Czy pracownik może pracować zdalnie z kawiarni
Nie brakuje osób, które wolą pracować w kawiarni bardziej niż z domu, ponieważ lepiej wtedy się koncentrują. Formalnie rzecz biorąc, nie ma zakazu pracy zdalnej np. z kawiarni. Przełożony musi jednak na to się zgodzić. Zwłaszcza, aby wdrożyć stosowne środki bezpieczeństwa. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.
- Data: 23.01.2024
Limity w IKE, IKZE, PPE na 2024 rok
Wpłaty dokonywane na IKE w danym roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego (prognozowanego) wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Natomiast wpłaty dokonywane na IKZE nie mogą przekroczyć 1,2-krotności wspomnianej kwoty. Sprawdź limity w IKE, IKZE i PPE na portalu Płace w firmie.
- Data: 23.01.2024
Wczasy pod gruszą, świadczenie urlopowe a składki ZUS
Świadczenia socjalne przyznawane pracownikom z tytułu urlopu wypoczynkowego generalnie zwolnione są ze składek ZUS. Mogą jednak wystąpić sytuacje, w których składki powinny być naliczone – od części, a nawet całości otrzymanych dopłat lub świadczeń. Warto o tym pamiętać przed zbliżającym się sezonem urlopowym. Sprawdź, czy odprowadzać składki ZUS od wczasów pod gruszą i świadczenia urlopowego.
- Data: 22.01.2024
PIT-2 a poświadczenie nieprawdy przez pracownika
Pracodawca, jako płatnik, powinien respektować złożone przez pracownika oświadczenie PIT-2, nawet wówczas, gdy jego zdaniem pracownik poświadcza nieprawdę. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 czerwca 2022 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.194.2022.1.RS)
- Data: 16.01.2024
Czas pracy w 2024 roku – sprawdź wady i zalety różnych okresów rozliczeniowych
Ustalenie przez pracodawcę, jak często zamierza dokonywać rozliczania czasu pracy swoich pracowników, może mieć istotne konsekwencje dla funkcjonowania jego firmy, w aspektach organizacyjnym i finansowym. Dlatego też decyzję o wyborze okresu rozliczeniowego warto poprzedzić porównaniem ze sobą mocnych i słabych stron danego rozwiązania, z uwzględnieniem sytuacji konkretnego pracodawcy. Sprawdź, czy okres rozliczeniowy stosowany w Twoim zakładzie pracy nie wymaga zmiany.
- Data: 11.01.2024
Przekroczenie limitu trzydziestokrotności – dokumentacja do ZUS
234.720 zł to 30-krotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2024 r. określonego w ustawie budżetowej wynoszącego 7.824 zł. Gdy z dokumentacji płacowej płatnika wynika, że w danym miesiącu następuje przekroczenie kwoty ograniczenia, płatnik oblicza i przekazuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tylko od tej części podstawy wymiaru składek, która nie spowoduje przekroczenia kwoty ograniczenia. Począwszy od następnego miesiąca, płatnik zaprzestaje opłacania składek emerytalnej i rentowej. Sprawdź, jaką dokumentację płatnik składek przesyła wtedy do ZUS.
- Data: 03.01.2024
Jak długo pracodawca musi przechowywać PIT-2 po nowelizacji Polskiego Ładu
Sprawdź, przez jaki okres należy przechowywać nowe oświadczenia pracowników dotyczące Polskiego Ładu. Przekonaj się, czy nowe przepisy zmieniają terminy przechowywania PIT-2, a także oświadczenia o wspólnym rozliczaniu z małżonkiem.
- Data: 02.01.2024
Kwoty wolne od potrąceń w 2024 roku – kilkadziesiąt nowych wskaźników niezbędnych przy obliczaniu wynagrodzeń w 2024 roku
Dowiedz się, ile wynoszą kwoty wolne od potrąceń obowiązujące w 2024 roku w zależności od tego, czy są liczone w pierwszej czy w drugiej połowie 2024 roku. Sprawdź np. wysokość obowiązujących od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. kwot wolnych od potrąceń dla pracowników niekorzystających z zerowego PIT i niebędących uczestnikami PPK. Przeczytaj też, ile wynosi wysokość obowiązujących od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. kwot wolnych od potrąceń dla pracowników korzystających z zerowego PIT, niebędących uczestnikami PPK.
- Data: 02.01.2024
Kalkulator okresu zasiłkowego
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni. A jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni. Za pomocą tego kalkulatora ustalisz długość okresu zasiłkowego pracownika. Skorzystaj z praktycznego narzędzia.
- Data: 01.01.2024
Kalkulator okresu wypowiedzenia i wysokości odprawy pieniężnej
Za pomocą tego kalkulatora ustalisz okres wypowiedzenia i datę rozwiązania umowy o pracę: na okres próbny, na czas określony lub na czas nieokreślony. Kalkulator okresu wypowiedzenia i wysokości odprawy pieniężnej umożliwia ustalenie okresu wypowiedzenia dla pojedynczej umowy zawartej z pracownikiem, w zależności od jej rodzaju, okresu zatrudnienia na podstawie wskazanej umowy oraz daty złożenia wypowiedzenia.
- Data: 01.01.2024
Kalkulator stażu pracy
Funkcjonujący w Polsce system prawa pracy i ubezpieczeń społecznych promuje aktywność zawodową poprzez korzystne kształtowanie sytuacji prawnej osób legitymujących się długim stażem pracy. Sprawdź, jak się liczy staż pracy i co wlicza się do stażu pracy. Przeczytaj także, czy umowa zlecenia podlega zaliczeniu do stażu pracy i jak krótki staż pracy wpływa na emeryturę.
- Data: 01.01.2024
- Niepubliczne,Publiczne,Szkoła
Zmiany w dokumentacji zasiłkowej i zmiany w formularzach ZUS
W dniu 28 listopada 2023 r. ogłoszono rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 24 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków. Sprawdź zmiany w dokumentacji zasiłkowej, które wchodzą w życie 6 grudnia 2023 r.
- Data: 30.11.2023
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe kody tytułów ubezpieczeń – 3 przykłady
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie określania wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wprowadza cztery nowe kody tytułów ubezpieczeń społecznych oraz modyfikuje jeden kod pracy w szczególnym charakterze. Sprawdź szczegóły zmian, które obowiązują od 1 stycznia 2024 r.
- Data: 27.11.2023
Szkolenie online: Dokształcanie pracowników – jak sporządzić umowę szkoleniową i rozliczyć się z ZUS i fiskusem
Do obowiązków pracodawcy należy „ułatwianie” podnoszenia kwalifikacji. Oznacza to, że pracodawca nie może odmawiać bez uzasadnionych przyczyn zgody na korzystanie z wybranej przez pracownika formy kształcenia. Pracodawca musi także tworzyć pozytywną atmosferę wobec uczących się pracowników. Nie jest jednak napisane, że to pracodawca powinien płacić za wszystkie szkolenia, studia podyplomowe czy kursy. Sprawdź, co to oznacza w praktyce. Pobierz także wzór umowy szkoleniowej
- Data: 22.11.2023
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »