Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Oznacza to, że umowa o dzieło jest zawsze umową odpłatną. W konsekwencji stanowi ona tytuł do opodatkowania, zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Sprawdź na przykładach liczbowych, w jaki sposób rozliczać umowę o dzieło z urzędem skarbowym.
Wbrew pozorom prawidłowe obliczenie wymiaru urlopu dla pracownika nie jest wcale prostym zadaniem. Zwłaszcza wtedy, kiedy urlop wypoczynkowy musimy obliczyć proporcjonalnie czy to do jego wymiaru etatu czy też do okresu pracy przepracowanego w ciągu roku. Jak to zadanie wykonać prawidłowo dowiesz się z naszej porady video.
Każdorazowe ustalenie nowej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powoduje, że należy zaktualizować wiele wskaźników płacowych. Tak dzieje się 1 lipca 2024 r. Na 2024 rok ustalono bowiem odrębne kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę – w odniesieniu do każdego półrocza. Sprawdź, ile wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 lipca 2024 r. i jak rozliczać wynagrodzenia z uwzględnieniem nowej wysokości wskaźników płacowych od 1 lipca 2024 r. Pamiętaj także o nowej wysokości minimalnej stawki godzinowej wynagrodzenia otrzymywanego na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Świadczenie wczasy pod gruszą jest dostępne przede wszystkim dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Mogą z niego korzystać także byli pracownicy – emeryci i renciści, a nawet członkowie rodziny pracowników, jeśli pracodawca umożliwił im dostęp do ZFŚS. O tym, dla kogo są dostępne wczasy pod gruszą, decydują regulamin firmy oraz polityka ZFŚS. Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania o wczasy pod gruszą w 2024 roku.
Wczasy pod gruszą to najbardziej popularny rodzaj pomocy z ZFSS. Jest to zbiorcza nazwa dla różnych form wypoczynku organizowanego przez pracownika czy inną osobę uprawnioną do korzystania z funduszu na własną rękę, w jakiej pracodawca partycypuje finansowo. Dowiedz się, w jaki sposób wypłacać pracownikowi wczasy pod gruszą.
Już 17 maja 2024 r. wszystkie stanowiska pracy muszą spełniać nowe wymogi. Wielu pracodawców musi wymienić dotychczas używane przez pracowników krzesła czy dokupić dodatkowe monitory, klawiatury i myszki. Ponadto ustawodawca wreszcie uznał laptopy za powszechne narzędzia pracy i uregulował kwestie związane z ich użytkowaniem. Sprawdź szczegóły.
Obecnie toczą się prace nad zmianami w udzielaniu pomocy prawnej obywatelom Ukrainy. Legalność pobytu obywateli Ukrainy będzie przedłużona do 30 września 2025 r. Jednocześnie, od przyszłego roku, możliwa będzie zmiana statusu pobytu z obecnej ochrony tymczasowej na pobyt czasowy na okres 3 lat. Od 1 lipca 2024 r. zmieni się także system wsparcia dla obywateli Ukrainy. Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców. Przeczytaj, jakie wynagrodzenie należy wypłacać Ukraińcowi.
Odpowiednie dokumentowanie zawieranych umów cywilnoprawnych służy po pierwsze interesom stron tych umów, a po drugie – spełnieniu określonych wymogów stawianych przez prawo. W artykule eksperta Płace w firmie znajdziesz najważniejsze dokumenty, których sporządzenie jest obowiązkowe lub zalecane w związku z zawarciem umowy zlecenia.
Obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy Kodeksu pracy, stwarzają pracującym rodzicom możliwość nieograniczonej opieki nad dziećmi, szczególnie w początkowej fazie ich życia. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, większość uprawnień rodzicielskich przysługuje zarówno parującym matkom jak i ojcom dzieci, a niektóre z nich przysługują wyłącznie ojcom. Z artykułu dowiesz się m.in. na jakich zasadach pracodawca udziela urlopy i zwolnienia, czy jest nimi zobligowany, oraz jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku. Sprawdź, w jaki sposób pracodawca powinien udzielać pracownikowi ojcu takich zwolnień od pracy, jak urlop ojcowski, urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka, urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy, zwolnienie od pracy na opiekę.
Czy pracownik ma prawo do powrotu na stanowisko pracy zajmowane przed urlopem macierzyńskim, rodzicielskim lub ojcowskim? Co w przypadku, gdy pracodawca zlikwidował stanowisko, które wcześniej zajmował ten pracownik? Sprawdź ważne informacje dla pracodawców, którzy zatrudniają pracowników będących rodzicami. Dowiedz się, jakie uprawnienia ma pracownik, który powraca z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub ojcowskiego.
Pracownik ma prawo do okularów korygujących wzrok lub szkieł kontaktowych. Prawo to przysługuje, gdy pracownik pracuje powyżej połowy dobowego wymiaru czasu pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Sprawdź, jak powinien wyglądać wniosek o zwrot kosztów zakupu okularów/soczewek kontaktowych korygujących wzrok. Przekonaj się, jak rozliczyć się z pracownikiem.
Ustawa emerytalna wymienia, jakie konkretnie należności mogą być potrącane z zasiłków. Można potrącać również inne należności, ale pod warunkiem że istnieje tytuł wykonawczy uprawniający do dokonania tego potrącenia. Jeżeli pracodawca chciałby dokonać potrącenia bez takiego tytułu egzekucyjnego, np. pożyczki udzielonej pracownikowi z własnych środków, musiałby uzyskać od niego pisemną zgodę na takie potrącenie. W takim przypadku żadne kwoty wolne ani granice potrąceń nie występują, gdyż nie określają ich żadne przepisy.
Sprawdź wnioski, jakie płyną dla pracodawców z najnowszych stanowisk resortu pracy dotyczących rozliczania zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Wysłuchaj, czy pracownik może w czwartek wnioskować o zwolnienie z tytułu działania siły wyższej na dwa kolejne dni robocze – piątek i poniedziałek.
Lista płac to bardzo istotny dokument przedstawiający rozliczenie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń przyznawanych zatrudnionym osobom przez pracodawców. W przepisach nigdzie nie znajdziemy jednak jej wzoru, wskazującego, jakie dokładnie elementy powinna ona zawierać. W praktyce jej ostateczny kształt zależy przede wszystkim od podstawy zatrudnienia rozliczanych osób oraz od specyfiki i potrzeb konkretnego zakładu pracy. Sprawdź, jak krok po kroku sporządzić listę płac. Pobierz instrukcję.
Wynagrodzenie chorobowe finansowane ze środków pracodawcy. Nie jest wynagrodzeniem za pracę. Nie jest również świadczeniem z ubezpieczeń społecznych i nie podlega rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenie społeczne. Ustala się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego zawartych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. a co z zasiłkiem chorobowym? Sprawdź 10 różnic między wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym.