Potrącenia z zasiłków po zmianach od 1 marca i 25 marca 2024 r. – listy płac i przykłady liczbowe
Od 1 marca 2024 r. zwaloryzowano kwoty wolnych od potrąceń. Marzec 2024 r. jest również miesiącem, w którym wchodzą w życie zmiany przepisów upraszczających dokonywanie zajęć świadczeń ze stosunku pracy w ramach egzekucji administracyjnej. Od 25 marca wprowadzono bowiem do postępowania egzekucyjnego w administracji zasady traktowania zasiłku, przy dokonywaniu zajęcia, jak wynagrodzenia za pracę. Sprawdź szczegóły.
- Data: 11.03.2024
Szkolenie online: Wynagrodzenie minimalne w 2024 roku – świadczenia pracownicze od 1 stycznia i od 1 lipca
Jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105%, ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od 1 stycznia i od 1 lipca. Tak stanie się w 2024 roku. Prognozowana inflacja na 2024 rok wynosi bowiem 6,6%. Sprawdź nową wysokość świadczeń pracowniczych i wynikające z tego wyższe koszty zatrudniania pracowników.
- Data: 07.03.2024
Potrącenia z zasiłku oraz z wynagrodzenia za pracę w jednym miesiącu – lista płac
Sprawdź, w jaki sposób ustalić kwotę netto podczas potrącenia niealimentacyjnego z zasiłku w momencie wystąpienia w jednym miesiącu wynagrodzenia za pracę oraz zasiłku opiekuńczego. Czy ustalając netto z zasiłku należy uwzględnić kwotę wolną? Sprawdź zasady na liście płac.
- Data: 05.03.2024
Umowa zlecenia a zwolnienie lekarskie zleceniobiorcy plus kalkulator wynagrodzenia z umowy zlecenia
Stwierdzenie u pracownika niezdolności do pracy z powodu choroby stanowi okoliczność usprawiedliwiającą nieobecność w pracy i rodzi uprawnienie do wypłaty świadczenia chorobowego, czyli wynagrodzenia za czas choroby, a następnie – zasiłku chorobowego. Podobne konsekwencje zwolnienia lekarskiego mogą dotyczyć zleceniobiorcy. Sprawdź szczegóły.
- Data: 04.03.2024
Wynagrodzenie przy umowie zlecenia – zasady rozliczania odpłatnych i nieodpłatnych zleceń
Jeżeli umowa zlecenia jest odpłatna, a takie najczęściej są zawierane, strony powinny w jej treści precyzyjnie określić wysokość wynagrodzenia, termin i sposób zapłaty. Z reguły koszty związane z wykonywaniem zlecenia ponosi zleceniodawca. W niektórych przypadkach zleceniodawca powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wszelkie koszty, które ten poniósł w celu należytego wykonania usługi, czynienia z domniemaniem winy, co przejawia się tym, że w razie wystąpienia szkody przyjmuje się, że doszło do niej wskutek zaniedbań i zaniechań zleceniobiorcy. Sprawdź, jak rozliczać wynagrodzenie z odpłatnych umów zlecenia.
- Data: 04.03.2024
Wynagrodzenie za wolne dla zleceniobiorcy zamiast urlopu wypoczynkowego
Przewidziane w umowie zlecenia dni wolne nie powinny być nazwane „urlopem”. Lepiej też nie nazywać ich „zwolnieniem od pracy”. Bezpieczniejsze wydaje się nazwanie ich np. „czasem wolnym” bądź „przerwą w świadczeniu usług”, „przerwą w wykonywaniu zlecenia”. Zależnie od ustaleń stron taka przerwa może: powodować obniżenie wynagrodzenia (wolne niepłatne) lub nie powodować obniżenia wynagrodzenia (wolne płatne). Sprawdź szczegóły.
- Data: 04.03.2024
Oświadczenia zleceniobiorcy w 2024 roku – PIT-2 i rozliczenia z ZUS
Może się zdarzyć, że zleceniobiorca podlega zgłoszeniu wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego, albo płatnik w ogóle nie zgłasza zleceniobiorcy do ZUS. Istnieją również sytuacje, w których płatnik zaniechuje poboru zaliczek na podatek. Dlatego w celu prawidłowej weryfikacji obowiązku podlegania do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego płatnik musi uzyskać od zleceniobiorcy pewne informacje i oświadczenia w tym zakresie. Tak samo sytuacja wygląda z zaliczkami na podatek dochodowy od osób fizycznych. Pobierz oświadczenia zleceniobiorcy aktualne w 2024 roku.
- Data: 04.03.2024
Ekwiwalent za używanie telefonu prywatnego do celów służbowych a podatek PIT
Pracodawca – uwzględniając postulaty pracowników – zamierza umożliwić im wykonywanie zadań służbowych za pomocą telefonów będących ich własnością. W zamian za korzystanie z osobistego sprzętu pracownik otrzymywać będzie ekwiwalent pieniężny. Opłata będzie stała (ryczałt), a jej wysokość będzie ustalana w zależności od kategorii sprzętu, kosztu jego zakupu oraz spodziewanej częstotliwości użytkowania sprzętu do celów służbowych. Sprawdź, jak rozliczyć ekwiwalentu za używanie telefonu prywatnego do celów służbowych z urzędem skarbowym. Zapoznaj się z interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 stycznia 2024 r. (0112-KDIL2-1.4011.931.2023.1.DJ).
- Data: 29.02.2024
Odszkodowanie dla zwalnianego pracownika a składki ZUS
Pracodawca podpisał z pracownikiem porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę, w którym zobowiązał się do wypłaty odszkodowania. Wypłacone odszkodowanie będzie stanowiło równowartość wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymałby pozostając w stosunku pracy do uzyskania przez niego wieku emerytalnego. Odszkodowanie będzie pozostawało w bezpośrednim związku z faktem rozwiązania stosunku pracy. Sprawdź, jak rozliczyć z ZUS odszkodowanie dla zwalnianego pracownika i jakie składki ZUS naliczyć. Poznaj interpretację ZUS Oddział w Gdańsku – decyzja nr 20 z 10 stycznia 2024 r. (DI/100000/43/1103/2023).
- Data: 29.02.2024
Zakwaterowanie zapewnione oddelegowanym pracownikom a składki ZUS
Pracodawca (spółka prawa handlowego) świadczy usługi budowlane, w tym w Republice Federalnej Niemiec. Są to prace wykonywane przeważnie przez kilka miesięcy. W związku z tym część pracowników spółki zostaje czasowo skierowana do pracy za granicą (do Niemiec). Oddelegowanie następuje na podstawie aneksów do umów o pracę, zmieniających czasowo miejsce wykonywania pracy. Spółka chce zagwarantować oddelegowanym pracownikom zakwaterowanie w bliżej nieokreślonych w tym momencie miejscach o różnym standardzie i cenach, zależnych od aktualnych warunków rynkowych. Sprawdź, czy zakwaterowanie zapewnione oddelegowanym pracownikom należy obciążyć składkami ZUS– interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku – decyzja nr 45 z 18 stycznia 2024 r. (DI/100000/43/1051/2023
- Data: 29.02.2024
Koszty dokształcania pracownika: kiedy przychód będzie zwolniony z PIT
Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę regulującą zasady odbywania nauki. Pracodawca zobowiązał się w umowie do udzielenia pracownikowi, w czasie odbywania przez niego nauki w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, następujących świadczeń: płatnego zwolnienia z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania; dofinansowania opłaty brutto za kształcenie w wysokości 100%; zwrotu kosztów dojazdu komunikacja publiczną; zwrotu kosztów noclegu. Sprawdź interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 stycznia 2024 r. (0113-KDIPT2-3.4011.874.2023.2.GG)
- Data: 29.02.2024
Zatrudnianie Ukraińców po 4 marca 2024 r. – terminy, odpowiedzi na pytania
Legalny pobyt obywateli Ukrainy i niektórych członków ich rodzin, którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony co do zasady do 30 czerwca 2024 r. W niektórych przypadkach jest to dłuższy termin – 31 sierpnia lub 30 września.
- Data: 29.02.2024
Formularz ZUS Z-10 – instrukcja wypełniania krok po kroku
Dokumentem, bez którego ZUS nie wypłaci świadczenia po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jest formularz Z-10. Osoba wnioskująca o zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne powinna wypełnić i przekazać formularz do ZUS bez zbędnej zwłoki. Umożliwi to szybszą wypłatę świadczenia przez ZUS. Sprawdź, kto wypełnia ZUS Z-10 i jak go wypełnić.
- Data: 29.02.2024
Własna stadnina - jakie formalności należy spełnić? O tym pamiętaj
Założenie własnej stadniny koni to marzenie wielu miłośników tych wspaniałych zwierząt. Jednakże prowadzenie stadniny wiąże się z szeregiem formalności i obowiązków, które należy spełnić, aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami i standardami. W tym artykule omówimy, jakie formalności trzeba spełnić przy zakładaniu własnej stadniny koni oraz jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, dbając o ich dobrostan i bezpieczeństwo.
- Data: 28.02.2024
- PromowaneAuto
Zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty za poprzedni rok – przykłady, odpowiedzi na pytania
Osoby uprawnione do wcześniejszych emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych, które w ubiegłym roku dorabiały do swoich świadczeń, muszą do 29 lutego 2024 r. rozliczyć się z ZUS, z osiągniętych przychodów stanowiących podstawę składek społecznych. Jeżeli emeryt/rencista nie zgłosi się do płatnika o wystawienie zaświadczenia o przychodach, obowiązek powiadomienia organu rentowego o kwotach przychodów do 29 lutego 2024 r. będzie spoczywał na płatniku. Płatnik wówczas sporządza i przedkłada w ZUS stosowne zaświadczenie. Sprawdź najczęstsze pytania pracodawców przy wypełnianiu zaświadczenia o przychodach emeryta i rencisty.
- Data: 26.02.2024
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »