Świadczenie urlopowe – wysokość, składki ZUS i podatek PIT
Ustawa o ZFŚS pozwala na to, aby wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe. Jest to rozwiązanie alternatywne wobec tworzenia ZFŚS. Sprawdź, komu wypłaca się świadczenie urlopowe i czy świadczenie urlopowe to „wczasy pod gruszą”. Poznaj obowiązującą w 2024 roku wysokość świadczenia urlopowego. Przekonaj się, jak oskładkować i opodatkować świadczenie urlopowe.
- Data: 26.02.2024
Szkolenie online: Umowa zlecenia – jak uniknąć najczęstszych błędów zleceniodawców
Sprawdź, jakie zaszły w rozliczaniu umowy zlecenia w ostatnim czasie. Dowiedz się, jakie oświadczenia należy uzyskiwać od zleceniobiorców, aby nie trzeba było robić korekt do ZUS. Wysłuchaj, jak obecnie rozliczać umowy zlecenia pod względem podatkowym. Sprawdź, czy zleceniodawca musi przechowywać informację o liczbie godzin wykonania zlecenia
- Data: 22.02.2024
Szkolenie online: Formularz ZUS Z-10 – instrukcja wypełniania krok po kroku
Formularz Z-10 jest dokumentem, który składa się do ZUS w przypadku ubiegania się o wypłatę zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu zatrudnienia lub tytułu ubezpieczenia chorobowego/wypadkowego. Należy w nim udzielić odpowiedzi na pytania, na podstawie których ZUS ustali, czy danej osobie przysługuje prawo do zasiłku. Bez złożenia tego dokumentu wypłata świadczenia po ustaniu zatrudnienia nie jest możliwa. Sprawdź, kto przekazuje formularz ZUS Z-10: pracodawca czy były pracownik.
- Data: 21.02.2024
Szkolenie online: Jak dokonywać potrąceń z zasiłku pracownika dłużnika – zmiany od 25 marca 2024 r.
Od 25 marca 2024 r. egzekucja z zasiłków dokonywana przez pracodawcę o statusie płatnika zasiłków zostaje uproszczona. Pracodawca, który otrzyma zajęcie wynagrodzenia za pracę, będzie mógł w ramach niego dokonać potrąceń również z zasiłku (nie trzeba będzie odrębnego zajęcia zasiłków). Nadal jednak potrącenia będzie dokonywał na mocy art. 87 i nast. Kodeksu pracy, a potrącenia z zasiłków – na mocy art. 139 i nast. ustawy emerytalnej. Sprawdź, jak w praktyce krok po kroku dokonywać potrąceń z zasiłku pracownika dłużnika.
- Data: 14.02.2024
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 roku – procedura, kalkulator, 6 przykładów
Ekwiwalent pieniężny przysługuje pracownikowi w przypadku niewykorzystania urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Oznacza to, że tylko ustanie zatrudnienia uniemożliwiające wybranie urlopu bieżącego bądź zaległego, upoważnia do wypłaty ekwiwalentu. Sprawdź na przykładach liczbowych, jak obliczać ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 roku.
- Data: 09.02.2024
Płace w firmie polecają kalkulatory płacowe aktualne w 2024 roku
Pobierz kilkanaście kalkulatorów płacowych. Narzędzia te pomogą Ci w codziennej pracy i zaoszczędzą Twój czas. Jeśli masz pytania dotyczące rozliczania wynagrodzeń, nasi Eksperci odpowiedzą na Twoje pytanie w ciągu 3 dni roboczych.
- Data: 08.02.2024
Pomyłka przy wypłacie wynagrodzenia za pracę – jak odzyskać nadpłaconą pensję
Błąd w postaci przelania pracownikowi zawyżonej pensji wydaje się prosty do naprawienia w sytuacji, gdy kolejna wypłata następuje za miesiąc. W praktyce jednak zarachowanie kwoty przelanej pracownikowi na poczet kolejnego wynagrodzenia może okazać się niewykonalne, a odzyskanie nadpłaty może wymagać wytoczenia procesu. Przy niesprzyjających dla pracodawcy okolicznościach próba odzyskania bezpodstawnie przelanej pracownikowi kwoty wynagrodzenia może zakończyć się niepowodzeniem. Sprawdź, jak tego uniknąć.
