Szkolenie online: Jakie świadczenia opłaca się przekazać pracownikom, aby nie zapłacić składek ZUS
W firmach standardem jest już oferowanie pakietu medycznego lub karty sportowej, a niektórzy wręczają karty lunchowe, opłacają przedszkola dla dzieci pracowników czy wykupują zatrudnionym polisy ubezpieczeniowe. Pracodawcy oferują też kursy językowe i miejsce parkingowe, a na koszt firmy można również udać się do teatru albo pojechać na wycieczkę. Świadczenia pozapłacowe mogą być finansowane ze środków obrotowych albo zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Sprawdź, czy od tych dodatkowych świadczeń należy opłacać składki ZUS.
- Data: 25.04.2024
Regulamin pracy – jak go utworzyć krok po kroku i jakich błędów unikać
Każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 50 pracowników, musi utworzyć regulamin pracy i regulamin wynagradzania. Pracodawcy z mniejszą liczbą pracowników mogą podjąć decyzję o wprowadzeniu regulaminów według swojego uznania. Przy czym ci z nich, którzy zatrudniają co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, muszą wprowadzić regulaminy, jeżeli zażąda tego zakładowa organizacja związkowa. Sprawdź, jak krok po kroku utworzyć regulamin pracy i jakich błędów uniknąć przy jego wprowadzaniu.
- Data: 16.04.2024
Zwolnienie zasiłku macierzyńskiego z PIT: jak wypełnić oświadczenie ZPO i wniosek ZPM
Ubezpieczonym, które spełniają do tego warunki, należy stosować zwolnienie podatkowe przy naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od pobieranego zasiłku macierzyńskiego do kwoty 85.828 zł w skali roku. Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba złożyć oświadczenie ZPO lub wniosek ZPM. Sprawdź przykłady na 2024 rok i skorzystaj ze wskazówek, jak wypełnić wniosek.
- Data: 16.04.2024
Ebook: Jak za pomocą regulaminu wynagradzania uchronić się przed roszczeniami pracowników
Kodeks pracy nakłada na pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników obowiązek uregulowania warunków wynagradzania za pracę zatrudnianych osób w regulaminie wynagradzania. Regulamin wynagradzania powinien ustalać warunki wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą w zakresie i w sposób umożliwiający określanie, na jego podstawie, indywidualnych warunków umów o pracę. Sprawdź, jak za pomocą dobrze skonstruowanych zapisów w regulaminie wynagradzania uchronić się przed roszczeniami finansowymi swoich pracowników.
- Data: 03.04.2024
I rata odpisu na ZFŚŚ w 2024 roku - przykłady liczbowe, kalkulator odpisu na fundusz socjalny 2024
Pracodawcy muszą do 31 maja 2024 r. obliczyć i przekazać na wydzielony rachunek bankowy część odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jest to kwota stanowiąca co najmniej 75% równowartości odpisów obowiązkowych. Sprawdź na przykładach, jak ustalić przeciętną liczbę zatrudnionych i jak wyliczyć ZFŚS. Pobierz kalkulator odpisu na fundusz socjalny w 2024 roku. Kalkulator pokaże Ci m.in., jak obliczyć przeciętną liczbę zatrudnionych do ZFŚS.
- Data: 27.03.2024
Szkolenie online: O ile wzrosły kwoty wolne od potrąceń od 1 marca 2024 roku
Nowe kwoty wolne, według których pracodawca o statusie płatnika zasiłków realizuje egzekucję z wypłacanych pracownikom zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych i świadczeń rehabilitacyjnych, corocznie ogłasza prezes ZUS jako kwoty miesięczne, w ślad za waloryzacją emerytur i rent. Tegoroczny komunikat prezesa ZUS z 14 lutego 2024 r. został opublikowany w Monitorze Polskim pod poz. 133.
- Data: 25.03.2024
Szkolenie online: Weryfikacja niekaralności kandydatów do pracy i pracowników
Od 15 lutego 2024 r. obowiązują przepisy zwiększające bezpieczeństwo pracy podejmowanej w kontakcie z dziećmi i młodzieży. Osoby zainteresowane takim zajęciem muszą przedstawiać zaświadczenie o niekaralności nawet z rejestrów krajów, w których mieszkali w ciągu ostatnich 20 lat. Sprawdź, co to oznacza w praktyce dla pracodawców. Dowiedz się, jakie kary przewidziano dla nierzetelnych pracodawców i organizatorów. Wysłucha również, jak wyglada obecnie weryfikacja niekaralności kandydatów do pracy w sektorze finansowym i samorządowym.
- Data: 25.03.2024
ZUS ZSWA za 2023 rok składasz do 2 kwietnia – instrukcja wypełniania
Do 2 kwietnia 2024 r. część pracodawców musi złożyć zgłoszenie ZUS ZSWA za rok ubiegły. Informacje podane w formularzu ZUS ZSWA wpłyną na przyszłe świadczenia emerytalne pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Skorzystaj ze wskazówek ZUS i uniknij korekt. I to zarówno wtedy, gdy wypełniasz ZUS ZSWA odręcznie, jak i wtedy gdy wysyłasz go za pomocą programu Płatnik.
- Data: 22.03.2024
Częste ZUS ZLA a rozwiązanie umowy o pracę – przykłady z życia
Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie stosunku pracy staje się skuteczne wówczas po upływie tego okresu lub w wyjątkowych sytuacjach bez zachowania tego okresu. Poniżej znajdziesz 6 przykładów z życia oraz odpowiedzi, czy w przedstawionych w nich sytuacjach pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem.
- Data: 18.03.2024
Jak krok po kroku wypełnić zaświadczenie Z-3b
Formularz Z-3b wypełnia i przekazuje do ZUS osoba fizyczna, będąca przedsiębiorcą, która jest zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego i która była niezdolna do pracy z powodu choroby. Na podstawie danych zawartych w przedmiotowym zaświadczeniu ZUS ustali prawo i dokona ewentualnej wypłaty zasiłku. Formularz może również być wysyłany jako wniosek o wypłatę zasiłku za kolejny okres. Sprawdź, jak wypełnić Z-3b. Poznaj także odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące Z-3b.
- Data: 18.03.2024
Jak wypełnić ZUS RSA: imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek
Każda osoba będąca płatnikiem składek, zobowiązana jest do wykazania wysokości wypłaconych świadczeń oraz do wykazania przerw w opłacaniu składek za osoby ubezpieczone na ubezpieczenia społeczne. Służy do tego formularz ZUS RSA. W raporcie ZUS RSA płatnik wykazuje za konkretną osobę ubezpieczoną rodzaje i okresy przerwy w opłacaniu składek oraz zestawienie wypłaconych świadczeń lub wynagrodzeń za czas absencji chorobowej. Jeśli takie sytuacje u płatnika składek nie wystąpiły płatnik składek nie wypełnia i nie przekazuje do ZUS tego raportu. Sprawdź, jak go wypełniać.
- Data: 18.03.2024
Umowa zlecenia i stawka godzinowa w 2024 roku - kalkulator, przykłady liczbowe
W odróżnieniu od minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy, minimalne wynagrodzenie z tytułu umów cywilnoprawnych nie jest ustalane w postaci kwoty wynagrodzenia miesięcznego, lecz przy zastosowaniu stawki godzinowej. Sprawdź na przykładach, jak ustalać stawkę godzinową w 2024 roku.
- Data: 18.03.2024
Czy przy każdej umowie zlecenia składa się oświadczenie do celów składkowo-podatkowych
Każdy płatnik, który zdecydował się na zatrudnienie zleceniobiorcy, musi prawidłowo i w odpowiednim terminie zgłosić go do ZUS – do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego lub samego ubezpieczenia zdrowotnego. Zleceniodawca musi także terminowo pobierać i opłacać składki na te ubezpieczenia. Po spełnieniu pewnych przesłanek zleceniobiorcy w ogóle nie należy zgłaszać w ZUS. Sprawdź, o jakie okoliczności chodzi. Pobierz wzór oświadczenia do celów składkowo-podatkowych i sprawdź, jak go wypełniać.
- Data: 13.03.2024
Urlop wypoczynkowy i wynagrodzenie urlopowe w pytaniach i odpowiedziach
Wymiar urlopu wypoczynkowego jest zależny od stażu pracy i wynosi odpowiednio 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. W dniem osiągnięcia przez pracownika stażu pracy 10-letniego nabywa on prawo do wyższego wymiaru urlopu, tj. 26 dni. W sytuacji gdy pracownik wykorzystał cały przysługujący mu wymiar urlopu wypoczynkowego, a następnie nabył prawo do wyższego wymiaru urlopu to przysługuje mu urlop uzupełniający, tj. 6 dni. Jeżeli w dniu osiągnięcia wymaganego stażu pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego przysługującego na dany rok, należy przeliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego ponownie. Sprawdź, jak stosować powyższe zasady w praktyce. Poznaj odpowiedzi Czytelników poradnika Płace w firmie dotyczące urlopów wypoczynkowych i wynagrodzenia urlopowego.
- Data: 13.03.2024
Kwoty wolne od potrąceń od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku – zestawienia dla całego etatu i niepełnych etatów
Sprawdź, ile wynoszą kwoty wolne od potrąceń obowiązujące od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku (w zł) dla pracowników pełnoetatowych oraz zatrudnionych na 1/4 etatu, 1/3 etatu, 1/2 etatu i 3/4 etatu.
- Data: 11.03.2024
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »