Resort pracy zapowiada zmiany w ustalaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę

Dodano: 28 marca 2024

W 2024 roku do polskich przepisów wdrożone zostaną postanowienia unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE – zapowiada resort pracy. Dyrektywa przewiduje zastosowanie większej liczby kryteriów, niż obecnie stosowane w Polsce, przy ustalaniu poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tak wynika z odpowiedzi Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z 14 marca 2024 r. na interpelację posła Daniela Milewskiego (nr 1677) w sprawie przewidywanych na lata 2024-2027 podwyżek płacy minimalnej w kontekście bezpieczeństwa finansowego Polaków (sejm.gov.pl).

Dyrektywa przewiduje obowiązek uwzględnienia przy ustalaniu bądź aktualizacji minimalnego wynagrodzenia 4 obligatoryjnych elementów kryteriów:

Nowe kryteria przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę

1.

siła nabywcza ustawowych wynagrodzeń minimalnych, z uwzględnieniem kosztów utrzymania

2.

ogólny poziom wynagrodzeń i ich rozkład

3.

stopa wzrostu wynagrodzeń

4.

długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmiany

Państwa członkowskie będą zobowiązane do dokonywania oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia. W tym celu będą musiały wybrać co najmniej jedną orientacyjną wartość referencyjną na poziomie międzynarodowym lub na poziomie krajowym (np. 60% mediany wynagrodzeń brutto i 50% przeciętnego wynagrodzenia brutto).

Warto wiedzieć, że dyrektywa przewiduje także:

  • zaangażowanie partnerów społecznych w ustalanie i
  • aktualizowanie ustawowych wynagrodzeń minimalnych, zapewniające ich dobrowolny udział w rozmowach w całym procesie decyzyjnym.

Postanowienia unijnej dyrektywy powinny zostać wprowadzone do przepisów krajowych w terminie do 15 listopada 2024 roku.

Ustawa wdrażająca dyrektywę o minimalnych płacach w UE jest prawie gotowa - zaznacza resort pracy. Płaca minimalna będzie oznaczała płacę zasadniczą. Obecnie płaca minimalna nie równa się płacy zasadniczej. Zdaniem resortu płaca minimalna powinna oznaczać płacę zasadniczą, a premie i inne dodatki powinny być ponad minimalnym wynagrodzeniem.

Autor: Redakcja Płace w firmie

Numer 274 Kwiecień 2024 r.

Numer 274 Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej