Sprawdź, w jaki sposób doktorat wpływa na staż pracy pracownika
Do okresu pracy można zaliczyć okres kształcenia pracownika w szkole doktorskiej. W praktyce budzi to jednak duże niejasności. Czy dotyczy to także doktoranta, który nie uzyskał stopnia naukowego doktora? Czy obejmuje również możliwość zaliczenia okresu kształcenia do stażu urlopowego? Sprawdź, jak pracodawca, który zatrudnia doktoranta, powinien liczyć jego staż pracy.
- Data: 05.04.2022
Sprawdź, jak właściwie pozyskiwać i chronić dane osobowe pracowników Ukraińców
W przypadku obywateli Ukrainy mogą wystąpić pewne problemy praktyczne związane z pozyskaniem danych. Jednym z nich jest brak numeru PESEL. Wprawdzie specustawa dotycząca obywateli Ukrainy przewiduje nadawanie numerów PESEL, ale nie jest to obowiązkowe. Jeżeli obywatel Ukrainy nie posiada numeru PESEL, wówczas wystarczy pozyskać od niego rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość np. paszportu. Przekonaj się, jak chronić dane osobowe Ukraińca, który najpierw jest kandydatem do pracy, a następnie już pracownikiem.
- Data: 05.04.2022
Ustawa o obronie Ojczyzny – od 23 kwietnia 2022 r. zwiększa się katalog pracowników chronionych przed zwolnieniem
Zwiększenie i modernizacja armii czy dodatkowe świadczenia dla żołnierzy to tylko niektóre z regulacji, które znalazły się w ustawie o obronie Ojczyzny.Sprawdź, jakie grupy pracowników podlegają od 23 kwietnia 2022 r. ochronie przed wypowiedzeniem warunków pracy lub płacy.
- Data: 05.04.2022
Wynagrodzenie za nadgodziny przysługuje również w ramach pracy zdalnej (plus wzory dokumentów)
Wykonywanie pracy zdalnej nie wyklucza stosowania ogólnych zasad zlecania i rozliczania nadgodzin. Dokumentowanie pracy zdalnej w godzinach ponadwymiarowych to jednak nadal duże wyzwanie dla pracownika i przełożonego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 22 września 2020 r. przyjęło, że wobec osób pracujących zdalnie może być stosowany ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych. Sprawdź, co to oznacza dla pracodawcy.
- Data: 05.04.2022
Pobierz poradnik ZUS „Ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe”
Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, która obowiązuje płatnika składek, ustala się na rok składkowy trwający od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku. Ustala ją ZUS albo pracodawca samodzielnie. ZUS ustala stopę wyłącznie wtedy, gdy płatnik przekazał informację ZUS IWA za ostatnie 3 lata kalendarzowe przed danym rokiem składkowym. Płatnik ustala stopę samodzielnie, jeżeli nie spełnia warunków do wyliczenia stopy przez ZUS (nie przekazał informacji ZUS IWA). Sposób określenia stopy zależy od tego, czy płatnik podlega wpisowi do rejestru REGON oraz ilu ubezpieczonych zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego. Pobierz poradnik ZUS i sprawdź, czy składka wypadkowa jest ustalona we właściwej wysokości.
- Data: 04.04.2022
Program opieki medycznej i grupowe ubezpieczenie na życie – co ze składkami ZUS (interpretacja ZUS)
Sprawdź, jak rozliczać z ZUS pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, stanowiącego korzyść materialną wynikającą z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. Chodzi o korzyść, która polega na umożliwieniu pracownikowi skorzystania z artykułów, przedmiotów lub usług jedynie za częściową odpłatnością. Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie (decyzja Nr 159/2022 z 2 marca 2022 r., w sprawie WPI/200000/43/159/2022).
- Data: 01.04.2022
Jak zatrudniać Ukraińców na umowach cywilnoprawnych na podstawie specustawy (plus kalkulator umowy zlecenia)
Ułatwienia w zatrudnieniu osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy dotyczą także zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umów zlecenia. Sprawdź, z jakich udogodnień może skorzystać zleceniobiorca, a także jakie obowiązki ma Ukrainiec zatrudniony na umowę zlecenia.
- Data: 01.04.2022
PIP sprawdzi, czy pracodawca nie zniechęca pracownika do PPK
Toczą się prace nad zmianami w PPK. Najważniejsze zmiany obejmują nadania uprawnień PIP kontrolowania pracodawców pod kątem zniechęcania do uczestnictwa w PPK oraz obowiązków wynikających z ustawy o PPK. Ponadto pracownik będzie mógł się zapisać do PPK już po 2 tygodniach pracy. Sprawdź szczegóły.
- Data: 01.04.2022
Zmiany w Kodeksie pracy 2022 – pracownik będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zmianę umowy, etatu lub rodzaju pracy
Już po 6 miesiącach zatrudnienia pracownik będzie mógł wystąpić do pracodawcy o poprawę swojej sytuacji, np. zmianę umowy, etatu lub rodzaju pracy. A pracodawca będzie uwzględniał prośbę pracownika albo będzie wyjaśniał, dlaczego nie może jej spełnić. Tak wynika z rządowego projektu zmian w Kodeksie pracy. Projekt wynika z konieczności wdrożenia dyrektywy UE. Zmiany mają wejść w życie do początku sierpnia 2022 roku. Sprawdź, co to w praktyce oznacza dla pracodawcy.
- Data: 01.04.2022
Ustawa o obronie Ojczyzny – sprawdź 7 nowych obowiązków dla pracodawcy
Dnia 23 kwietnia 2022 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o obronie Ojczyzny. Niektóre z przepisów dotyczą uprawnień i obowiązków żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi, a więc tych, którzy oprócz bycia żołnierzami, m.in. zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. Osoby te są obowiązane do osobistego stawienia się na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących obrony Ojczyzny, dlatego co jakiś czas będą nieobecni w pracy. Sprawdź, jak w takich sytuacjach powinien zachować się pracodawca.
- Data: 01.04.2022
Polski Ład – kolejne zmiany od 1 lipca 2022 r. i nowy obowiązek pracodawcy do 15 czerwca 2022 r.
Od 1 lipca 2022 r. nowelizacja Polskiego Ładu wprowadza obniżoną stawkę podatkową. Oznacza to nowe obowiązki związane z pobieraniem zaliczek i nowe zasady stosowania kwoty wolnej od podatku. Będzie także możliwość wspólnego opodatkowania dla osób samotnie wychowujących dziecko. Ponadto zostanie zniesiona ulga dla klasy średniej, a w uldze dla seniora będą wprowadzone zmiany. Sprawdź, jakie obowiązki wprowadzone przez nowelizację Polskiego Ładu pracodawca będzie miał do 15 czerwca 2022 r.
- Data: 31.03.2022
Na jakich zasadach można zatrudnić Ukraińca w urzędzie gminy
Specustawa o pomocy Ukraińcom w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przewiduje bardzo liberalne rozwiązania umożliwiające zatrudnianie Ukraińców. Nie ma jednak w tej ustawie szczególnych regulacji na temat pracy w administracji publicznej, np. jako tłumaczy do kontaktu z emigrantami. Należy więc sięgnąć po ogólne przepisy o pracownikach samorządowych. Kluczowe jest potwierdzenie znajomości języka polskiego.
- Data: 31.03.2022
Wypłacałeś dodatkowy zasiłek opiekuńczy i zasiłek opiekuńczy? Przygotuj się na kontrolę ZUS
Od stycznia 2022 roku ZUS kontroluje płatników składek wypłacających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej. Chodzi o świadczenia wypłacane w szczególnym trybie i na szczególnych zasadach określonych i wdrożonych z powodu i w okresie pandemii koronawirusa. Sprawdź, co będzie sprawdzał ZUS podczas kontroli.
- Data: 30.03.2022
Jak skorygować najczęstsze błędy przy naliczaniu składek ZUS w 2022 roku
Nawet najbardziej uważnym pracodawcom zdarza się popełnić błąd przy naliczaniu składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, dlatego dokumenty rozliczeniowe składane do ZUS często muszą być poprawiane. Płatnik składek ma bowiem obowiązek złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych w każdym przypadku, w którym stwierdził błąd we własnym zakresie lub kiedy błąd został stwierdzony przez ZUS.
- Data: 29.03.2022
Jak obliczać wynagrodzenie zasadnicze – najważniejsze zasady, przykłady liczbowe
Wynagrodzenie zasadnicze to pensja pracownika wynikająca z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Istotnym wyznacznikiem wysokości wynagrodzenia zasadniczego jest poziom gwarantowanej ustawowo płacy minimalnej. Dla pracownika pełnoetatowego w 2022 r. nie może być ona niższa niż 3.010 zł brutto. Sprawdź, jak obliczać wynagrodzenie zasadnicze określone w stałej stawce miesięcznej w sytuacjach nietypowych.
- Data: 23.03.2022
- « pierwsza
- «
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- »
- ostatnia »