Minimalna stawka godzinowa przy umowach zlecenia od 1 lipca 2024 r. – przykłady liczbowe
W przypadku gdy wysokość wynagrodzenia ustalonego w umowie nie zapewnia przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi otrzymania za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej stawki godzinowej, przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi przysługuje wynagrodzenie w wysokości obliczonej z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej. Sprawdź tę zasadę w praktyce i pobierz przykłady liczbowe.
- Data: 11.07.2024
ZFŚS: przykładowe kryterium dochodowe skonstruowane na potrzeby dopłaty do wczasów pod gruszą
W dobie RODO powszechnie uznaje się, że pracodawca nie może żądać od osoby uprawnionej podania dokładnej kwoty średniego dochodu przypadającego na członka rodziny, lecz zdradzenia przynależności do konkretnego przedziału dochodowego ustalanego właśnie na podstawie tego średniego dochodu. Przedziały powinny być 3, a jeszcze lepiej 4 lub 5. Należy do każdego przedziału dochodowego przypisać jasną i konkretną dopłatę gruszową. Kwoty dopłaty właściwe dla każdego przedziały powinny być realnie zróżnicowane, a nie różnić się tylko „groszami”.
- Data: 11.07.2024
ZFŚS: Przykładowe zasady zliczania średniego dochodu i jego dokumentowania na potrzeby funduszu socjalnego
Sprawdź, jak właściwie ustalać dochód na potrzeby fundusz socjalnego. Pobierz przykładowe zasady zliczania średniego dochodu i jego dokumentowania na potrzeby funduszu socjalnego.
- Data: 11.07.2024
Wynagrodzenie minimalne i wskaźniki płacowe od 1 lipca 2024 r. – na przykładach liczbowych
Na 2024 rok ustalono odrębne kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę – w odniesieniu do każdego półrocza. Sprawdź, ile wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 lipca 2024 r. i jak rozliczać wynagrodzenia z uwzględnieniem nowej wysokości wskaźników płacowych od 1 lipca 2024 r.
- Data: 11.07.2024
Wyrok SN: Dodatek za rozłąkę i strawne – co ze składkami ZUS i podatkiem PIT
Uzyskujący i dodatek za rozłąkę, i strawne pracownik, który został czasowo przeniesiony w inne miejsce, nie zapłaci składek od żadnego z nich.Wynika tak zwyroku Sądu Najwyższego z 7 lutego 2024 r. (sygn. akt I USKP 94/22). Sprawdź, co z podatkiem PIT.
- Data: 11.07.2024
Wyrok SN: Przywrócenie do pracy: skutkami błędów zostanie obarczony nowy pracodawca
Nowy pracodawca, od którego przywrócenia do pracy żąda zwolniony nieprawidłowo przez jego poprzednika, musi wykonać wyrok sądu.Nieprawidłowo zwolniony z pracy nie może bowiem pozostawać w gorszej sytuacji od pracowników, którzy przeszli do nowego zakładu pracy na mocy art. 231 Kodeksu pracy. Tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z 7 lutego 2024 r. (sygn. akt III PSKP 19/23).
- Data: 11.07.2024
Wyrok SN: różne wynagrodzenie za jednakowe obowiązki to jaskrawa dyskryminacja
Pracodawca, który nie pilnuje zasady równego wynagradzania podwładnych na podobnych stanowiskach, zapłaci odszkodowanie. Nieuwzględnianie kilkukrotnych wniosków pracownika o wyrównanie jego pensji do poziomu kolegów realizujących identyczne czynności nie zasługuje na ochronę prawną. Pracodawca uparcie ignorujący regułę równej płacy za jednakową pracę, będącą podstawową zasadą prawa pracy, musi się liczyć z finansowymi konsekwencjami – uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 9 stycznia 2024 r. (sygn. akt I PSKP 39/22).
- Data: 11.07.2024
Wyrok SN: Wiceprezes figurant odpowiada za zaległe składki ZUS
Od odpowiedzialności za zobowiązania wobec ZUS członek zarządu nie wybroni się tym, że nie był zorientowany w złej kondycji spółki. Cały zarząd spółki z o.o. prowadzi i zarządza jej sprawami. Dlatego wiceprezes nie uwolni się od zarzutów tłumaczeniem, że zajmował się merytorycznie innymi kwestiami, a pozostali decydenci odsuwali go od najważniejszych kwestii dotyczących firmy – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 marca 2024 r. (sygn. akt II USKP 18/23).
- Data: 11.07.2024
Wyrok SN: zwolnienie ze składek ZUS również dla przedsiębiorczego lekarza
Jeśli w ramach własnej firmy lekarz zaczyna współpracę ze szpitalem, w którym dopiero co ukończył rezydenturę, nie traci prawa do ulgi na start ani do opłacania preferencyjnych składek. Czynności wykonywanych przez niego na stażu lekarskim nie można bowiem utożsamiać z tymi, realizowanymi na podstawie prywatnej praktyki. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 14 lutego 2024 r. (sygn. akt III USKP 61/22).
- Data: 11.07.2024
Szkolenie online: Oświadczenia socjalne w dobie RODO – jak sporządzić najważniejszy dokument ZFŚS
Pracodawca tworzący ZFŚS przyznaje świadczenia socjalne generalnie po złożeniu przez osobę uprawnioną oświadczenia socjalnego. Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie wymaga przekazywania oświadczeń (wniosków) socjalnych woli na papierze. Jednak do celów dowodowych jest to zalecane. Inaczej mówiąc, oświadczenie socjalne to wniosek osoby uprawnionej do korzystania z zfśs o przyznanie konkretnej formy wsparcia z funduszu, określonej w regulaminie socjalnym, w którym zdradza ona swoje dane osobowe niezbędne do ustalenia prawa do danego świadczenia socjalnego oraz do jego wysokości. Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące oświadczenia socjalnego.
- Data: 10.07.2024
Szkolenie online: Wakacje składkowe przedsiębiorców – rozliczenia z ZUS, procedura składania wniosku
Wakacje składkowe to nowy rodzaj zwolnienia ze składek przysługującego osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą. Polega ono na zwolnieniu przedsiębiorcy na jego wniosek z opłacenia składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz ew. dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za jeden wybrany przez niego miesiąc kalendarzowy raz w roku kalendarzowym. Za ulgowy miesiąc kalendarzowy nie musi on również odprowadzać składek na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Solidarnościowy. Wakacje składkowe przedsiębiorców nie oznaczają zawieszenia działalności gospodarczej. Sprawdź, kiedy po raz pierwszy przedsiębiorca skorzysta z wakacji składkowych.
- Data: 03.07.2024
Zmiany w wynagrodzeniach – Płace w firmie polecają przegląd na początek wakacji
Od 1 lipca 2024 r. wzrasta płaca minimalna, zarówno z tytułu zatrudnienia etatowego jak i na umowę zlecenia. Nowe wynagrodzenie miesięczne z umów o pracę wynosi 4.300 zł, a stawka minimalna godzinowa z umów cywilnoprawnych – 28,10 zł. Sprawdź przykładowe listy płac i dowiedz się, jak ustalać wysokość świadczeń pracowniczych po zmianach od 1 lipca 2024 r.
- Data: 02.07.2024
Urlopy wypoczynkowe – pobierz 5 kalkulatorów i właściwie nalicz wymiar urlopu
Wymiar urlopu wypoczynkowego jest zależny od stażu pracy i wynosi odpowiednio 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. W dniem osiągnięcia przez pracownika stażu pracy 10-letniego nabywa on prawo do wyższego wymiaru urlopu, tj. 26 dni. W sytuacji gdy pracownik wykorzystał cały przysługujący mu wymiar urlopu wypoczynkowego, a następnie nabył prawo do wyższego wymiaru urlopu to przysługuje mu urlop uzupełniający, tj. 6 dni. Pobierz 5 kalkulatorów płacowych, dzięki którym właściwie naliczysz wymiaru urlopów wypoczynkowych.
- Data: 01.07.2024
Potrącenia z umowy zlecenia i nowe kwoty wolne od potrąceń od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. – praktyczne zestawienia
Aby w stosunku do wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia, można było stosować ograniczenia w egzekucji, muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki. Umowa zlecenia powinna stanowić świadczenia powtarzające się, tzn. pobierane okresowo w regularnych odstępach czasu, jednak bez względu na częstotliwość wypłat – co miesiąc, kwartał czy raz w roku. Jego celem powinno być zapewnienie utrzymania albo powinno ono stanowić jedyne źródło dochodu. Sprawdź kwoty wolne od potrąceń przy umowach zlecenia, które obowiązują od 1 lipca 2024 r.
- Data: 01.07.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »