Czy można sporządzić ogłoszenie o pracę i umowę o pracę w języku obcym
Zasadą jest, że wszelkie dokumenty z zakresu polskiego prawa pracy należy sporządzać w języku polskim. Prawo przewiduje możliwość podpisania umów o pracę jednocześnie w wersji polskiej i obcojęzycznej. Wyjątkowo można przygotować umowę o pracę tylko w języku obcym. Przepisy nie są jednak zgodne, czy można opublikować ofertę zatrudnienia wyłącznie w języku innym niż polski. Sprawdź, co to oznacza dla pracodawcy.
- Data: 18.03.2022
Oświadczenie PIT-2 można złożyć w trakcie roku podatkowego
Płatnik podatku będzie zobowiązany stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek również wtedy, gdy oświadczenie PIT-2 będzie złożone w trakcie roku podatkowego. Zatem nie tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym. Z kolei PIT-2 będzie mógł także przedłożyć emeryt lub rencista, który złożył do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej.
- Data: 18.03.2022
Pracownik żołnierz WOT powołany do natychmiastowego stawienia się – co z wynagrodzeniem i składkami ZUS
Ponad połowa z 32.000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zatrudniona jest na stałe na podstawie umowy o pracę. W dniu 24 lutego 2022 r. dla Wojsko Obrony Terytorialnej wprowadziło status do natychmiastowego stawiennictwa dla żołnierzy WOT. Celem jest wsparcie administracji państwowej i samorządowej realizującej zadania przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Oznacza to, że żołnierze WOT muszą pozostawać w gotowości do zameldowania się w jednostce, a niektórzy takie wezwania już otrzymali. Sprawdź, jaką nieobecność wpisać pracownikowi na czas takiego wstawiennictwa. Przekonaj się, jak rozliczyć wtedy jego wynagrodzenie, składki ZUS i jak wypełnić dokumentację ZUS.
- Data: 17.03.2022
Jak ustalić wynagrodzenie dla członków Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Każda gmina w Polsce ma obowiązek powołać i zapewnić warunki do działania komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Nie ma przy tym znaczenia wielkość gminy ani liczba jej mieszkańców. Wszystkie polskie gminy mają obowiązek uchwalić do 31 marca 2022 r. nowe gminne programy profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. Muszą przy tym uwzględnić znowelizowane przepisy. Jest to dobra okazja, aby przyjrzeć się zasadom wynagradzania członków Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Data: 15.03.2022
Uwaga pracodawcy: od 9 marca 2022 r. obowiązują wyższe odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych
Od 9 marca 2022 r. podniesiono do 10% podstawową stawkę odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Podwyżka jest skutkiem podniesieniem przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych NBP, w tym lombardowej, która ma też wpływ na wysokość odsetek podatkowych. Sprawdź szczegóły.
- Data: 15.03.2022
Zatrudnianie Ukraińców – pobierz 20 kadrowych dokumentów (także w języku ukraińskim)
Ukraińcy, których pobyt został uznany za legalny, otrzymali dostęp do polskiego rynku pracy. Większość przepisów specustawy weszła w życie z dniem ogłoszenia, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Sprawdź, co powinien zrobić pracodawca, który chce zatrudnić Ukraińca.
- Data: 15.03.2022
Wyrok SN: ustalenie stosunku pracy zamiast umowy cywilnoprawnej – kto opłaca składki ZUS
Sprawdź, kiedy pracodawca sektora publicznego nie może domagać się od pracownika zwrotu wypłaconego wynagrodzenia odpowiadającego kwocie zapłaconych przez pracodawcę z jego środków składek ZUS w części, która powinna być sfinansowana ze środków pracownika. Wyrok Sądu Najwyższego z 27 kwietnia 2021 r. (sygn. akt II PSKP 20/21).
- Data: 14.03.2022
Obywatele Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny, mogą podjąć pracę w Polsce. Specustawa już obowiązuje
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa weszła w życie. Oznacza to, że Ukraińcy, których pobyt został uznany za legalny, otrzymali dostęp do polskiego rynku pracy. Większość przepisów specustawy weszła w życie z dniem ogłoszenia, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Sprawdź, co powinien zrobić pracodawca, który chce zatrudnić Ukraińca.
- Data: 14.03.2022
ZUS o wsparciu finansowym dla obywateli Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko
Obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce, ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenia dla rodziny. Odpowiednie wnioski w języku ukraińskim będzie można składać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacja, od kiedy można składać wnioski, będzie wkrótce podana na stronie internetowej ZUS.
- Data: 14.03.2022
Sprawdź, czy można obecnie zawierać nieodpłatne umowy zlecenia
Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie umowy zlecenia należy się wynagrodzenie. Oznacza to, że prawo pozwala zawierać umowy zlecenie bez wynagrodzenia. Jeśli strony umowy się na to zgadzają, zaleca się, aby wprost wpisały w kontrakcie, że umowa będzie wykonywana nieodpłatnie. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę, zawierając nieodpłatną umowę zlecenia.
- Data: 14.03.2022
ZUS ZSWA składasz do 31 marca 2022 r. Pobierz instrukcję, jak krok po kroku wypełnić zgłoszenie
Termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2021 rok mija 31 marca 2022 r. Zgłoszenie zobowiązani są przekazać płatnicy, którzy zatrudniają osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Sprawdź, jakie dane musisz uzupełnić w ZUS ZSWA i jak przesłać dokument do ZUS.
- Data: 14.03.2022
Od 4 marca do 2 kwietnia 2022 r. kierowcy mogą pracować w wydłużonym czasie pracy
Wprowadzono tymczasowe odstępstwo od stosowania przepisów w zakresie czasu prowadzenia pojazdów przez kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe osób i rzeczy. Sprawdź, ile do 2 kwietnia 2022 r. wynosi maksymalny dzienny i tygodniowy czas prowadzenia pojazdu.
- Data: 11.03.2022
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy (procedury, dokumentacja) – praktyczna instrukcja krok po kroku
Obywatele Ukrainy stanowią w ostatnich latach istotną grupę osób aktywnych na polskim rynku pracy. W obecnej sytuacji wojny Rosji z Ukrainą, na teren naszego kraju przybywa wielu ukraińskich uchodźców, którzy poza wsparciem w postaci miejsca do zamieszkania, pomocy medycznej i socjalnej będą potrzebować również miejsc pracy. Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić, gdy chcesz zatrudnić pracowników z Ukrainy.
- Data: 09.03.2022
Od 1 marca 2022 r. wzrosła kwota wolna przy potrąceniach z zasiłków – 3 przykłady liczbowe
Dokonując potrąceń pracodawca musi zwracać szczególną uwagę na maksymalną wysokość potrącenia oraz kwotę wolną od potrąceń. Kwota ta od 1 marca 2022 r. na mocy komunikatu Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uległa waloryzacji. Sprawdź, jak nie przekroczyć kwoty wolnej.
- Data: 09.03.2022
Specustawa w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy – sprawdź udogodnienia dla polskich pracodawców
Wydatki na przekazaną pomoc będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Od otrzymanej pomocy uchodźcy nie zapłacą podatku. Ponadto łatwiej będzie uzyskać legalizację pobytu. Takie rozwiązania znalazły się w specustawie w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Sprawdź, co pracodawca będzie mógł wpisać w koszty podatkowe.
- Data: 09.03.2022
- « pierwsza
- «
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- »
- ostatnia »