Raport wideo o nowościach (Polski Ład, praca zdalna, emerytury stażowe, koniec epidemii)
Jakie nowości w zakresie kadr i płac mieliśmy w pierwszym tygodniu maja? Przedstawiamy raport wideo, który przygotował Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. Co ma się zmienić w zakresie wynagrodzenia z umowy o pracę? Na czym polega pomysł dotyczący emerytur stażowych? Na czym ma polegać zmiana dotycząca pracy zdalnej? Czy zniesienie stanu epidemii wpłynęło na kadry?
- Data: 12.05.2022
Ruchomy czas pracy
Ruchomy czas pracy daje możliwość planowania w rozkładzie wcześniejszej pracy w kolejnej dobie pracowniczej. Co to w praktyce oznacza? Jak wprowadza się ruchomy czas pracy? I które przesunięcia nie wymagają ruchomego czasu pracy? Z wideoporady dowiesz się: Co daje pracodawcy ruchomy czas pracy? Czy poza ruchomym czasem pracy też można przewidywać wcześniejszą pracę w kolejnej dobie? Które przesunięcia wymagają ruchomego czasu pracy, a które – nie? Czy ruchomy czas pracy można łączyć z innymi systemami czasu pracy? Jakie są warianty ruchomego czasu pracy? Jak ewidencjonować ruchomy czas pracy?
- Data: 12.05.2022
Wideoporada: zmiany w składce zdrowotnej
Przy ustalaniu dochodu do obliczania składki zdrowotnej przedsiębiorca uwzględni różnice remanentowe. Co to oznacza? Można też uwzględnić wydatki na zakupy z poprzednich lat. Przedsiębiorcy obliczą dochód dla celów składki zdrowotnej na podobnych zasadach jak w podatku dochodowym. Na jakich zasadach należy ustalić dochód dla celów składki zdrowotnej po ostatnich zmianach? Co w tym zakresie ma się zmienić 1 lipca 2022 r.?
- Data: 12.05.2022
Oświadczenie złożone przez zleceniobiorcę z Ukrainy ma wpływ na jego rezydencję podatkową – stanowisko fiskusa
Wystarczy oświadczenie złożone przez zleceniobiorcę z Ukrainy, że jego ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni, aby traktować go jako polskiego rezydenta podatkowego. Zleceniobiorca może jednak zmienić złożone wcześniej oświadczenie. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 maja 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1099.2021.2.MS).
- Data: 11.05.2022
Zwolnienie lekarskie po 50. roku życia – dokumentacja do ZUS, obowiązki pracodawcy
Zasady wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego osobom zatrudnionym na podstawie umów o pracę różnią się w zależności od wieku ubezpieczonych. Inne zasady obowiązują osoby, które nie ukończyły 50. roku życia a inne. który ten wiek ukończyły. Sprawdź, jakie są zasady wypłaty świadczeń osób, które otrzymają zwolnienie lekarskie po 50. roku życia. Przekonaj się, w którym momencie i jakie dokumenty składać do ZUS. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące zwolnienia lekarskiego po 50. roku życia.
- Data: 11.05.2022
Oświadczenie PIT-2 – sprawdź 12 zmian wynikających z projektu nowelizacji ustawy o PIT
Projekt nowelizacji ustawy o PIT określanej jako Polski Ład 2.0 wprowadza m.in. możliwość złożenia oświadczenia o pomniejszeniu zaliczki na podatek więcej niż jednemu płatnikowi, ale nie więcej niż trzem. Dnia 27 kwietnia 2022 r. projekt skierowano do Komisji Finansów Publicznych. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2022 r. Z tym że przepisy dotyczące oświadczeń dotyczących zmniejszenia zaliczki na podatek mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. Zamiast jednego płatnika podatnik będzie mógł wskazać do trzech płatników, którzy mogą zastosować kwotę zmniejszającą podatek. Sprawdź inne zmiany zapowiadane w PIT-2.
- Data: 11.05.2022
Dyscyplinarka za jednorazową nieobecność w pracy
Nawet jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy – w zależności od okoliczności konkretnego przypadku – może stanowić ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 kp. Wyrok Sądu Najwyższego z 12 maja 2021 r. (sygn. akt I PSKP 12/21).
- Data: 29.04.2022
Likwidacja stanowiska pracy musi być rzeczywista
Aby podjęta przez pracodawcę decyzja o likwidacji stanowiska pracy mogła stanowić skuteczną przesłankę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, musi być ona zaawansowana na tyle, aby nie wzbudzała żadnych wątpliwości co do jej faktycznej realizacji. Wyrok Sądu Najwyższego z 13 maja 2021 r. (sygn. akt III PSKP 18/21).
- Data: 29.04.2022
Nowe obowiązki związane z ochroną sygnalistów – jest nowy projekt ustawy
Nowe reguły w zakresie ustalania poziomu zatrudnienia, dłuższy termin na wdrożenie obowiązków przez największe pomioty zatrudniające, a także brak obowiązku procedowania zgłoszeń anonimowych – takie m.in. zmiany przewiduje nowa wersja projektu ustawy o ochronie sygnalistów. Sprawdź, jakie najważniejsze zmiany wprowadzono do projektu ustawy.
- Data: 29.04.2022
Nowe zasady ustalania rezydencji podatkowej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych dla obywateli Ukrainy
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowelę ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Zmiany dotyczą rozliczania kosztów uzyskania przychodów przez pomagające firmy, a także rozliczania PIT przez obywateli Ukrainy. Teraz ustawa trafiła do Senatu.
- Data: 29.04.2022
Sąd ustala umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej – co ze składkami ZUS
Sprawdź, czy pracodawca sektora publicznego może domagać się od pracownika zwrotu wypłaconego wynagrodzenia odpowiadającego kwocie zapłaconych przez pracodawcę z jego środków należności składkowych w części, która powinna być sfinansowana ze środków pracownika. Chodzi o sytuację, gdy wyrokiem sądu pracy zostanie ustalone, że pracownik wykonujący pracę w ramach umowy cywilnoprawnej był zatrudniony na podstawie stosunku pracy, zaś wysokość wypłacanych mu „do ręki” przez pracodawcę świadczeń z tytułu umowy cywilnoprawnej odpowiadała hipotetycznemu wynagrodzeniu za pracę w wysokości brutto. Wyrok Sądu Najwyższego z 27 kwietnia 2021 r. (sygn. akt II PSKP 20/21).
- Data: 29.04.2022
Składki ZUS zapłacone za pracownika – fiskus przegrywa z sądami
Pojawiła się interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który po wyrokach WSA i NSA zmienił swoje stanowisko uznając wreszcie za prawidłowe stanowisko wnioskującego o wydanie interpretacji, że składki ZUS zapłacone przez pracodawcę za pracownika nie są dla niego przychodem.
- Data: 29.04.2022
Sprawdź, jak pracodawcy i pracownicy oceniają działalność PIP
Państwowa Inspekcja Pracy przekazała informację, że blisko 80% ankietowanych pracowników, którzy mieli z nią kontakt ocenia to jako doświadczenie zdecydowanie i raczej pozytywne. To wynik ogólnopolskiego badania społecznego przeprowadzonego pod koniec 2021 roku.
- Data: 29.04.2022
Ustawa o pracownikach samorządowych – jak stosować jej przepisy w praktyce
Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych określa status prawny pracowników samorządowych. Jej przepisy mają zapewnić zawodowe, rzetelne i bezstronne wykonywanie zadań publicznych przez samorząd terytorialny. Sprawdź, jak w codziennej pracy stosować najważniejsze przepisy tej ustawyi kto jest objęty ustawą.
- Data: 29.04.2022
Co grozi pracownikowi, gdy odmawia on wykonania kontrolnych badań lekarskich
Niepoddanie się pracownika kontrolnym badaniom lekarskim jest przykładem naruszenia przez niego jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych, uzasadniającego rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Wyrok Sądu Najwyższego z 4 marca 2021 r. (sygn. akt II PSKP 13/21).
- Data: 28.04.2022
- « pierwsza
- «
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- »
- ostatnia »