Dyżur poza zakładem nie powinien zbytnio ograniczać pracownika
Dyżur pozazakładowy jest w Polsce kwalifikowany jako dyżur domowy. Nie jest on czasem pracy i nie powoduje konieczności dokonywania rekompensat, jeśli pracownik w tym czasie nie był poważnie ograniczany w aktywności prywatnej. Wyrok TSUE w z 11 listopada 2021 r. (sygn. C-214/20).
- Data: 04.01.2022
Kierownicy po godzinach pracują za darmo
Doraźna praca w godzinach nadliczbowych, która nie została wyrównana czasem wolnym, jest w istocie bezpłatna dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w zakładzie pracy. Postanowienie Sądu Najwyższego z 29 kwietnia 2021 r. (sygn. akt I PSK 71/21)
- Data: 04.01.2022
Umowy zlecenia w 2022 roku – wniosek o niepobieranie zaliczek podatkowych od przychodów z tytułu umów cywilnoprawnych
Od 2022 roku w przypadku podatników otrzymujących przychody z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło płatnik nie pobiera zaliczek podatkowych na składany odrębnie dla każdego roku pisemny wniosek zatrudnionego podatnika. Zasadę tę trzeba stosować najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Pobierz wniosek o niepobieranie zaliczek podatkowych od przychodów z tytułu umów cywilnoprawnych.
- Data: 03.01.2022
Karty podarunkowe na święta – czy naliczać od nich wpłaty do PPK
W związku ze Świętami Bożego Narodzenia wielu pracodawców przekazało swoim pracownikom karty podarunkowe. Obowiązek naliczenia od nich wpłat do PPK zależy od tego, czy stanowią one wynagrodzenie w rozumieniu ustawy o PPK. Sprawdź szczegóły.
- Data: 29.12.2021
Jak sporządzić rozliczenie podatkowe zleceniobiorców i nierezydentów za 2021 rok – przykłady, formularze
Płatnicy przekazują świadczenia na rzecz współpracowników, głównie zleceniobiorców i wykonawców dzieła, ale też np. menedżerów. Świadczenia na ich rzecz zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Sprawdź obowiązujące formularze PIT.
- Data: 28.12.2021
ZUS podał nowe wysokości składek na ubezpieczenia społeczne w 2022 roku
Od 1 stycznia 2022 r. rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. Zmienią się w związku z tym wysokości składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców. Sprawdź wysokość składek ZUS w 2022 roku.
- Data: 28.12.2021
Od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład wprowadza zmiany w dokumentach rozliczeniowych ZUS
Dodanie nowych bloków, pól w dokumentach rozliczeniowych, uchylenie imiennego raportu miesięcznego o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne, nowy kod tytułu ubezpieczenia i modyfikacja istniejących kodów oraz kodów terminów przesyła deklaracji i raportów – są to zmiany w dokumentach rozliczeniowych ZUS, które wchodzą w życie 1 stycznia 2022 r. Sprawdź szczegóły zmian, które wprowadza Polski Ład w dokumentach rozliczeniowych ZUS.
- Data: 28.12.2021
Od 22 grudnia 2021 r. i 17 stycznia 2022 r. niektóre branże mogą liczyć na pomoc finansową
Dynamiczna sytuacja podczas IV fali epidemii wymusiła wprowadzenie dodatkowych ograniczeń dla 3 sektorów zidentyfikowanych jako obciążone największym ryzykiem pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami pojawiła się konieczność udzielenia dodatkowego wsparcia dla tych branż. Sprawdź, które branże mogą liczyć na świadczenie postojowe, dotację i zwolnienie ze składek ZUS.
- Data: 28.12.2021
Sprawdź, co oznacza dla pracodawców brak polskiej ustawy o sygnalistach
Dnia 17 grudnia 2021 r. minął termin wdrożenia do polskich przepisów postanowień unijnej dyrektywy na temat sygnalistów. Jednak projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego. Nie trafił jeszcze nawet do Sejmu. Co oznacza dla pracodawców brak przepisów krajowych? Czy pracodawcy powinni już teraz wdrożyć kanał zgłoszeń wewnętrznych?
- Data: 22.12.2021
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 roku – pobierz oświadczenie ZDO
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres sprawowania opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 roku. Pobierz oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. Skorzystaj z instrukcji wypełniania oświadczenia.
- Data: 22.12.2021
Tarcza Branżowa. Wsparcie dla zamkniętych klubów i dyskotek
W związku z sytuacją epidemiczną w połowie grudnia zamknięte zostały m.in. kluby, dyskoteki, a także inne miejsca oferujące rozrywkę i rekreację w pomieszczeniach zamkniętych. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie w formie jednorazowych dotacji do 5 tys. zł. Sprawdź, jak złożyć wniosek.
- Data: 22.12.2021
Rządowy portal dla pracodawców pomoże zawrzeć umowę o pracę i zgłosić pracownika do ZUS
Na portalu będzie można zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną. Będzie go można także zgłosić do ZUS, a także wyliczyć przysługujący urlop. Ma to zmniejszyć obciążenia dla mikroprzedsiębiorców, rolników oraz osób fizycznych, w tym rodziców związanych z obowiązkami administracyjnymi przy powierzaniu pracy. Sprawdź, na jakie dodatkowe ułatwienia mogą liczyć pracodawcy
- Data: 17.12.2021
Formularze podatkowe za 2021 rok – przykłady, terminy, wskazówki dla płatnika
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek od dokonywanych przez siebie świadczeń ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych. Sprawdź aktualne wzory formularzy PIT za 2021 rok. Przekonaj się, jakie nowe przepisy dotyczące rozliczania PIT weszły w życie w 2021 roku.
- Data: 16.12.2021
Kiedy można zawrzeć umowę o dzieło
Efekt prac może zostać uznany za przedmiot umowy o dzieło tylko wówczas, gdy do jego wykonania konieczne są szczególne, indywidualne umiejętności wykonawcy. Umowy o realizacje przedmiotów typowych, będących skutkiem zwykłych, starannie wykonanych prac, do których nie są wymagane specjalne zdolności a jedynie odpowiednie kompetencje zawodowe, nie mogą być traktowane jako umowy o dzieło, ale jako umowy o świadczenie usług do których stosuje się przepisy o zleceniu. Sprawdź, kiedy można zawrzeć umowę o dzieło. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 grudnia 2021 r. (sygn. akt II GSK 3768/17).
- Data: 16.12.2021
Poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych – stanowisko resortu pracy z 8 grudnia 2021 r.
Gdy przepisy nie wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Jeżeli Kodeks pracy wymaga, żeby dokument był pisemny, ale nie stanowi on oświadczenia woli (np. informacja o warunkach zatrudnienia albo informacja o monitoringu), to czy musi być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym pracodawcy, czy może być to wydrukowany dokument ze skanem podpisu? Czy może to być dokument elektroniczny podpisany np. profilem zaufanym, czy jednak musi być na papierze (pismo)? Ale co w przypadku, gdy przepisy nie wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności? Np. w przypadku informacji o warunkach zatrudnienia? Czy Państwa zdaniem wówczas wystarczy np. przesłanie pracownikowi skanu mailem? Czy jednak wówczas też jest wymagany podpis elektroniczny?
- Data: 14.12.2021
- « pierwsza
- «
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- »
- ostatnia »