Szkolenie online: Pracownik długo choruje – okresy zasiłkowe, podstawa wymiaru świadczeń
Pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby, przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Okresy wypłaty zasiłków są limitowane, np. zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonym osobom aż do wykorzystania całego okresu zasiłkowego. Sprawdź zasady obliczania okresu zasiłkowego, kiedy niezdolność do pracy ma charakter ciągły.
- Data: 12.10.2023
W jaki sposób od 30 września 2023 r. pracodawca zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy pracownikom młodocianym
Na przestrzeni ostatnich lat w zdecydowanej większości sektorów gospodarki dokonał się duży postęp techniczny. Dlatego też należało dostosować przepisy dotyczące ochrony pracy młodocianych do obecnie panujących standardów wykonywania takiej pracy przez młodocianych pracowników.
- Data: 09.10.2023
Wypowiedzenie umowy o pracę i świadczenia dla pracowników – 5 ważnych wyroków Sądu Najwyższego
Czy zmiana indywidualnego rozkładu czasu pracy wymaga wypowiedzenia zmieniającego? Czy zmiana treści układu zbiorowego na niekorzyść pracowników uprawnia pracodawcę do wypłaty jubileuszówki w niższej wysokości? Czy odprawa z tytułu zwolnień przysługuje w razie przejęcia pracownika przez innego pracodawcę? Czy samo orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do pracy uprawnia do wypowiedzenia umowy o pracę? Poznaj te i inne stanowiska Sądu Najwyższego.
- Data: 06.10.2023
Zadaniowy system czasu pracy – jak rozliczać zadania i pracę nadliczbową
Zadaniowy system czasu pracy może być stosowany przy tego rodzaju pracach, w których istotne jest faktyczne ich wykonywanie. Rozliczanie za efekty, a nie liczbę przepracowanych godzin, pozwala pracownikom realizować zadania w sposób bardziej elastyczny i efektywny. Sprawdź, jak uniknąć najczęstszych problemów z właściwą organizacją pracy w tym systemie.
- Data: 06.10.2023
Stanowiska pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze a ZUS
Obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego pracowników w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest prowadzenie wykazu stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Sprawdź obowiązki pracodawcy wobec ZUS.
- Data: 06.10.2023
Wynagrodzenia kierowców w transporcie międzynarodowym – zmiany
Od 19 sierpnia 2023 r. zwolnione z podatku są przychody kierowcy wykonującego międzynarodowe przewozy drogowe w wysokości stanowiącej równowartość 20 euro za każdy dzień pobytu kierowcy za granicą. Dotyczy zarówno umów o pracę, jak i umów zlecenia. W przypadku kierowców, których miesięczny przychód jest wyższy niż przeciętne wynagrodzenie, od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne można odjąć równowartość 60 euro za każdy dzień pobytu za granicą. Sprawdź szczegóły.
- Data: 06.10.2023
ZUS potwierdza nowe zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych – 2 przykłady
Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty do podstawy wymiaru chorobowych niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy trwa nadal. Jest to zmiana poprzedniego stanowiska. Dotychczas zgodnie z wyjaśnieniami ZUS takiego przychodu nie należało przyjmować do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w przypadku wygaśnięcia umowy zlecenie. Zmianę stanowiska należy stosować w stosunku do bieżących spraw. Wniosek można złożyć za pośrednictwem PUE ZUS na formularzu POG. Sprawdź nowe zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.
- Data: 06.10.2023
Szkolenie online: Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim – prawa pracodawcy
Sprawdź, w którym momencie pracodawca otrzymuje informację, że jego pracownik jest na ZUS ZLA. Dowiedz się, w jakim przypadku pracownik traci prawo do świadczeń chorobowych. Wysłuchaj, który pracodawca jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli zwolnień lekarskich
- Data: 26.09.2023
Praca zdalna w praktyce – najnowsze stanowisko GIP
Zapytaliśmy GIP m.in. o to, czy pracodawca może wprowadzić w wewnętrznych regulacjach prawnych postanowienie, że u niego w ogóle nie będzie stosowana praca zdalna okazjonalna? Czy pracodawca może ograniczyć liczbę pracy zdalnej okazjonalnej u siebie np. do 12 dni? Albo czy pracodawca może wprowadzić postanowienie, że konkretne grupy zawodowe np. kierowcy czy recepcjoniści nie mogą wnioskować o pracę zdalną okazjonalną? A jeśli nie można, a pracodawca wprowadzi takie regulacje, to jakie konsekwencje mogą go spotkać w przypadku kontroli? Sprawdź stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy.
- Data: 14.09.2023
Świadczenia dla pracowników bez składek ZUS – wskazówki dla pracodawcy oraz przykłady
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwanych dalej „składkami”, stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Sprawdź zestawienie najpopularniejszych wyłączeń przychodów z podstawy wymiaru składek ZUS, które, po spełnieniu dodatkowych przesłanej może zastawać każdy pracodawca.
- Data: 14.09.2023
Wyższy odpis na ZFŚS od 1 lipca 2023 r.
Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 odmroziła podstawy naliczenia odpisu na ZFŚS w 2023 roku już za okres od 1 lipca 2023 roku. Sprawdź szczegóły. Pobierz aktualny kalkulator odpis na ZFŚS po zmianach od 1 lipca 2023 r. Pobierz dwa przykłady liczbowe i ustal zwiększoną wysokość odpisu na ZFŚS w 2023 r. do 30 września 2023 r. Pamiętaj, że za naruszenie przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o zfśs – nakazującego przekazywanie kwot odpisu na zfśs, na rachunek zfśs, w określonych terminach – grozi kara grzywny. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 zł do 5.000 zł.
- Data: 14.09.2023
Zatrudnienie przy wykonywaniu usług przez aplikację będzie umową o pracę
Trwają prace nad nową dyrektywą unijną w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. Nowe przepisy będą miały wielkie znaczenie dla zatrudnionych poprzez serwisy internetowe i wykonujących prace i usługi za pośrednictwem popularnych aplikacji. Sprawdź, co może się zmienić w umowach o pracę.
- Data: 11.09.2023
Od 1 września 2023 r. zmieniają się zasady wynagradzania młodocianych
Dnia 1 września 2023 r. wzrosły wynagrodzenia młodocianych w okresie nauki zawodu, a także odbywających przyuczenie do wykonywania określonych prac. Tak wynika z nowego rozporządzenia wydanego w tej sprawie przez Radę Ministrów. Zmiany mają zachęcić młodzież do wyboru szkół branżowych, z korzyścią dla gospodarki oraz pracodawców, z których wielu zmaga się z problemem niedoboru pracowników.
- Data: 07.09.2023
PIP o badaniach okresowych pracowników po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego
Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała wyjaśnienia dotyczące przeprowadzania badań okresowych pracowników w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, w związku z zapytaniami w tej sprawie skierowanymi do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
- Data: 07.09.2023
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »