Szkolenie online: Umowy o dzieło – obowiązki wobec ZUS i formularz RUD
W Twojej firmie zawierane są umowy o dzieło? Jeśli tak, wcześniej czy później zostaną one skontrolowane przez ZUS? Czy wiesz, jak wybronić umowę o dzieło podczas kontroli ZUS? Wysłuchaj wideoszkolenia. Pamiętaj: jeżeli przedmiotem umowy jest usługa, to nie jest dzieło. Tym bardziej jeżeli przedmiotem umowy są czynności powtarzalne, dana umowa nie może być dziełem.
- Data: 17.05.2024
Ściągawka płacowa: Potrącenia z wybranych świadczeń pracowniczych – wynagrodzeń
Ochronie przed potrąceniami podlegają nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także dodatkowe składniki wynagrodzenia – zarówno o charakterze obowiązkowym, jak i dobrowolnym, m.in. premie, dodatki, nagrody. Chronione są również inne świadczenia o charakterze finansowym, niebędące wynagrodzeniem za pracę w ścisłym znaczeniu, jednak pozostające w związku ze stosunkiem pracy. Sprawdź, o jakie świadczenia chodzi.
- Data: 15.05.2024
Ściągawka płacowa: Potrącenia z wynagrodzenia – kodeksowe granice potrąceń
W celu ochrony wynagrodzenia za pracę ustawodawca wytyczył granice, do których pracodawca może zmniejszać wynagrodzenie. Dokonując potrąceń z wynagrodzenia, należy zatem pozostawić pracownikowi do dyspozycji pewną kwotę, którą trzeba mu wypłacić. Pracownik zawsze otrzyma zatem przynajmniej kwotę wolną od potrąceń, której nie można naruszyć. Do wyjątków należy sytuacja, gdy są potrącane alimenty. Wówczas pracodawca nie stosuje kwoty wolnej od potrąceń, ale uwzględnia ograniczenie potrącenia do wysokości 3/5 wynagrodzenia.
- Data: 14.05.2024
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy – 10 ważnych różnic dla pracodawcy
Jeśli ubezpieczony jest niezdolny do pracy z powodu choroby lub izolacji/kwarantanny w warunkach domowych, przysługuje mu świadczenie pieniężne, mimo że nie wykonuje on pracy. Świadczenie to może przybrać formę wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby albo zasiłku chorobowego. Sprawdź, kto wypłaca obydwa świadczenia, a także jaka jest ich wysokość. Przeczytaj, w jaki sposób ustalić prawo do świadczenia i podstawę wymiaru.
- Data: 14.05.2024
Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie raporty do ZUS przekazać
Już w 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli zawnioskować o zwolnienie z opłacania składek, czyli o tzw. wakacje składkowe. Sprawdź, co powinien zawierać wniosek o wakacje składkowe i jakie obowiązki będzie miał płatnik składek w okresie wakacji składkowych.
- Data: 13.05.2024
Dyrektywa w sprawie jawności wynagrodzeń – 6 nowych obowiązków pracodawcy
Dyrektywa w sprawie jawności wynagrodzeń wymaga od pracodawców wdrożenia i utrzymania zasady równości wynagradzania ze względu na płeć. Aby odpowiednio przygotować się na nowe przepisy, pracodawca powinien już teraz dokonać przeglądu przepisów płacowych. Sprawdź, jakie procedury związane z informowaniem pracowników będą wymagane po wprowadzeniu nowych przepisów. Dowiedz się, co z podwyżkami wynagrodzeń po wprowadzeniu dyrektywy do polskiego prawa.
- Data: 13.05.2024
Szkolenie online: Wynagrodzenia członków komisji wyborczych – zwolnienia od pracy, świadczenia, składki i podatek
Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wszystkich państwach członkowskich od 6 do 9 czerwca. Sprawdź, o jakie zwolnienia od pracy może się starać członek obwodowej komisji wyborczej. Sprawdź również, czy przy wyborach parlamentarnych i samorządowych właściwie rozliczyłeś swojego pracownika z jego nieobecności.
- Data: 06.05.2024
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej – wniosek o przeliczenie wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego
Po zmianie stanowiska ZUS przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi należy przyjąć stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika wynikające z umowy. Nie należy z urzędu przeliczać podstaw wymiaru zasiłków w sprawach zamkniętych. Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczony wystąpi z wnioskiem o dokonanie przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku. Wówczas pracodawca będzie musiał dokonać takiego przeliczenia, a następnie wypłacić wyrównanie. Pobierz wniosek o przeliczenie wysokości wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Sprawdź, w jaki sposób przeliczać podstawę wymiaru zasiłków na przykładach liczbowych.
- Data: 06.05.2024
Ebook: Uprawnienia rodzicielskie dla pracownika ojca – zestawienie dla pracodawcy z przykładami i podstawą prawną
Obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy Kodeksu pracy stwarzają pracującym rodzicom możliwość nieograniczonej opieki nad dziećmi, szczególnie w początkowej fazie ich życia. Większość uprawnień rodzicielskich przysługuje zarówno pracującym matkom, jak i ojcom dzieci, a niektóre z nich przysługują wyłącznie ojcom. Sprawdź na przykładach, w jaki sposób ojciec dziecka może skorzystać z danego uprawnienia.
- Data: 30.04.2024
Siła wyższa a korekty do ZUS i wyrównanie dla pracownika po zmianie stanowiska ZUS
W związku z nowym stanowiskiem ZUS z 20 marca 2024 r. przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, w miesiącu, z którego wynagrodzenie uwzględniane jest w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za późniejszy okres, należy przyjąć stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika wynikające z umowy, niezależnie czy korzystał z tego zwolnienia przez cały dzień czy kilka godzin. Sprawdź, czy w związku z nowym stanowiskiem ZUS pracodawca musi składać korekty do ZUS.
- Data: 30.04.2024
Zwolnienie z powodu siły wyższej a podstawa wymiaru zasiłków – tabela porównawcza po stanowisku ZUS
Sprawdź, w jaki sposób po ukazaniu się stanowiska ZUS potraktować składniki wynagrodzenia stałe (w przypadku korzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w wymiarze godzinowym lud dniowym). Sprawdź także, co ze zmiennymi składnikami wynagrodzenia przy wymiarze dniowym i wymiarze godzinowym. Pobierz tabelę porównawczą, co zmieniło się po ukazaniu się stanowiska ZUS, jeśli w średniej z 12 miesięcy wlicza się miesiąc, w którym pracownik korzystał ze zwolnienia od pracy w z powodu działania siły wyższej. Jak liczyć w takich przypadkach podstawę wymiaru zasiłków?
- Data: 29.04.2024
Ochrona sygnalistów – 5 wskazówek, jak sprawnie wdrożyć procedury plus wzory dokumentów
Rada Ministrów przyjęła 2 kwietnia 2024 r. projekt ustawy o ochronie sygnalistów. W artykule przedstawiamy, jakie nowe rozwiązania znalazły się w projekcie. Ustawą zajmie się teraz parlament. Chociaż termin na wdrożenie procedur wydłużono do 3 miesięcy, warto zacząć przygotowania już teraz. Sprawdź, na jakie sprawy zwrócić uwagę, aby w sprawnie wdrożyć procedury ochrony sygnalistów, gdy ustawa wejdzie już w życie. Pobierz wzory dokumentów dotyczących sygnalistów.
- Data: 27.04.2024
Jak właściwie stosować kwotę zmniejszającą podatek przy obliczaniu wynagrodzeń
Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawców jako płatników jest pobieranie zaliczek na PIT od wynagrodzeń wypłacanych zatrudnionym przez nich osobom. Wysokość tych zaliczek można jednak ograniczyć, dzięki zastosowaniu tzw. kwoty zmniejszającej podatek. Sprawdź, jak ją stosować przy obliczaniu wynagrodzeń.
- Data: 27.04.2024
Nagroda jubileuszowa dla pracownika samorządowego – terminy wypłaty, przykłady liczbowe
Nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikowi samorządowemu po osiągnięciu określonej liczby lat pracy. Przy czym jej wysokość rośnie proporcjonalnie do długości okresu zatrudnienia. Przeczytaj, jak obliczyć nagrodę jubileuszową w szczególnych przypadkach i kiedy należy wypłacić nagrodę jubileuszową. Sprawdź, jak liczyć nagrody jubileuszowe na przykładach liczbowych.
- Data: 27.04.2024
Zgłoszenie umowy o dzieło: formularz ZUS RUD – instrukcja i odpowiedzi na pytania
Umowa o dzieło to podstawowa i jedna z popularniejszych form zatrudnienia. Obowiązujące przepisy nie narzucają na zlecającego wykonanie dzieła, zgłoszenia jej wykonawcy w ZUS do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak zgodnie ze zmianami, które nastąpiły z początkiem 2021 roku, o zawarciu każdej umowy o dzieło należy poinformować ZUS. Zlecający ma na to 7 dni. Przedmiotowy formularz służy jednocześnie do sporządzania przekazanych wcześniej zgłoszeń umów.
- Data: 26.04.2024
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »