Zmiana czasu z zimowego na letni – wynagrodzenie

Dodano: 29 marca 2024

W 2024 roku zmiana czasu z zimowego na letni odbędzie się w nocy z 30 na 31 marca, a więc w Święta Wielkanocne. Zmiana czasu z zimowego na letni nie wpływa na czas pracy pracowników, którzy nie wykonują pracy w noc, podczas której następuje zmiana czasu. Natomiast jeśli pracownik wykonuje pracę w nocy, to czas jego pracy ulega skróceniu o godzinę.

Pracownik, który wykonuje pracę w nocy, w trakcie której następuje zmiana czasu z zimowego na letni, nie wypracowuje przewidzianego wymiaru czasu pracy. W związku z przesunięciem wskazówek zegara, czas jego pracy zostaje skrócony o jedną godzinę.

Skrócenie czasu pracy pracownika wykonującego pracę w nocy dzieje się bez winy pracownika, który jest gotowy świadczyć pracę w tym dniu, ale ze względu na zmianę czasu nie ma możliwości wypracowania dobowego wymiaru czasu pracy. Niezależnie od przyczyny wykonywania pracy w nocy 31 marca, pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za pracę wykonaną a za nie wypracowaną godzinę, pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia przestojowego.

Zgodnie z art. 81 Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Tylko w sytuacji, gdy składnik ten nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania (akord lub prowizja), przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości 60% wynagrodzenia, jeśli pracownik nie wykonywał pracy, był gotowy do jej świadczenia, ale doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Wprowadzenie czasu letniego środkowoeuropejskiego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2 minut 00 czasu środkowoeuropejskiego na godzinę 3 minut 00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego.

Autor: Redakcja Płace w firmie

Numer 274 Kwiecień 2024 r.

Numer 274 Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej