powinna poprawić możliwość zatrudnienia osób znajdujących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Chodzi m.in. o rodziców małych dzieci oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Sprawdź, czy pracodawca będzie musiał pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.
- Data: 25.05.2022
Nienormowany czas pracy - których zawodów dotyczy?
Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik może zostać objęty czasem pracy, podczas którego pozostaje do dyspozycji swojego pracodawcy. Czas ten może być określany także przez konkretne zadania. Wówczas mówi się o systemie zadaniowym. Natomiast potocznie określa się to jako nienormowany czas pracy.
- Data: 19.05.2022
- PromowaneAuto
Co zniesienie stanu epidemii oznacza w praktyce dla pracodawców (plus raport wideo – koniec epidemii)
Minister Zdrowia wydał dwa rozporządzenia, w następstwie których odwołano stan epidemii związany z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, i jednocześnie wprowadzono w tym zakresie stan zagrożenia epidemicznego. Sprawdź, co to oznacza dla pracodawcy.
- Data: 17.05.2022
Co z pracą zdalną w stanie zagrożenia epidemicznego
Od 16 maja 2022 r. w Polsce obowiązuje już tylko stan zagrożenia epidemicznego, a nie stan epidemii. Jednak w zasadach pracy zdalnej niemal nic to nie zmienia. Co więcej, nadal trwają prace nad wprowadzeniem do Kodeksu pracy osobnego rozdziału na temat pracy zdalnej. Sprawdź, jak wygląda praca zdalna w stanie zagrożenia epidemicznego.
- Data: 16.05.2022
Dni wolne od pracy dla obywatela Ukrainy (lub obywatela innego państwa i innego wyznania)
Wyznawcom innych religii niż katolicka przysługuje prawo do zwolnienia od pracy na czas obchodzonych przez nich świąt religijnych. Nie ma przy tym znaczenia narodowość ani obywatelstwo pracownika. Pracodawca powinien o tym pamiętać, aby nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację. Sprawdź, jak udzielać dni wolnych od pracy dla obywatela Ukrain, a także dla obywateli innych wyznań.
- Data: 16.05.2022
Badania, szkolenia, praca zdalna, urlopy – kadry od 16 maja 2022 r. po zastąpieniu stanu epidemii stanem zagrożenia epidemicznego
Od 16 maja 2022 r. przechodzimy ze stanu epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego. Wpływa to na pracę działów kadrowych. Sprawdź, co zmienia się w ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przekonaj się, kiedy mija ważność szkoleń bhp i jak zmiana od 16 maja wpływa na pracę zdalną.
- Data: 13.05.2022
Sprawdź nową siatkę płac w ochronie zdrowia od lipca 2022 roku – podwyżki tylko dla zatrudnionych na umowę o pracę
Rozpoczęły się prace nad projektem ustawy gwarantującej podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Pracodawcy mają mieć zapewnione środki finansowe na coroczny wzrost wynagrodzeń. Dyrektorzy szpitali obawiają się jednak, że te zapewnienia w rzeczywistości nie zapewnią pokrycia dla rosnących wynagrodzeń. Sprawdź, o ile wzrosną płace.
- Data: 13.05.2022
Jak liczyć ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych (plus kalkulator ryczałtu samochodowego)
Na podstawie umów cywilnoprawnych mogą być używane, do celów służbowych, samochody osobowe, motocykle i motorowery niebędące własnością pracodawcy. Pojazd jest używany do celów służbowych, gdy pracownik za jego pomocą realizuje zadania zlecone przez pracodawcę. Sprawdź, jak rozliczać się z pracownikiem. Poznaj maksymalne stawki zwrotu kosztów w 2022 roku. Upewnij się, czy zwrot kosztów jest zwolniony z podatku.
- Data: 12.05.2022
Co nowego w kadrach: raport wideo (m.in. oskładkowanie zleceń, płaca minimalna, podatki i PPE).
Co nowego działo się w kadrach pod koniec kwietnia 2022 roku? Sprawdź raport wideo, który przygotował Oskar Sobolewski – ekspert Instytutu Emerytalnego. Pełne oskładkowanie umów zleceń od 2024 – (rząd ogłosił plany zmian na I kwartał 2024 roku). Zmiany podatkowe w tzw. Polskim Ładzie trafiły do Sejmu – (ustawa ma zostać przyjęta przez Sejm na majowym posiedzeniu w dniach 10-11 maja). Prezydent podpisał nowelizację PPE – Najważniejsza zmiana, to obowiązek przekazywania do PFR dwa razy w roku informacji o poziomie partycypacji w PPE. Planowany wzrost płacy minimalnej w 2023 roku Po co najmniej 400 zł (być może będzie także dwukrotne podwyższanie płacy minimalnej w ciągu roku - od 1 stycznia oraz 1 lipca 2023 roku).
- Data: 12.05.2022
- « pierwsza
- «
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- »
- ostatnia »