- Data: 08.02.2024
ZUS DRA – jak wypełnić wszystkie 13 bloków i przekazać deklarację do ZUS
Każdy przedsiębiorca, który zgłoszony jest jako płatnika składek na własne ubezpieczenia i/lub za ubezpieczone osoby obowiązany jest do comiesięcznego składania w ZUS deklaracji ZUS DRA. W deklaracji przedsiębiorca wskazuje podstawy oraz składki na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne za siebie i wszystkie osoby ubezpieczone, jeśli je ma. Wskazuje również kwoty wypłaconych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Deklaracja ZUS DRA służy również do poprawienia błędów w którejś ze złożonych deklaracji rozliczeniowych. Sprawdź, jak krok po kroku wypełnić ZUS DRA.
- Data: 06.02.2024
Szkolenie online: Przywrócenie do pracy – wynagrodzenie, świadectwo pracy, korekty ZUS
Pracownik, który uważa, że wypowiedzenie umowy o pracę jest nieuzasadnione lub zostało mu wręczone z naruszeniem przepisów, ma prawo w ciągu 21 dni od jego odebrania odwołać się do sądu oraz zażądać przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy albo odszkodowania. W razie wygranej sąd co do zasady powinien orzec z jego roszczeniem. Chyba że jego uwzględnienie jest niemożliwe lub niecelowe. Wysłuchaj wideoszkolenia i sprawdź, co w praktyce dla pracodawcy oznacza przywrócenie pracownika do pracy przez sąd. Sprawdź, jak rozliczyć wtedy wynagrodzenie, co ze świadectwem pracy i jak sporządzić korekty do ZUS.
- Data: 05.02.2024
Roszczenie o ustalenie istnienia stosunku pracy się nie przedawnia. A co z roszczeniami finansowymi
Roszczenie o ustalenie istnienia stosunku pracy się nie przedawnia. Osoba zatrudniona u pracodawcy na podstawie innej niż umowa o pracę może wystąpić o ustalenie istnienia stosunku pracy w każdym czasie, nawet wiele lat po ustaniu zatrudnienia. Jednakże roszczenie o zasądzenie zaległego wynagrodzenia (np. wyrównanie wynagrodzenia otrzymywanego na podstawie umowy cywilnoprawnej do płacy minimalnej) podlega przedawnieniu i tutaj ma zastosowanie 3-letni okres przedawnienia. Sprawdź, co to oznacza w praktyce dla pracodawców.
- Data: 29.01.2024
Do 31 stycznia aż 5 obowiązków wobec ZUS i fiskusa – PIT za 2023 rok, Mały ZUS Plus, ZUS IWA
Poradnik Płace w firmie przypomina: styczeń to pracowity miesiąc zarówno dla pracodawców, jak i przedsiębiorców. Pracodawca przekazuje ZUS IWA, zaś przedsiębiorca deklaruje, że chce korzystać z Małego ZUS Plus. Trzeba także pamiętać, aby do 31 stycznia złożyć formularze podatkowe: PIT-4R(13), PIT-11(29) oraz PIT-8AR.
- Data: 26.01.2024
Trzynastki za 2023 rok – aktualności, dokumentacja, kalkulator
Wielkość trzynastej pensji wynosi 8,5% wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który ono przysługuje (art. 4 ustawy o wynagrodzeniu rocznym). Uwzględnia się przy tym również inne świadczenia ze stosunku pracy, przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Sprawdź, jak obliczać podstawę trzynastki i jakie dokumenty wypełniać w związku z wypłatą.
- Data: 25.01.2024
Jak wypełniać formularz PIT-2(9) – praktyczna instrukcja krok po kroku
Podatnicy będący pracownikami oraz zleceniobiorcami składają płatnikom (pracodawcom, zleceniodawcom) oświadczenia i wnioski dotyczące pomniejszania zaliczek na podatek od wynagrodzeń, a także związane z przedmiotowymi zwolnieniami od podatku dochodowego. Zwykle służy do tego sformalizowany formularz PIT-2. Sprawdź, jak go wypełniać krok po kroku.
- Data: 25.01.2024
PIT za 2023 rok za pracowników – aktualne formularze i praktyczne porady
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek od dokonywanych przez siebie świadczeń ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że do końca 2023 r. można skorzystać z wyższego limitu dwóch zwolnień podatkowych dotyczących świadczeń pracowniczych. Sprawdź, jak rozliczyć z podatku PIT pracowników za 2023 rok.
- Data: 24.01.2024
Szkolenie online: W jaki sposób pracodawca powinien rozliczać nienależne wpłaty do PPK
Po zauważeniu błędu, polegającego na dokonaniu zbyt wczesnych bądź zawyżonych wpłat do PPK, pracodawca powinien o tym natychmiast zawiadomić instytucję finansową – poprzez platformę kontaktową udostępnioną przez instytucję finansową. Sprawdź, jakie dane powinien podać pracodawca w tej informacji.
- Data: 23.01.2024
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »